کشف خشت های سیگاری ۹ هزار ساله در جیرفت

تیم  کجارو
تیم کجارو چهار شنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۱
کشف خشت های سیگاری ۹ هزار ساله در جیرفت
بر اساس گزارش سرپرست باستان شناسی محوطه تاریخی اسفندقه جیرفت، دومین فصل کاوش‌های باستان شناسی اسفندقه جیرفت به کشف خشت‌های سیگاری و سنگ چخماق منجر شد.
نادر علیداد سلیمانی گفت:
هیأت باستان شناسی طرح کاوش محوطه تاریخی اسفندقه با هدف شناخت بیشتر آثار معماری بقایای کهن‌ترین استقرارهای دایم شناخته شده در شرق ایران، اقدام به گسترش کارگاه فصل نخست کرد.
وی با اشاره به شناسایی مجموعه ارزشمندی از معماری دوره نوسنگی، اضافه کرد:
بر اساس کاوش‌های صورت گرفته خشت‌های سیگاری به طول نیم متر که در خمیره آنها از خرده‌های گیاهی (کاه) استفاده شده و ملات گل رس مصالح به کار رفته در بناهای معماری کشف شد.
به گفته وی این فضاها راست گوشه بوده و در تزیین سطح داخلی تعدادی از دیوارها از گل اخری قرمز رنگ استفاده شده است . این باستان شناس اظهار کرد:
با توجه به یافته های فرهنگی هنگام کاوش درون این فضاهای استقراری و همچنین سکوسازی صورت گرفته و تزیین آن با گل اخری بیانگر این است که این فضاها جنبه آیینی داشته و حکم معبد داشته اند .
سلیمانی مهمترین یافته های دومین فصل کاوش در محوطه تاریخی اسفندقه را افزون بر مجموعه ارزشمند معماری، تیغه‌ها و زیر تیغه های از جنس سنگ ابسیدین و سنگ چخماق اعلام کرد که با مهارت و استادی کم نظیری ساخته شده اند . وی ادامه داد:
وجود گونه های در خور توجهی از توکن (ابزار شمارشی)، مهره ها ، مته، پیکرک های انسانی به دست آمده از درون فضای آیینی در خور تأمل است .
این باستان شناس تصریح کرد:
بر پایه آزمایش های صورت گرفته بر روی زغال های به دست آمده از کاوش ، این استقرارها متعلق به اواخر هزاره هفتم پیش از میلاد و دوره نوسنگی معرف استقرار های دایم دوره نوسنگی در جنوب شرق ایران است.
سلیمانی خاطرنشان کرد:
دشت اسفندقه با وسعتی افزون بر ۳۰۰ کیلومتر مربع در ۷۰ کیلومتری غرب دشت جیرفت در جنوب استان کرمان قرار دارد و بر پایه پژوهش های باستان شناسی صورت گرفته نخستین استقرارهای دایم در دوره نوسنگی دراین بخش از جنوب شرق ایران شکل گرفته است.
سرپرست کاوش باستان شناسی اسفندقه در پایان یادآور شد: در فصل نخست کاوش که تیرماه سال گذشته صورت گرفت،علاوه بر تعیین عرصه و حریم تپه باستانی گاوکشی، یک کارگاه و سه گمانه با هدف شناخت لایه های فرهنگی تپه حفر شد و افزون بر داده های فرهنگی چون گونه های سفال، توکن ها و ابزار سنگی ، مجموعه ارزشمندی از آثار معماری به همراه داشت. گزارش‌ها حاکی است، مجوز دومین فصل کاوش های باستان شناسی محوطه پیش از تاریخ اسفندقه که در تیر و مرداد سال جاری صورت گرفت توسط رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده بود. منبع: ایرنا

مطالب مرتبط:

دیدگاه