راهنمای سفر به استان ایلام

استان ایلام پوشیده از كوه‌ها و ارتفاعات ‌جنگلی است. از آثار تاریخی گوناگون تا کوه‌های زیبا، تنگه‌ها، تالاب‌ها و آبشارهای گوناگون، همه و همه در این استان در کنار هم جمع شده‌اند. علی‌رغم آنچه که به نظر می‌رسد، این استان تاریخی یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای دوستان اهل فرهنگ و تاریخ است. همچنین وجود امکانات رفاهی مناسب و گستره متنوعی از اقامتگاه‌ها و هتل های استان ایلام، این منطقه را به یکی از مقاصد محبوب برای گردشگران بدل کرده است.

درباره استان ایلام بیشتر بخوانید:

درباره استان ایلام

شهرهای استان ایلام

آب و هوای استان ایلام

جاهای دیدنی استان ایلام

درباره استان ایلام

تنگه کافرین

عکس از گوگل‌‌مپ (عکاس: آراد کورد)

ایلام که با وسعت ۲۰,۱۵۰ کیلومتر مربع مساحت حدود ۵۵۷,۵۹۹ نفر را در خود جای داده است، بیست و دومین استان کشور ایران از نظر وسعت است. این استان که با استان تهران، ۶۷۱ کیلومتر فاصله دارد، از شرق با استان لرستان، از غرب با کشور عراق، از شمال با استان کرمانشاه و از جنوب با استان خوزستان همسایه است. در زمان سلطنت رضا شاه پهلوی جهت ماندگار ماندن شکوه و جلال ایلامیان باستان، نام این استان از قصبه حسین‌آباد به ایلام تغییر یافت.

عمده‌ی قومیت مردم این استان را کردها تشکیل می‌دهند. از جمله ایل‌های کرد معروف در این استان می‌توان به ایل ریزه وند، خزر و ملکشاهی اشاره کرد. قومیت لر در رده‌ی دوم جمعیت این استان قرار می‌گیرد. تعدادی طوایف عرب نیز در این استان به چشم می‌خورند که عمدتا در شهرستان‌های جنوبی ساکن هستند. از آنجایی که اغلب مردم ایلام کرد هستند، قاعدتا زبان رایج و عمده در این استان زبان کردی خواهد بود. زبان رایج مردم این منطقه به کردی ایلامی معروف است. بعد از آن لری و لکی از لهجه‌های رایج در استان ایلام است. 

شهرهای استان ایلام

ایلام در شب

عکس از ویکی‌مدیا (عکاس: امیررضارضایی)

شهرستان ایلام مرکز این استان است. از جمله شهرستان های دیگر استان ایلام می‌توان از دهلران، ایوان، چرداول، سیروان، بدره، دره شهر، آبدانان و ملکشاهی نام برد. 

آب و هوای استان ایلام

دریاچهٔ دوقلو سیاه گاو

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: امیر حجتی)

ایلام استانی جنگلی و کوهستانی، با آب و هوایی نیمه مرطوب است که به‌دلیل قرار گرفتن در غرب رشته‌کوه زاگرس دارای پوشش گیاهی بسیار غنی است. جنگل‌های این استان اغلب جز جنگل‌های نیمه خشک زاگرس هستند.

جاهای دیدنی استان ایلام

شهر تاریخی گم‌گم، شهر آسمان‌آباد واقع در کوهستان‌های بانکول شیروان، گورستان‌ كان‌گنبد واقع در جنوب‌ شرقی ایلام، آتشکده موشکان واقع در ۳ کیلومتری شهر سرابله، کوه سرخ خانی واقع در ۳۳ کیلومتری شمال شرقی ایلام، تنگه ارغوان در ۳ کیلومتری شمال شرقی شهر ایلام، پارک جنگلی چقاسبز، غار طلسم‌ ایوان، تالاب سیاب درویش، آبشار گچان و آبشار چم آو تنها برخی از جاذبه‌های تاریخی و جاهای دیدنی استان ایلام است. 

عکس‌های گالری از گوگل‌مپ (عکاسان: هما سعادت‌نیا، رها شیرازی، سحر صفایی و محمد خلیل نژاد)

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map