چطور بین شهرهای میزبان جام جهانی 2018 رفت و آمد کنیم؟

سارا کرایی
سارا کرایی چهار شنبه، ۲۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۰
چطور بین شهرهای میزبان جام جهانی 2018 رفت و آمد کنیم؟

جابه‌جایی بین شهرهای میزبان جام جهانی 2018 از طریق هواپیما، قطار یا اتوبوس و مدت زمان سفر با هر یک از این وسایل نقلیه چگونه است؟

همه ما کم و بیش با مسکو و سن پترزبورگ آشنایی داریم و تصاویر و مطالب زیادی درباره‌ی هر دو شهر دیده‌ایم و خوانده‌ایم. اما چند نفر از ما درباره‌ی کازان یا یکاترینبورگ می‌دانیم؟ نیژنی نووگورود چه؟ از ۱۱ شهر که میزبان هزاران هوادار فوتبال از سراسر جهان هستند، نام‌ هشت و شاید نه مورد از آن‌ها هرگز به گوش‌مان نخورده است. بدون شک، برای بسیاری از کسانی که قصد سفر به جام جهانی 2018 را دارند، راه‌های حمل و نقل بین شهری یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید برنامه‌ریزی کنند. در ادامه با کجارو باشید و درباره‌ی مسیرهای ارتباطی دو شهر مسکو و سن پترزبورگ بخوانید.

مسکو

هواپیما

جام جهانی

چهار فرودگاه در محدوده‌ی ۲۰ کیلومتری مسکو وجود دارد: شرمتیوو (SVO) در شمال غرب، ونوکووا (VKO) در جنوب غربی، دوموده‌دوو (DME) در جنوب، و زوکووسکی (ZIA) در جنوب شرق.

ساده‌ترین راه برای رسیدن به مرکز مسکو از فرودگاه، استفاده از قطار ایرواکسپرس (Aeroexpress) است. قطارهای ایرواکسپرس در برخی از ایستگاه‌های مرکزی مترو توقف دارند. بلیط این قطارها را می‌توان از وب‌سایت رسمی، دفاتر تهیه‌ی بلیط یا پایانه‌های بلیط خصوصی در داخل فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های راه‌آهن یا از طریق اپلیکیش‌های تلفن همراه خریداری کرد.

قطار ایرواکسپرس خط مخصوصی برای فرودگاه ژووکسکی ندارد. برای دسترسی به این فرودگاه می‌توانید با استفاده از قطار مسافری اسپوتنیک (Sputnik) از ایستگاه Kazansky Vokzal تا ایستگاه قطار Otdykh را بروید. از آنجا بقیه راه تا فرودگاه را با شاتل رایگان جابه‌جا شوید.

اگر از فرودگاه شرمتیوو تا شهر را رانندگی می‌کنید، بهتر است از جاده عوارضی M11 بروید که کم‌تر شلوغ می‌شود. نرخ عوارض به زمان شبانه‌روز و روز هفته بستگی دارد.

قطار

جام جهانی

۹ ایستگاه راه‌آهن (vokzal) در مسکو وجود دارد:

 • بلاروسسکی (Belorussky Vokzal): قطارهای راه دور در مسیر شمال یا غرب
 • کازانسکی (Kazansky Vokzal): مسیرهای شرق و جنوب شرقی
 • کیفسکی (Kievsky Vokzal): قطارهای غربی
 • کیرسکی (Kursky Vokzal): مسیرهای جنوب غربی
 • لنینگرادسی (Leningradsky Vokzal): مسیرهای شمال غربی
 • پائولتسکی (Paveletsky Vokzal): مسیرهای جنوب و جنوب شرقی
 • ریسکی (Rizhsky Vokzal): مسیرهای غرب و شمال غرب
 • سویولوفسکی (Savelovsky Vokzal): تنها قطار شهری
 • یاروسلاوکی (Yaroslavsky Vokzal): مسیرهای شرقی و شمال شرقی

تمام ایستگاه‌های راه‌آهن در نزدیکی مرکز شهر و ایستگاه‌های مترو قرار دارند. اکثر ایستگاه‌های راه‌آهن مسیرهای داخلی منتهی به ایستگاه مترو دارند. ایستگاه‌های لنینگرادسی، یاروسلاوکی و کازانسکی در یک میدان قرار دارند، بنابراین تغییر مسیر از یک ایستگاه به دیگری بسیار آسان است.

سفر از مسکو به سن پترزبورگ با قطارهای معمولی تقریبا ۹ ساعت طول می‌کشد، اما اگر قطار سریع‌السیر باشد، تنها در چهار ساعت فاصله‌ی بین این دو شهر را طی خواهید کرد. سفر به کازان ۱۱٫۵ تا ۱۲٫۵ ساعت است. قطارهای پیشرفته‌ای در مسیر مسکو به آدلر (سوچی) وجود دارد. نکته‌ی جالب در مورد این قطارها این است که می‌توانید اتومبیل خود را با آن‌ها جابه‌جا کنید. برای استفاده از این سرویس باید از قبل در وب‌سایت راه‌آهن روسیه درخواست دهید. این سفر فقط ۲۴ ساعت طول می‌کشد. همچنین چند قطار معمولی برای مقصد سوچی، آدلر و سوخوم وجود دارد.

اگر از یکی از قطارهای لوکس ولگوگراد استفاده می‌کنید، ۱۸ ساعت سفر به ولگوگراد طول می‌کشد. با یک قطار معمولی، سفری ۲۴ ساعته به ولگوگراد خواهید داشت. سفر به یکاترینبورگ ۲۵ تا ۳۰ ساعت طول می‌كشد. قطارهای زیادی در مسیر مسکو - یکاترینبورگ فعال هستند؛ از جمله قطار لوکس اورال. قطار لوکس یانتار شما را ظرف ۲۰ ساعت از مسکو به کالینینگراد می‌برد؛ اما یک قطار معمولی تنها کمی بیشتر، حدود ۲۱ ساعت، طول می‌کشد.

از مسکو تا نیژنی نووگورود ۴ تا ۶ ساعت سفر با قطارهای لوکس است. برای سفر به روستوف-نا-دونو تفاوت بین قطارهای لوکس و معمولی واقعا مهم است. قطار لوکس Zhiguli در عرض ۱۳ ساعت شما را از مسکو به سامارا می‌برد؛ درحالی‌که سایر قطارها همین مسیر را در ۱۵ تا ۲۴ ساعت طی می‌کنند. تنها دو قطار برای سارانسک وجود دارد: قطار لوکس مردوویا و یک قطار معمولی. این سفر ۹ تا ۱۰ ساعت طول می کشد.

برنامه حرکت قطارها را در سایت‌های زیر ببینید:

اتوبوس

جام جهانی

مرکز اصلی اتوبوس‌رانی یوژنی واروتا (دروازه جنوبی) در جنوب مسکو است و اتوبوس‌هایی برای مسیرهای داخلی و بین‌المللی دارد. تاکسی‌های شاتل رایگان در مسیر یوژنی واروتا به نزدیک‌ترین ایستگاه‌های مترو (ایستگاه‌های Maryino، Bratislavskaya، Domodedovskaya و چند مورد دیگر) وجود دارند. تاکسی شاتل یک‌بار در هر ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در این مسیر حرکت می‌کنند.

برخی از اتوبوس‌های شهری در مسیر ایستگاه‌های اصلی راه‌آهن، کازانسکی و پائولتیکی و چند ایستگاه مترو (Tyoply Stan، Vykhino و Tushinskaya) کار می‌کنند. ایستگاه اتوبوس مرکزی (در شهکوو) در شمال شرق مسکو در حال بازسازی است و تا سال ۲۰۱۹ باز نخواهد شد. 

سفر با اتوبوس از مسکو به سن پترزبورگ بسته به نوع اتوبوس ۱۰ تا ۱۵ ساعت طول می‌کشد. ۱۲ تا ۱۵ ساعت سفر اتوبوسی به کازان و بین ۲۴ تا ۳۶ ساعت به سوچی طول می‌کشد. سریع‌ترین اتوبوس‌ها مسیر مسکو تا ولگوگراد را در ۱۳ ساعت طی می کنند؛ برای کندترین اتوبوس‌ها، این مسیر حدود ۲۰ ساعت طول می‌کشد. ۶ تا ۹ ساعت با اتوبوس تا نیژنی نووگورود و ۱۳ تا ۲۰ ساعت تا روستوف نا دونو. یک سفر اتوبوسی به سامرا ۱۵ یا ۱۶ ساعت طول می‌کشد؛ به سارنسک، ۱۴ تا ۱۴ ساعت.

برنامه اتوبوس‌‌ها:

سن پترزبورگ

هواپیما

جام جهانی

فرودگاه پالکوو (LED) سن پترزبورگ در فاصله‌ی ۲۵ کیلومتری از مرکز شهر است. پالکوو بر اساس تعداد مسافری که از آن استفاده می‌کنند، چهارمین فرودگاه روسیه پس از فرودگاه‌های مسکو است.

برای رسیدن به شهر سن پترزبورگ از فرودگاه، می‌توانید یک ماشین اجاره کنید، تاکسی بگیرید یا از حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

قطار

جام جهانی

پنج ایستگاه راه‌آهن در سن پترزبورگ وجود دارد. ایستگاه مرکزی شهر، موسکووسکی (Moskovsky Vokzal)، جایی است که قطارهای مسکو می‌آیند.

امکان سفر به سنت پترزبورگ به وسیله‌ی قطار از فنلاند، استونی، لتونی و چند کشور اروپای شرقی وجود دارد. این قطارها در ایستگاه‌های Ladozhsk ،Finlandsky یا Baltiysky توقف دارند. قطارهایی که از لیتوانی، مولداوی، بلاروس و اوکراین می‌آیند در ایستگاه ویتبسکی توقف می‌کنند.

برای راحتی مسافران، تمام ایستگاه‌های راه‌آهن در کنار ایستگاه‌های مترو قرار دارند.

قطارهای عادی از سنت پترزبورگ تا مسکو را در هشت ساعت طی می‌کنند. درحالی‌که همین مسیر برای قطارهای سریع‌السیر چهار ساعت به طول می‌انجامد.

سفر با قطار از سن پترزبورگ به کازان نزدیک به ۲۴ ساعت است. تنها تعدادی قطار در خط سن پترزبورگ-سوچی وجود دارد، بعضی‌ها به آدلر می‌روند و بعضی در مسیر خود به سوی سوخوم در سن پترزبورگ توقف دارند. این سفر نزدیک به ۴۸ ساعت طول می‌کشد.

سفر با قطار از سن پترزبورگ به کالینینگراد تقریبا ۲۴ ساعت طول می کشد. البته اگر با قطار لوکس ولگا سفر می‌کنید، این سفر ۱۴ ساعت خواهد بود. یک قطار عادی مسیر سن پترزبورگ تا نیژنی نووگورود را بین ۱۵ تا ۲۲ ساعت طی خواهد کرد. برای سفر به سامارا، با قطار کمل ۳۱ ساعت و با قطار عادی ۳۹ ساعت طول می‌کشد. مسیر سن پترزبورگ تا ولگاگراد، رستوو ان دان، سارانسک یا یکاترینبورگ ۳۶ ساعت با قطار طول می‌کشد.

برنامه حرکت قطار:

اتوبوس

جام جهانی

ترمینال مرکزی اتوبوس در حاشیه‌ی کانال اوبوودنی، چندین مسیر اتوبوس به مقاصد مختلف در روسیه و اروپا دارد. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به ترمینال اتوبوس کانال اوبوودنی است. تعدادی اتوبوس‌های بین‌المللی در ایستگاه راه‌آهن ویتبسکی (نزدیک ایستگاه مترو پوشکینسکا) وجود دارد.

یک ترمینال اتوبوس جدید به نام سورنی (شمال) به تازگی در مروینو در شمال سن پترزبورگ افتتاح شده است. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این ترمینال دیویتکینو (Devyatkino) است.

بسته به مسیر، سفر با اتوبوس از سن پترزبورگ به مسکو ممکن است چیزی بین ۹ تا ۱۵ ساعت طول بکشد. حدود ۲۴ ساعت تا کازان، ولگوگراد یا روستوف ان دان و بین ۱۹ تا ۲۱ ساعت تا نیژنی نووگورود طول می‌کشد.

قازان

هواپیما

قازان

فرودگاه بین المللی قازان (KZN) در فاصله ۲۵ کیلومتری جنوب شهر قرار گرفته است. برای رفتن به فرودگاه، دو راه دارید، می‌توانید از قطار شهری استفاده کنید یا تاکسی بگیرید. این قطار ۸ بار در روز در مسیر شهر تا فرودگاه رفت و آمد دارد و این مسیر ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. فرودگاه قازان میزبان پروازهای داخلی و بین المللی از شهرهایی چون هلسینکی، باکو، بارسلونا، دبی، پراگ، دوشنبه، بیشکک و استانبول است. 

وب‌سایت رسمی فرودگاه:

قطار

قازان

ایستگاه مرکزی راه آهن قازان در وسط شهر قرار دارد و قطارهای این ایستگاه در مسیرهای اصلی محلی حرکت می‌کنند. ایستگاه سورنی (Severny یا شمال) (نام رسمی آن Vosstanie-Passazhirskaya یا Kazan-2) قطارهایی برای سیبری و از سیبری دارد.  قطاری که از مسکو به قازان می‌رود چیزی حدود ۱۱.۵ تا ۱۲.۵ ساعت و از سنت پترزبورگ به قازان تنها کمی کمتر از ۲۴ ساعت طول می‌کشد. قطار ادلر (سوچی) ـ نووسیبیرسک (دومین شهر بزرگ روسیه) در قازن توقف می‌کند. این مسیر حدود ۴۸ ساعت طول می‌کشد.

 • Central Railway Station
 • Severny Station

اتوبوس

قازان

شما می‌توانید با استفاده از اتوبوس از برخی از شهرهای روسیه به قازان بروید. چهار ایستگاه اتوبوس در قازان وجود دارد. اتوبوس‌های مسیرهای طولانی عمدتا از ایستگاه مرکزی اتوبوس (Stolichniy)، که در نزدیکی ایستگاه مرکزی قرار دارد، حرکت می‌کنند.

سوچی

هواپیما

سوچی

فرودگاه بین المللی سوچی (AER) در منطقه ی ادلر واقع در ۲۹ کیلومتری مرکز شهر سوچی واقع شده است. برای رسیدن به شهر از فرودگاه می‌توانید از اتوبوس یا قطار شهری استفاده کنید یا تاکسی بگیرید. فرودگاه به ۶۰ مقصد داخلی و بین المللی پرواز دارد. ۴۰ شرکت هواپیمایی و پروازهای چارتر از فرودگاه سوچی فعالیت می‌کنند.

 • Sochi Airport official website

قطار 

سوچی

ایستگاه راه آهن سوچی درست در مرکز شهر قرار دارد. یک قطار از ایستگاه راه‌ آهن به فرودگاه سوچی می‌رود. یک قطار دو طبقه پیشرفته، از مسکو به آدلر (سوچی) می‌رود. علاوه بر این، چند قطار معمولی بین مسکو و سوچی حرکت می‌کنند. قطار سوچی از سن پترزبورگ نزدیک به ۴۸ ساعت طول می‌کشد. با استفاده از قطار از قازان تا مسکو و از آنجا به سوچی باید بروید. کل سفر حدود ۳۶ ساعت طول می‌کشد.

Sochi Railway Station

اتوبوس

سوچی

ایستگاه مرکزی اتوبوس سوچی برای اتوبوس‌های بین شهری در وسط شهر در خیابان گورکوا (Ulitsa Gorkogo) قرار دارد. در تابستان، پروازهای چارتر به سوچی از تقریبا همه شهرهای قسمت اروپایی روسیه وجود دارد.

دریا 

سوچی

امکان حمل و نقل آبی از باتومی گرجستان به سوچی وجود دارد. بندر سوچی حدود یک کیلومتر از مرکز شهر و یک و نیم کیلومتر از ایستگاه راه آهن فاصله دارد. این بندر در تمام طول سال برای تمامی کشتی‌ها باز است.

مطالب مرتبط:

منبع welcome2018

دیدگاه