چگونه یونسکو با حفاظت از امواج، به نجات زمین کمک می‌کند؟

نیکی قره گوزلویان
نیکی قره گوزلویان پنجشنبه، ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۰
چگونه یونسکو با حفاظت از امواج، به نجات زمین کمک می‌کند؟

در کنار تمام موفقیت‌های یونسکو در زمینه حفاظت از محیط‌زیست، اکنون این سازمان از زیباترین مناطق ساحلی دنیا حفاظت خواهد کرد.

از سال ۲۰۰۹، بنیاد «حفاظت از امواج جهان»، ‌به‌طور فعال به حفاظت از منابع ساحلی با ارزش در سرتاسر دنیا می‌پردازد. برنامه‌های این بنیاد که توسط «ائتلاف حمایت از امواج» طراحی شده و مدیریت می‌شود، با همکاری انجمن‌های محلی، به حفاظت از  سواحل خاص روی زمین، از آمریکا گرفته تا استرالیا، اروپا و فراتر از آن، می‌پردازد. مانند بسیاری از مکان‌های تحت حفاظت یونسکو، هدف از این فعالیت، حفظ هر شرایطی است که که یک منطقه را به مکان خاص تبدیل می‌کند. در چهار قاره، مکان‌های شاخصی که دارای اسکله، مناظر زیبای چشم‌گیر، زندگی دریایی، میراث‌ تاریخی و از همه مهم‌تر، دریای مواج بوده‌اند، تحت حفاظت قرار گرفته‌اند. در این مقاله سه مکان شاخص تحت حفاظت و دلیل اهمیت آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته‌ است.

سانتا کروز، کالیفرنیا

احتمالا دلیل خاصی وجود دارد که شخصی به نام جک اونیل در اوایل دهه ۱۹۶۰ در منطقه سانتا کروز کالیفرنیا یک مغازه فروش لباس شنا و لوازم موج‌سواری دایر کرده و احتمالا به همان دلیل است که ساحل ۱۱ کیلومتری این منطقه به‌عنوان ساحل تحت حمایت سازمان «حفاظت از امواج جهان» در سال ۲۰۱۱ انتخاب شد. نیک استرانگ کوتیچ، مدیر اجرایی «ائتلاف حفاظت از امواج» درباره این منطقه می‌گوید:

سانتا کروز بهترین مکان برای انواع موج‌‌سواری است. این مکان در خلیج دریای ملی مونتری واقع شده است و انواع گیاهان و جانوران آبزی در این منطقه وجود دارد. علاوه بر آن، این منطقه اولین مکانی است که موج‌سواری در شمال آمریکا در آن اتفاق افتاده است؛ بنابراین فرهنگ از موج‌سواری در آن وجود دارد.

 وال‌ها، دلفین‌ها، شیرهای دریایی، صدف‌ها و حتی گاهی کوسه‌ها، آب را با موج‌سواران، قایق‌سواران و شناگران تقسیم می‌کنند. هر شخصی که می‌خواهد شانس خود را در زمینه موج‌سواری امتحان کند، بهتر است اطمینان حاصل کند که این مقصد در لیستش وجود خواهد داشت. همچنین ساحل کاول در کنار اسکله سانتا کروز، به‌عنوان یکی از بهترین نقاط برای شروع موج‌سواری شناخته شده است.

ساحل سانتا کروز کالیفرنیا

عکس:گوگل مپ

فعالیت‌های انجام شده در زمینه حفاظت از امواج این منطقه،  باعث شده تا باکتری‌های سواحل Cowell در دو سال گذشته تا ۵۰ درصد کاهش پیدا کند، این در حالی است که تا پیش از آن، این منطقه به مدت ۳ سال در فهرست سواحل پر باکتری قرار داشت.حذف شدن از این لیست به معنی آبی پاک‌تر، هم برای انسان‌ها و هم برای حیوانات دریایی در اطراف این سواحل است.

پونتا د لوبوس (Punta de Lobos)، شیلی

پرتگاه بزرگی که در ساحل مرکزی پونتا د لوبوس در شیلی قرار دارد، به‌عنوان ساحل تحت حمایت سازمان «حفاظت از امواج جهان» در سال ۲۰۱۳ انتخاب شد. دو دماغه بلند که ارتفاع هر کدام به ۳۰ متر می‌رسد، نه تنها راس این منطقه خاص به شمار می‌روند؛ بلکه این منطقه‌ را به مکانی بین‌المللی برای موج‌سواری تبدیل می‌کنند. علاوه بر آن، این منطقه به‌عنوان منطقه‌ای حیاتی برای تنوع‌ زیستی دریایی و زمینی به شمار می‌رود. آب سرد و مغذی که به سواحل این منطقه راه پیدا می‌کند، طیف وسیعی از حیوانات را از جمله وال‌ها، شیرهای دریایی، پنگوئن‌ها و لاک‌پشت‌های دریایی را به خود جذب می‌کند. این ساحل مکان مناسبی برای جذب پرندگان دریایی نیز است. نکته قابل توجه این است که تعدادی گونه بومی گیاهی، اکثرا کاکتوس، در این منطقه وجود دارند که تنها در دو نقطه از شیلی رشد می‌کنند و در لیست «حفاظت از گیاهان در حال انقراض» قرار دارند.

یک حافظ امواج به نام رامون ناوارو، پسر یک ماهیگیر محلی، که تقریبا تمام عمر خود را روی ماسه‌های پونتا د لوبوس بزرگ شده و در محافظت از آن نقشی اساسی داشته، درباره این منطقه گفته است:

با سفر به دور دنیا و تحقیق درباره امواج، مناطق بسیاری را دیدم که به وسیله آلودگی‌های کنترل نشده، از بین رفته بودند، من مصمم بودم که اجازه ندهم چنین اتفاقی برای ساحل لوبوس رخ دهد.

 با کمک سازمان «حفاظت از امواج جهان» و همکاری مردم محلی، بخش‌های کلیدی این منطقه خریداری شده و به این ترتیب حفاظت دائمی و قانونی برای این منطقه فراهم شده است. این منطقه اولین مکانی در جهان است که در «The Conservation Land Trust» به‌طور اختصاصی به سواحل و امواج اختصاص دارد.

اریسیرا، پرتغال

کمی آن طرف تر از قاره اروپا، در ۳۵ کیلومتری شمال‌غربی پایتخت پرتغال، اریسیرا قرار دارد، یکی از مقاصدی که موج‌سواران حرفه‌ای با آن آشنا هستند. هر چند در سال‌های اخیر، انواع مسافران به این منطقه سفر می‌کنند. ساحل Ribeira d’Ilhas، مکان اقامت موج‌سواران حرفه‌ای است که که نقطه شروعی برای موج‌سواران آماتور و ساکنان ساحلی نیز به شمار می‌رود، اما هزاران ساحل سطح بالا و نقاط موج‌سواری در این منطقه وجود دارد. تعدای از ماهیگیران این منطقه با تاسیس رستوران‌های محلی و سرو بهترین غذاهای دریایی در اروپا، ، ترکیبی خاص از زیبایی سنتی و فرهنگ سواحل مدرن را در این سواحل ایجاد کرده‌اند. خیابان‌هایی که مختص عابر پیاده هستند، مکان مناسبی را برای قدم زدن در تمام ساعات روز را فراهم می‌کند.

ساحلی اریسیرا

عکس: Adamina

جوا د ماسیدو، موج‌سوار حرفه‌ای پرتغالی و سفیر حمایت از امواج درباره این منطقه می‌گوید:

موج‌سوار یا غیر موج‌سوار، اگر از اقیانوس لذت می‌برید، اریسیرا مکانی فوق‌العاده است. سواحل اینجا بسیار زیبا هستند و تنوع بسیاری برای موج‌سواران وجود دارد، از موج‌های بزرگ گرفته تا موج‌های آرام و نرم.

برای حفاظت از اریسیرا، که که شامل ۴ کیلومتر از سواحل دست‌نخورده و بکر است، اولین «مرکز تشریح حفاظت از امواج» در سال ۲۰۱۶ افتتاح شده است. این مرکز با استفاده از به تصویر کشیدن اطلاعات، به تشریح و توضیح مشخصات حفاظت از منطقه می‌پردازد. جزئیاتی از زیست‌کره، ۷ موج‌شکن اصلی، ترکیبات هواشناسی، گیاهان و جانوارن از جمله مواردی است که در این مرکز مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

در حال حاضر، ۹ منطقه در زمینه حفاظت از امواج فعالیت می‌کنند که از آن جمله می‌توان به مالیبو، کالیفرنیا؛ سواحل مانلی، استرالیا؛ هوانچاکو، پرو؛ خلیج باهیا تودوس سانتوس، باها مکزیک؛ گلد کست، استرالیا و ساحل گواردا دو امباو، برزیل اشاره کرد. همانطور که حفاظت از امواج جهانی در حال گسترش است، تلاش‌هایی در سراسر دنیا برای حفاظت از مناطق ساحلی نیز در حال انجام است.

عکس کاور: ساحل پونتا د لوبوس/ویلیام هنری

مطالب مرتبط:

منبع afar

دیدگاه