ثبت ملی سه اثر میراث ناملموس از خوزستان

فرناز رهبران رنجبر
فرناز رهبران رنجبر دوشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۵
ثبت ملی سه اثر میراث ناملموس از خوزستان

سه اثر میراث ناملموس از خوزستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

در جلسه شورای ثبت کشور که دیروز شنبه ۲۳ تیرماه ۱۳۹۷ برگزار شد، سه عنوان میراث ناملموس از خوزستان شامل مراسم آیینی استقبال از ورود کاروان امام رضا (ع) به ایران در خرمشهر، برپایی بازار عیدیا (بی­‌بی خِریجِه) بهبهان و مهارت گلیم‌­بافی هفتکل (گلیم قشقایی) توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

محمد حسین ارسطوزاده سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی خوزستان گفت:

از مدتی پیش فرایند تهیه مستندات و مدارک لازم توسط معاونت میراث فرهنگی استان آغاز و پرونده‌ها به دفتر ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی ارائه و درنهایت پس از تشریح موضوع توسط این معاونت، پرونده‌ها واجد اهمیت تشخیص داده شد و در فهرست آثار میراث ناملموس کشور به ثبت رسید.

در مورد مراسم آیینی استقبال از ورود کاروان امام رضا(ع) به ایران در خرمشهر، لازم به ذکر است هر ساله در مرداد ماه و همزمان با دهه کرامت برای گرامیداشت این امر مهم مراسم باشکوهی توسط مردم خرم‌شهر اجرا می‌شود که در طی آن کاروانی نمادین از کاروان حضرت رضا (ع)، متشکل از تعدادی شتر و ساربان، اسب و سوارکار تشکیل می‌­شود.

بازار عیدیا بهبهان از دیگر آثار ثبت شده در فهرست میراث ناملموس کشور است که بازاری نوروزی و مخصوص کودکان است که در روز اول فروردین ماه هر سال به مدت یک نیم‌روز در شهرستان بهبهان برپا می‌شود. این بازار در نزدیکی امامزاده بی‌­بی‌­خدیجه (بی‌بی‌خِریجِه) برپا می‌­شده است.

گلیم­‌بافی یکی از قدیمی‌ترین صنایع دستی همراه با پیشینه‌­ای دیرینه است. پشم و پنبه مواد اولیه­ گلیم­ هفتکل است و از تولیدات دستی زنان قشقایی محسوب می‌شود. این گلیم به علت دارا بودن از ویژگی‌های خاص اهمیت بسیاری دارد.

مطالب مرتبط:

دیدگاه