رم کجاست؟

نیلوفر دوشیری
نیلوفر دوشیری شنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۰
رم کجاست؟

رم کجاست؟ رم شهری باستانی با تاریخی به قدمت طولانی است. این شهر که گردشگران زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند، دیدنی‌های فراوان دارد. اطلاعات کافی لازمه‌ی سفری خوب است. برای آشنایی بیشتر با این شهر باستانی، با کجارو همراه شوید.

رم، پایتخت کشور ایتالیا، بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور است و همچنین مرکز ناحیه‌ی لاتزیو محسوب می‌شود. همچنین این شهر با مساحت ۱۳۶,۲۸۷ کیلومتر مربع، وسیع‌ترین شهرداری ایتالیا شناخته می‌شود.

تاریخچه

تاریخ رم را معمولا از ۲۲ آوریل ۷۵۳ ق. م، تاریخ سنتی بنیانگذاری شهر رم (که در دوره‌ای مبدا تاریخ به‌ شمار می‌آمده)، تا ۴ سپتامبر ۴۷۶، یعنی تاریخ برکناری رومولوس آگوستولوس، آخرین امپراتور رم غربی در نظر می‌گیرند.

این دوازده قرن تاریخ را ادوارد گیبون، سیاست‌مدار انگلیسی سده‌ی ۱۸ و مشهور‌ترین مورخ تاریخ رم، در ۶ جلد جا کرده و ویل دورانت، یک جلد ۹۰۰ صفحه‌ای از تاریخ تمدن‌ کتاب خود را را به آن اختصاص داده است.

رم

تاریخ رم، سه دوره‌ی «آغازین و جمهوری»، «امپراتوری» و «افول و سقوط امپراتوری» را شامل می‌شود.

سنای رم، مجلسی که به تقلید از یونانی‌ها برپا شده بود، بازیگر ثابت هر سه دوره بود. در ابتدا، اختلاف طبقاتی بین اشراف و توده‌های زیردست برداشته شد و جمهوری شکل گرفت.

ساکنان شهر رم به دلیل داشتن ارتش منظم توانستند قلمرو خود را از دشت‌های پیرامون رم به کل ایتالیا گسترش دهند. سپس نوبت تسلط بر دریای مدیترانه بود. آن‌ها بر سر تصرف جزیره‌ی سیسیل با دولت کارتاژ درگیر شدند و بعد از سه جنگ بزرگ، عاقبت در  سال ۱۴۹ ق. م دولت کارتاژ که روزی بر تمامی ساحل دریای مدیترانه، از سیسیل تا اسپانیا و آفریقا حکومت می‌کرد، به کلی نابود شد.

رم

در دوران طلایی آن‌ها به همسایگی امپراتوری ایران رسیدند و رم از شهری آجری به شهری از مرمر تبدیل شد. تمام ادیبان و فیلسوفان مهم رم در این دوره زندگی می‌کردند و اکثر داستان‌های رم باستان، مربوط به این دوران است.

پادشاهی کومودوس پایان عصر طلایی بود. بعد از او، دیگر هیچ چیز مثل قبل نبود. سرداران کشور را چند پاره کردند و اختلافات بین هواداران مسیح و کافران به دین جدید هم به این چندپارگی اضافه شد. کنستانتین، تنها امپراتور بزرگ پس از عصر طلایی، کشور را متحد کرد، مسیحیت را آئین رسمی اعلام کرد و شهر کنستانتینوپل (استانبول) را به عنوان پایتخت جدید کرد. با این کار البته میراث رم تا قرن‌ها بعد در امپراتوری بیزانس حفظ شد، اما در واقع کنستانتین به شهر رمولوس خیانت کرد.

مد

رم

رم به طور گسترده‌ای به عنوان پایتخت مد جهان است. رم چهارمین مرکز مهم مد در جهان پس از میلان، نیویورک و پاریس است و با لندن در رقابت است. اکثر خانه‌های لوکس مد و زنجیره‌های طلا و جواهر مانند بولگارری، فندی، لائورا بیاجوتی و بریونی دفاتر مرکیشان در این شهر قرار دارند. همچنین دیگر برند‌های مهم مثل شنل، پرادا، دولچه و گابانا، آرمانی و ورساچه فروشگاه‌هایی لوکس در رم دارند.

جغرافیا و دیدنی‌های طبیعی

رم

رم در کنار رودخانه‌ی تِوِره و در نزدیکی دریای مدیترانه قرار گرفته است. در سال ۲۰۰۷ این شهر توسط گردشگران به عنوان یازدهمین مکان بازدید شده در جهان، سومین در اروپا و اولین در ایتالیا شناخته شد.

مهم‌ترین بخش نواحی سبز شهر رم توسط ویلا‌ها و باغ‌های ایجاد شده توسط حکومت اشرافی ایتالیا است که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. برخی آثار به جا مانده از ساختمان‌سازی‌های قرن نوزدهم شامل ویلا بورگز، ویلا ادا و ویلا دوریا پامفیلی است.

شهر‌های دو قلو، خواهر و شریک

رم

از ۹ آوریل سال ۱۹۵۶، شهر رم با پاریس پایتخت فرانسه، به عنوان شهر‌های دو قلو شناخته شدند. همچنین رم با ۲۵ شهر دیگر به عنوان شهر خواهر و شریک شناخته می‌شود که از میان آن‌ها می‌توان از شهر‌های الجزیره، پکن، قاهره، لندن، مادرید، نیویورک، دهلی، سیدنی، تهران و واشنگتن نام برد.

مکان‌های دیدنی

رم

مکان‌های دیدنی بی‌شماری در شهر رم قرار دارند که از میان آن‌ها به مشهور‌ترین‌شان اشاره می‌کنیم:

کلوسئوم

کلوسئوم، مهم‌ترین و شاید مشهور‌ترین جاذبه‌ی گردشگری رم است. این بنا، آمفی‌تئاتری با معماری بی‌نظیر است که در واقع نشان‌دهنده‌ی هنر ایتالیایی‌ها و یادآور نبرد‌های گلادیاتور‌ها در گذشته‌ است.

فواره‌ی تروی (Trevi)

این فواره که به چشمه‌ی آرزوها شهرت دارد، در بین افسانه‌های قدیمی رم، جایگاهی ویژه دارد. طبق گفته‌ی افسانه‌ها، هر کس سکه‌ای در چشمه‌ی آرزو‌ها بیندازد، باز هم گذرش به رم خواهد افتاد. اما این تنها دلیل محبوبیت این فواره نیست. بنای بسیار بزرگ و عظیم «پالازولی» با ستون‌های قطور، اسب‌ها و مجسمه‌های مرمری زیبایش، درست پشت فواره قرار گرفته است.

رومن فروم

«رومن فروم» یا میدان اصلی رم، روزگاری میدان اصلی و مرکز بازرگانی، سیاسی و مذهبی شهر رم محسوب می‌شده و همچنین محل برگزاری بیشتر جشن‌های روم باستان، نشست‌ها، فستیوال‌ها و مهمانی‌ها بوده است.

از دیگر مکان‌های دیدنی شهر رم می‌توان از موزه‌ی واتیکان، معبد پانتئون، میدان ناوونا، موزه‌ی بورگزه، پله‎های اسپانیایی، قلعه‌ی سن آنجلو و کلیسای سنت پیتر نام برد.

آدرس

اروپا، کشور ایتالیا، پایتخت این کشور

مسیر دسترسی

برای بازدید از این کشور می‌توانید با تور‌ها همراه شده یا خود به تنهایی سفر کنید. برای گردش در شهر نیز امکان استاده از مترو متشکل از سه خط و ۷۳ ایستگاه و همچنین تاکسی و اتوبوس وجود دارد.

رم

مطالب مرتبط:

منبع zoraq wikipedia

دیدگاه