مادرید، پایتخت اسپانیا و بزرگ‌ترین شهر این کشور با جمعیت ۳٬۱۸۲٬۹۸۱ نفر (طبق آمار ارائه شده در سال ۲۰۱۷) و وسعت ۸ میلون و ۲۸ هزار کیلومتر مربع، پس از لندن و برلین، سومین شهر پرجمعیت اروپا است. جمعیت این شهر به همراه شهرهای حومه خود که با یکدیگر کلان‌شهر مادرید را تشکیل می‌دهند، ۶,۵۰۶,۴۳۷ نفر است. این شهر که در استان مادرید واقع شده است، با شهرهای اطراف خود، منطقه‌ای خود مختار است.

مادرید در سده نهم میلادی تحت تصرف مسلمانان بوده است و پس از یک آتش‌سوزی ویرانگر بازسازی شده است. مادرید در سال ۱۵۶۱ پایتخت اسپانیا شد و یادگارهای زیادی از عصر طلایی اسپانیا را در خود جای داده است.

این شهر با ارتفاع ۶۴۶ متر از سطح دریا، یکی از مرتفع‌ترین پایتخت‌های اروپا است و از شهرهای همسایه آن می‌توان به ال اسکوریال (شمال)، الکالا د هنارس (شمال) و اراشویز (جنوب) اشاره کرد.

اسپانیایی زبان رسمی این کشور است و علاوه بر آن، زبان‌های انگلیسی (به صورت گسترده) و زبا‌ن‌های قومیتی دیگر مانند گالیسیایی، باسکی، کاتالان نیز تکلم می‌شود. بیش از ۹۰ درصد از ساکنان مادرید، مسیحی کاتولیک هستند. مادرید دارای حکومت سلطنتی مشروطه است و دولت آن از ۵۲ نفر عضو شورای شهر تشکیل شده است.

از میان بهترین سوغاتی‌های مادرید می‌توان به فرآورده‌های چرمی مانند کیف، کفش و لباس، زعفران، بشقاب‌های سرامیکی، شکلات و جواهرات اشاره کرد.

از غذاهای محلی این شهر می‌توان این شهر می‌توان به املت اسپانیایی، ساندویج ماهی مرکب، نوعی خورشت به نام کوسیدو مادرلینو (Cocido madrileño) و نوعی غذا به نام Huevos Rotos اشاره کرد.

از امکانات حمل و نقل عمومی برون شهری می‌توان به چند فرودگاه داخلی و بین‌المللی از جمله فرودگاه مادرید - پاراخاس، جاده‌ها و خطوط ریلی (از جمله ایستگاه راه‌آهن مادرید و چامارتین) و همچنین اتوبوس‌ها، مونوریل‌ها و ترموا اشاره کرد. حمل و نقل درون شهری مادرید نیز از طریق قطارهای شهری و متروی این شهر انجام می‌شود که پس از متروهای لندن، نیویورک، سئول، مسکو و شانگهای، از لحاظ طول خط، ششمین متروی جهان است.

از شاخص‌ترین جاذبه‌های گردشگری مادرید می‌توان به موزه ال پرادو، کاخ سلطنتی ال پرادو، میدان اصلی (Plaza mayor)، دروازه خورشید (Puerta del Sol)، پارک بوئِن رِتیرو (Buen Retiro Park)، مرکز هنری ملکه صوفیا (Centro de Arte de Reina Sofía) که موزه هنرهای معاصر شهر هم محسوب می‌شود، موزه باستان‌شناسی، موزه تیسِن بورنمیسا (Thyssen-Bornemisza)، کلیسای سان فرانسیسکو، سن آنتونیو دِلا فلوریدا (San Antonio de la Florida)، موزه لاسارو گالدیانو (Lázaro Galdiano Museum)، فواره سیبِلِس (Fuente de Cibeles)، معبد دیباد، دروازه آلکلا (Puerta de Alcalá)، موزه سورویا (Museo Sorolla) و موزه موم اشاره کرد.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به مادرید

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map