پرتغال

پرتغال، کشوری کوچک است که در حاشیه‌ غربی شبه جزیره‌ ایبری و پایین‌ترین بخش جنوب غربی قاره‌ اروپا قرار دارد. این سرزمین توسعه یافته و جذاب به دلیل جاذبه‌های طبیعی و آثار تاریخی ارزشمند، توجه گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است. پرتغال از شرق و شمال با کشور اسپانیا مرز مشترک دارد و از آنجا که غربی‌ترین کشور قاره‌ سبز به شمار می‌رود، از غرب نیز با اقیانوس اطلس همسایه است. همچنین جزایر مادیرا و آزور که در اقیانوس اطلس قرار دارند، جزوی از خاک پرتغال محسوب می‌شوند. لیسبون، پایتخت زیبای کشور پرتغال است و از دیگر شهرهای بزرگ این کشور می‌توان پورتو، براگا، فارو، آویرو و کویمبرا را نام برد. مردم این سرزمین به زبان پرتغالی صحبت می‌کنند. همچنین این کشور در عضویت اتحادیه‌ اروپا است و مردمان آن از واحد پول یورو (€) در معاملات خود استفاده می‌کنند. 

وسعت کشور پرتغال ۹۲ هزار و ۲۱۲ کیلومتر مربع است که بیش از ۱۰ میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند. حکومت پرتغال، جمهوری به شمار می‌رود و این کشور به صورت دموکراسی پارلمانی اداره می‌شود. جالب است بدانید که هیچ دین رسمی در این کشور، تعیین نشده است و این در حالی است که بیش از ۸۱٪ از مردم پیرو مسیحیت کاتولیک و ۳٪ پیرو دیگر مذاهب مسیحیت هستند.

ساحلی بودن کشور پرتغال، جاذبه‌های طبیعی بی‌نظیری را به وجود آورده است که در کنار آثار تاریخی مهم و باشکوه، این کشور را به یکی از مقاصد اصلی گردشگری جهان، تبدیل کرده‌‌اند.

لیسبون یکی از اصلی‌ترین مقاصد توریستی در کشور پرتغال محسوب می‌شود و از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری آن می‌توان به صومعه‌ جیرونیموس اشاره کرد. این ساختمان متعلق به قرن ۱۶ میلادی است و احتمال می‌رود که دلیل ساخت آن، سفر واسکادو دا گاما، جهانگرد و کاشف پرتغالی به کشور هند بوده باشد.

همچنین در بخش سانتاماریای لیسبون، برجی باشکوه و مستطیلی شکل در بین آب‌های دریا مشاهده می‌شود که به برج بلم شهرت دارد. پیشینه‌ این عمارت منحصربه‌فرد به قرن ۱۶ میلادی باز می‌گردد. قلعه سائو جورج، دژی شگفت‌انگیز و بهره‌مند از چشم‌اندازی منحصربه‌فرد است که با بنایی متعلق به قرن ۱۰ میلادی، امروزه به یکی از پربازدیدترین مکان‌های تاریخی لیسبون تبدیل شده است. مهم‌ترین ویژگی‌ قلعه، اشراف کاملی است که به تمام نقاط شهر دارد.

صومعه‌ آلکوباکا در شهر آلکوباکا، در سال ۱۱۵۳ میلادی و به فرمان اولین پادشاه این کشور، ساخته شد. کلیسای استخوان، مکانی بسیار ترسناک و در عین حال پربازدید به شمار می‌رود که میزبان هزاران استخوان جمجمه و اعضای بدن مردگان است؛ استخوان‌هایی که با نظم و هماهنگی خاصی روی یکدیگر قرار گرفته‌اند. کاخ ملی پنا، عمارتی باقیمانده از قرن ۱۶ میلادی، واقع در شهر لیسبون است که معماری و طراحی فوق‌العاده‌ آن، نظر گردشگران را به خود جلب می‌کند. اسکله‌ ریبیرا، مکانی دوست‌داشتنی و جالب در شهر پورتوی پرتغال است که به دلیل مناظر چشم‌نواز و دوست‌داشتنی مورد توجه مردم این شهر و گردشگران قرار گرفته و در بین آنها به روح پورتو شهرت یافته است. قدمت برخی از ساختمان‌هایی که در اطراف این اسکله مشاهده می‌شود، به دوران قرون وسطا بازمی‌گردد.

 ساعت محلی پرتغال ۳.۵ ساعت از ساعت ایران عقب‌تر است و هموطنان عزیز برای سفر به این کشور ساحلی، نیازمند ویزا هستند.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به پرتغال

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map