راه اندازی قطار مشهد - شلمچه

فرناز رهبران رنجبر
فرناز رهبران رنجبر یکشنبه، ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۰
راه اندازی قطار مشهد - شلمچه

قطار مشهد-شلمچه بعد از ماه رمضان ۹۷ راه‌اندازی خواهد شد.

مهدی فروزان مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی گفت:

بعد از ماه رمضان امسال قطار مشهد- شلمچه راه‌اندازی می‌شود.

او در جلسه ستاد هماهنگی اربعین حسینی استان که در محل استانداری برگزار شد، افزود:

امسال با یک برنامه‌ریزی خاص و بر اساس تجربیات دو سال گذشته پا به عرصه خدمت به زائران اربعین گذاشتیم تا بتوانیم بهتر از گذشته در امر خدمات‌رسانی گام برداریم.

او افزود:

بخشی از مسئولیت ستاد تا زمان تعیین معاون زیارت بر عهده اینجانب خواهد بود و دبیرخانه ستاد نیز امور را رصد می‌کند. جلسات از دو ماه به اربعین به صورت هر ۱۵ روز یک بار برگزار می‌شود و مسئول ستاد اربعین در هر استان به جز سه استان زیارتی خراسان رضوی، فارس و قم استاندار است.

مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی در خصوص اعضای این جلسات بیان کرد:

نمایندگان معاون عمرانی، ولی فقیه در استان، نیروی انتظامی، سپاه پاسداران، اداره اطلاعات، صدا و سیما، حج و زیارت، ستاد بازسازی عتبات عالیات، جمعیت هلال‌احمر، دانشگاه علوم پزشکی، راه‌ و‌ شهرسازی، شهرداری، نماینده وزارت امور خارجه، ‌اوقاف و امور خیریه از اعضای این جلسات هستند و در صورت نیاز می‌توانیم از سایر دستگاه‌ها نیز استفاده کنیم.

فروزان با بیان آغاز فعالیت قرارگاه اربعین در سه استان کرمانشاه، خوزستان و ایلام از ۲۰ شهریور، عنوان کرد:

در استان خراسان رضوی نیز مطابق سنوات گذشته، این ستاد در کلیه ۲۸ فرمانداری نیز به مسئولیت فرماندهان و اعضای کمیته تشکیل خواهد شد.

او گفت:

کمیته امنیتی-انتظامی با مسئولیت مدیرکل امنیتی- انتظامی خراسان رضوی، کمیته اطلاعاتی با مسئولیت مدیرکل اطلاعات استان، کمیته فرهنگی-آموزشی با مسئولیت نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری و مدیرکل کل ارشاد اسلامی در استان، کمیته اطلاع رسانی و مستند‌سازی با مسئولیت مدیرکل صدا و سیمای استان، کمیته حمل و نقل با مسئولیت مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان و کمیته اعزام زائران با مسئولیت امور حج و زیارت استان فعالیت می‌کند و سایر کمیته‌ها از جمله مشارکت‌های مردمی، اسکان، تغذیه، بهداشت و درمان و امداد و نجات توسط اداره کل‌های ذیربط شکل خواهد گرفت.

وی عنوان کرد:

سال گذشته کمیته اطلاع‌رسانی و مستند‌سازی در استان با دستور استاندار خراسان رضوی تشکیل اما امسال کشوری شد و دستورالعمل کشوری‌ آن به دست ما رسیده است.

او با اشاره به بر عهده گرفتن مسئولیت زائران امسال در چهار شهر نجف، کربلا، کاظمین و سامرا، عنوان کرد:

هیچ مسئولیتی در مسیر نجف به کربلا در استان نخواهیم داشت، همچنین امسال دو مرز مهران و شلمچه برای استان خراسان رضوی تعیین شده است.

فروزان تصریح کرد:

بعد از ماه رمضان قطار مشهد-شلمچه راه‌اندازی می‌شود که گام مثبتی در این زمینه به شمار می‌رود و از این به بعد کاروان‌های زیارتی عتبات به جای اتوبوس با قطار عزیمت خواهند کرد.

مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی خاطرنشان کرد:

مسئولیت صدور ویزا برای دو استان خراسان جنوبی و شمالی به عهده کنسولی عراق در خراسان رضوی و تقسیم‌بندی‌های سهمیه استان خراسان رضوی به عکس سال گذشته است و در مجموع در کربلا روزانه ۳۲۶ هزار نفر زائر باید پذیرایی شوند که ۳۰ هزار نفر سهمیه استان خرسان رضوی است.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه