راهنمای سفر به استان کرمانشاه

استان کرمانشاه با مساحت ۲۴۶۴۰ کیلومتر مربع، هفدهمین استان ایران از نظر وسعت به شمار می‌رود.استان کرمانشاه که ۱/۵ درصد مساحت کشور را در بر می‌گیرد، از استان‌های غربی به شمار می‌آید که با کشور عراق مرز مشترک دارند. این استان از شمال به استان کردستان، از جنوب به استان لرستان و ایلام، از شرق به استان همدان و از غرب به کشور عراق محدود می‌شود. مرکز استان کرمانشاه، شهر کرمانشاه است. بر اساس آخرین تغییرات در ۱۳۹۰ استان کرمانشاه از، ۱۴ شهرستان، ۳۱ شهر، ۳۱ بخش و ۸۶ دهستان تشکیل شده است. استان کرمانشاه شامل ۱۴ شهرستان، ۳۱ مرکز شهری، ۸۶ دهستان و ۲۷۹۳ آبادی دارای سکنه است.

درباره استان کرمانشاه بیشتر بدانید:

درباره استان کرمانشاه

آب و هوای استان کرمانشاه

صنایع دستی استان کرمانشاه

جاهای دیدنی استان کرمانشاه

درباره استان کرمانشاه

استان کرمانشاه یکی از استان‌های کردنشین ایران است. برخی از بزرگ‌ترین اقوام و ایلات و طوایف نظیر قوم لک، ایل کلهر، ایل زنگنه، ایل گوران، ایل سنجابی، ایل جمور، ایل قلخانی و ایل زوله در استان کرمانشاه زندگی می‌کنند. زبان‌ها و گویش‌های گوناگون نظیر کلهری، جافی، کردی کرمانشاهی، فارسی کرمانشاهی، لکی، ترکی سنقری، سورانی، پاوه‌ای، ژاو رودی، لهونی، بالاجوبی، اورامی و گوران از رایج‌ترین گونه‌های گویشی در استان کرمانشاه هستند. در این استان قومیت‌های گوناگون دیگری نیز زندگی می‌کنند.

استان کرمانشاه از دیدگاه مذهبی نیز گوناگونی بسیار زیادی دارد. به‌طور مثال پیروان شیعه، سنی، یارسان، نعمت‌اللهی، یهودی و مسیحی (ارمنی و آشوری) در این استان در کنار هم زندگی می‌کنند.

زبان کردی و فارسی کرمانشاهی در شهر کرمانشاه از رایج‌ترین زبان‌ها هستند. لهجه فارسی کرمانشاهی تنها برای شهر کرمانشاه است و در استان گویش‌های کردی کرمانشاهی، کلهری، زنگنه‌ای، سنجابی، گورانی، لکی، هورامی و جافی در شهرهای جوانرود، روانسر، ثلاث باباجانی، بخش‌هایی از پاوه و سرپل ذهاب و ترکی سنقری نیز در سنقر رواج دارد و همچنین زبان لکی در شهرستان هرسین، شهرستان صحنه و شهرستان کنگاور رواج دارد.

شهرهای این استان شامل اسلام آباد غرب، کنگاور، جوانرود، هرسین، سنقر، صحنه، سرپل ذهاب، پاوه، روانسر، گیلانغرب، قصر شیرین، تازه‌آباد، کرند غرب، بیستون، گهواره، کوزران، شاهو، نودشه، بانه‌وره، باینگان و ماهیدشت است. 

آب و هوای استان کرمانشاه

کرمانشاه از دید گوناگونی آب و هوایی دارای تنوع زیادی است و از لحاظ آب و هوایی دارای چهار فصل در یک زمان است؛ برای نمونه قصر شیرین آب و هوای گرم و سنقر و پاوه آب و هوای سرد و کرمانشاه و اسلام‌آباد غرب آب و هوای معتدل دارند. با این حال در ایام نوروز عده‌ای زیادی این منطقه را برای سفر خود انتخاب می‌کنند؛ بنابراین پیش از راهی شدن، بهتر است اتاق خود را در یکی از اقامتگاه‌ها یا هتل های استان کرمانشاه رزرو کنید. 

صنایع دستی استان کرمانشاه

صنایع دستی در استان کرمانشاه از سابقه تاریخی طولانی برخوردار بوده، به‌طوری که روزگاری کرند کرمانشاه زرادخانه مهمی بود که سلاح‌های گوناگون را می‌ساختند. در تاریخ یورش‌های تیموریان و جنگ‌های ایران و عثمانی، از سلاح‌های ساخت کرند یاد شده است. صنایع دستی در استان کرمانشاه به موازات توسعه کشاورزی و دامداری پیشرفت‌هایی داشته و در اقتصاد و زندگی مردم استان به‌ویژه عشایر و روستایی‌ها نقش مهمی داشته است.

جاهای دیدنی استان کرمانشاه

در استان کرمانشاه ۳۰۰۰ اثر تاریخی برآورد شده‌ است که ۷۱۶ اثر آن به ثبت آثار ملی و یک اثر به ثبت اثر جهانی رسیده‌است. در این میان بیستون به ثبت جهانی رسیده است و در همه جای استان آثار گران‌بهایی دیده می‌شود از جمله طاق بستان، طاق گرا، معبد آناهیتا، کاروانسرای صفوی بیستون، کاروانسرای ماهیدشت، کاروانسرای سرپل ذهاب، خانه خدیویکاخ شاپور، حمام حسن خان کنگاور، حمام حاج اصغر خان کنگاور، پل میان راهان، پل ماهیدشت، آتشکده چهارقاپی، معبد آناهیتا می‌توان اشاره کرد.

از جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی استان کرمانشاه می‌توان به غار سنگی دست‌ساز حسین کوهکن در منطقه توریستی میگوره از توابع شهر بانه‌وره اشاره کرد. غار «او» ۹ اتاق دارد و از چهار خانه مجزا تشکیل شده که در بعضی نقاط نسبت به سطح زمین ارتفاع کمتری دارد. در بعضی از اتاق‌ها ارتفاع به ۱۷۰ تا ۱۸۰ سانتی‌متر می‌رسد. دو خانه تک اتاقی بوده و دو تای دیگر شامل چند اتاق مجزا یا همان دالان است که هر دالان به دالان دیگری ختم می‌شود. خالو حسین در یکی از خانه‌های تک اتاقی به‌طور مجزا مقبره خود را نیز با دستان خود کنده است تا پس از مرگش او را در آنجا دفن کنند.

آثار فرهنگی استان کرمانشاه را بازار کرمانشاه، تکیه معاون الملک، تکیه بیگلربیگی، آرامگاه بابا یادگار، اویس قرنی، مقبره احمدبن اسحاق قمی، امامزاده احمدبن محمدباقر و آرامگاه میرعبیدالله، مسجد عمادالدوله، مقبره خلیفه حیدر حیدری باینگانی در بخش باینگان از توابع پاوه و سایر مساجد کهن و زیبا تشکیل می‌دهند.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به کرمانشاه

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map