نخستین سکوی نفتی خلیج فارس ثبت ملی شد

زهرا  آذرنیوش
زهرا آذرنیوش چهار شنبه، ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۰
نخستین سکوی نفتی خلیج فارس ثبت ملی شد

اولین سکوی نفتی خلیج فارس در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

مدیرکل ثبت آثار تاریخی از ثبت ملی نخستین سکوی نفتی خلیج فارس و ۶۶ اثر تاریخی دیگر که ارزش ثبت در فهرست آثار ملی دارند، خبر داد.

فرهاد نظری مدیر کل دفتر ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت:

در اجرای قانون حفظ آثار ملی (مصوب ۱۳۰۹)، قانون تجدید استخدام آندره گدار (مصوب ۱۳۲۳)، قانون ثبت آثار ملی (۱۳۵۲) و فانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی (مصوب ۱۳۶۷) در کمیته ثبت آثار ملی غیرمنقول، ۶۸ اثر پیشنهادی از ۹ استان کشور در فهرست آثار ملی ثبت شدند.

به گفته نظری استان‌های خراسان جنوبی، یزد، تهران، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، همدان، گلستان، بوشهر و مرکزی این آثار را پیشنهاد داده بودند. وی شاخص‌ترین آثار ملی ثبت شده در آخرین جلسه کمیته ثبت آثار نامنقول را «باغ شهر مهریز»، «کاروانسرای شاه‌عباسی انجیره»، «کارخانه سیمان شهر ری»، «کاروانسرای شاه عباسی شهر ری»،«سیلوی گندم اهواز»، «نقوش صخره‌ای راونج دلیجان» و «خانه‌ها و قلعه‌های روستایی یزد و ابرقو» عنوان کرد.

نظری بر ارزشمند بودن تعدادی از آثار خوزستان و خراسان که جزو میراث صنعت نفت هستند، تاکید کرد. وی «پمپ بنزین سبزوار»، «بنگله ۹۶مسجد سلیمان» و «سکوی مهرگان، نخستین سکوی نفتی خلیج فارس» را جزو این آثار شمرد.

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی با اشاره به این که پرونده‌های میراث صنعت نفت ایران با همکاری وزارت نفت تهیه و تدوین می‌شوند گفت:

در فهرست میراث صنعت نفت آثاری وجود دارند که از لحاظ ارزش‌های منحصر به فرد قابلیت ثبت در فهرست میراث جهانی را دارند.

وی در این زمینه تاکید کرد، میراث صنعت نفت ایران مجموعه‌ ارزشمند و متنوعی از آثار منقول و غیرمنقول و میراث طبیعی و میراث مستند است که در چند سال گذشته تلاش زیادی برای شناسایی و ثبت آن‌ها شده است.

وی همچنین بر تعیین عرصه و حریم این آثار تاکید کرد و شناسایی ارزش هریک از این آثار تاریخی و ثبت آن‌ها در فهرست آثار ملی را راهی برای مشخص شدن عرصه این آثار دانست. وی گفت:

با توجه به لزوم در اختیار داشتن مدت زمان های متراکم برای تعیین حریم هرکدام از این بناها، هر استان موظف به تعیین حریم بنای معرفی شده به اداره کل ثبت تا مدت زمان مشخصی است.

 

مطالب مرتبط:

منبع chtn

دیدگاه