۱۰ جاذبه برتر از تمدن های معروف جهان

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی شنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۰
۱۰ جاذبه برتر از تمدن های معروف جهان

کشورهایی با تمدن‌های معروف نظیر اردن، مصر، ایتالیا و... موفق شده‌اند با آثار باستانی و جاذبه‌های فوق‌العاده خود خیل عظیم گردشگران را به کشورشان جذب کنند.

تمدن‌های کهنی در سراسر دنیا وجود دارند که با تاریخ و آثار باستانی خارق‌العاده خود نه‌تنها باعث حیرت باستان‌شناسان، بلکه مردم عادی شده‌اند؛ چراکه علت و نحوه ساخت بسیاری از این آثار تا سالیان سال برای کارشناسان یک معما بود و همچنان در برخی موارد یک معما باقی مانده است. در ادامه قصد داریم تعدادی از این تمدن‌های معروف و تاریخی جهان را به شما معرفی کنیم.

۱. اردن

تمدن های برتر جهان

شهر پترا در اردن یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های دنیا محسوب می‌شود، چراکه کل شهر از تخته سنگ‌ تراشیده شده است و  قدمت آن به ۳۰۰ سال پیش از میلاد برمی‌گردد. این مکان به‌عنوان میراث جهانی در یونسکو و یکی از عجایب هفت‌گانه‌ جدید (انتخاب در سال ۲۰۰۷) به ثبت رسیده است. این شهر نماد اردن و پربازدیدترین جاذبه‌ی گردشگری این کشور به شمار می‌رود که ناحیه‌ای به وسعت ۲۶۴ کیلومتر مربع را در بر می‌گیرد. این شهر مرموز تاکنون در فیلم‌های زیادی همچون ایندیانا جونز، آخرین جنگ صلیبی و... به نمایش درآمده است.

۲. مصر

تمدن های برتر جهان

مجسمه‌های غول‌پیکر کلوسی ممنان (Colossi of Memnon)، در میان گنجینه‌های فوق‌العاده کشور مصر هستند. این مجسمه‌ها که به مجسمه‌های دو قلو نیز معروفند، از زمان فرعون مصری آمنهوتپ سوم باقی مانده‌اند و در غرب رودخانه معروف نیل قرار دارند. این مجسمه‌ها در ۱۳۵۰ قبل از میلاد مسیح یعنی حدود ۳۴۰۰ قبل ساخته شده‌اند و صورت هر دو به‌سمت شرق و رو به خورشید است و ارتفاع‌شان به ۱۸ متر می‌رسد.

۳. جزیره ایستر

تمدن های برتر جهان

تعداد ۸۸۷ مجسمه سنگی موآی (Moai) در سراسر جزیره ایستر وجود دارد که طی یک دوره‌ی ۵۰۰ ساله از سال ۱۱۰۰ تا ۱۶۸۰ میلادی ساخته شده‌اند. صدها سال رسوب و فرسایش، موجب دفن شدن مجسمه‌های موآی در خاک شده است. این پیکره‌ها چیزی فراتر از سرهای مدفون در خاک‌اند و در واقع مجسمه‌هایی تمام‌قد هستند. نکته عجیب اینجا است که باستان‌شناسان معتقدند همه مجسمه‌ها در مکانی دورتر ساخته شده و بعدا به مکان‌های مورد نظر منتقل شده‌اند، اما هنوز مشخص نیست که چطور این کار انجام شده است.

۴. ایتالیا

تمدن های برتر جهان

فروم رومی (Forum Romanum)، یکی از مهم‌ترین محوطه‌های باستان‌شناسی در سراسر ایتالیا و البته در سراسر جهان است. این محل باستانی، برای قرن‌ها مرکز زندگی عمومی رومیان بوده و مکانی برای جشن گرفتن و بزرگداشت پیروزی‌ها و رای‌گیری‌ها، محل برگزاری سخنرانی‌های عمومی و محاکمه جنایتکاران، مسابقات گلادیاتورها و مرکز امور بازرگانی روم باستان بوده است. فروم رومی در ۸۰۰ سال پیش از میلاد ساخته شد و تا سال ۶۰۰ پس از میلاد یعنی حدود ۱۴۰۰ سال از آن استفاده می‌شد.

۵. چین

تمدن های برتر جهان

کشف ارتش تراکوتا (Terracotta Warriors) یا همان ارتش سفالی چین در سال ۱۹۷۴ یکی از جالب‌ترین کشف‌های تاریخ کشور چین و جهان بوده است. طبق نظر باستان‌شناسان، قدمت این سربازهای سفالی که بیش از ۸۰۰۰ عدد هستند به سال ۲۲۰ تا ۲۱۰ قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد و هر سربازی یک ویژگی خاص دارد، به‌طوری که چهره هیچ دو سربازی شبیه به هم نیست و همگی در ابعاد و اندازه یک انسان واقعی ساخته شده‌اند. باستان‌شناسان همچنین موفق شدند ۴۰۰۰۰ سلاح واقعی مختلف نیز از این محل کشف کنند. جالب است بدانید که صورت همه سربازان رو به شرق است، دقیقا سمتی که قلمرو دشمن بوده است و هر سرباز هم سلاحی در دست دارد.

۶. یونان

تمدن های برتر جهان

المپیا (Olympia) شهر کوچکی روی شبه‌جزیره پلوپونز یونان است که به‌واسطه یک سایت باستان‌شناسی با همین نام، شهرت جهانی دارد. المپیا به‌عنوان مکانی برای برگزاری بازی‌های المپیک در دوران کلاسیک شناخته شد. بازی‌های المپیک از قرن ۸ قبل از میلاد تا قرن ۴ میلادی هر چهار سال یک‌بار در سراسر اروپای دوران کلاسیک برگزار می‌شد. اولین بازی‌های المپیک به افتخار زئوس برگزار شد که به ۷۷۶ قبل از میلاد برمی‌گردد.

این سایت اساسا وقف زئوس شده بود و همین عامل باعث شد مردم زیادی از سراسر یونان به این محل بیابند و هویت یونان باستان را شکل دهند. المپیا شامل ۷۰ سازه مهم بوده که بقایای بسیاری از آن‌ها به جا مانده است، هر چند از معبد زئوس فقط سنگ‌های کف سازه باقی مانده است. دو موزه موجود در این محل نیز به بازی‌های مدرن و باستانی اختصاص دارد.

۷. نامیبیا

تمدن های برتر جهان

كوهستان‌های برندبرگ (brandberg)، اسپیتزکوپ (Spitzkoppe) و ارونگو (Erongo) در ناميبيا از جمله دیدنی‌ترین نقاط جذاب دنیا به حساب می‌آیند که شهرت خود را مدیون نقاشی‌های روی سنگ با قدمت بیش از ۴۰۰۰ سال هستند. تعداد این نقاشی‌ها فقط در كوهستان‌های برندبرگ به حدود ۴۰ هزار مورد می‌رسد.

۸. هند

تمدن های برتر جهان

کاخ‌های خاجوراهو (Khajuraho) در شهر خاجوراهو و ایالت مادهایا پرادش واقع شده است که با شهر دهلی نو حدود ۷۰۰ کیلومتر فاصله دارد. این مجموعه کاخ‌ها یا معابد بین سال‌های ۹۵۰ و ۱۱۵۰ میلادی توسط پادشاهان سلسله‌ی چاندلا ساخته شده‌اند و یکی از بزرگ‌ترین جاذبه‌های گردشگری کشور هندوستان محسوب می‌شوند. شهرت این سری از معابد به خاطر مجسمه‌های سنگی بسیار منحصربه‌فردی است که در قرون‌وسطا تراشیده شده‌اند. یونسکو این مجموعه از معابد را جزو عجایب هفت‌گانه قرار داده است. کارشناسان معتقدند این معابد همگی از سنگ و گل ساخته شده‌اند و برخی از ستون‌های سنگی آن حدود ۲۰ تن وزن دارند.

۹. ایتالیا

تمدن های برتر جهان

آکادمیا گالری (Accademia Gallery) در قرن هجدهم به‌عنوان یک امکان آموزشی برای دانشجویان آکادمی هنرهای تجسمی تاسیس شد و ساخت آن در سال ۱۷۸۴  به سفارش دوک بزرگ، پیتر لئوپولد انجام شد. در آکادمیا گالری می‌توانید از فاصله نزدیک به تماشای معروف‌ترین مجسمه فلورانس و شاید جهان، یعنی داوود میکل‌آنژ بپردازید. این تندیس خیره‌کننده رنسانسی در بین سال‌های ۱۵۰۱ تا ۱۵۰۴ ساخته شده و ۴٫۲۷ متر ارتفاع دارد. مجسمه مذکور که از سنگ مرمر تراشیده شده است، قهرمان انجیل، داوود را به نمایش می‌گذارد.

۱۰. مکزیک

تمدن های برتر جهان

اِل کاستیلو (El Castillo)، مرکز منطقه‌ی باستانی چیچن ایتزا (Chichen Itza) واقع در ایالت یوکاتان (Yucatán) مکزیک است. چیچن ایتزا که توسط مردم مایا ساخته شده، زمانی شهر اصلی دوران قبل از کلمبیایی‌ها بوده است. ال کاستیلو یا معبد کوکولکان (Temple of Kukulcan) مشهورترین بنای تاریخی واقع در این منطقه‌ی باستانی محسوب می‌شود و برآورد شده که بین قرون ۹ تا ۱۲ ساخته شده است. این هرم، چرخه‌های نجومی را در بر دارد که مردم مایا با آن آشنا بودند. در جریان اعتدالین که هر دو سال یک بار رخ می‌دهد، پدیده‌ی شگفت‌انگیزی اتفاق می‌افتد که بازدیدکننده‌های بیشتری را به خود جذب می‌کند. وقتی که آفتاب غروب می‌کند، روی ۳۶۵ پله‌ی این هرم سایه‌ای ایجاد می‌شود که به‌شکل مار دیده می‌شود و تداعی‌کننده‌ی ۳۶۵ روز سال است.

مطالب مرتبط:

منبع dailymail

دیدگاه