اولویت های جدید برای ثبت نام حج فعلا اعلام نمی شود

تیم  کجارو
تیم کجارو چهار شنبه، ۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۵
 اولویت های جدید برای ثبت نام حج فعلا اعلام نمی شود

رییس سازمان حج و زیارت از تکمیل ظرفیت کاروان‌های حج تمتع خبر داد. با ادامه خبر همراه کجارو باشید.

رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به تکمیل ظرفیت کاروان‌های حج، اعلام کرد که از ماه مبارک رمضان کار آموزش زائران آغاز خواهد شد. وی همچنین گفت که هم‌اکنون آموزش کارگزاران حج امسال شامل مدیران هتل‌ها، کاروان‌ها، آشپزخانه‌ها و پزشکان حج در حال اجرا است. 

اولویتهای حج تمتع ۹۶

حمید محمدی در مورد فراهم‌سازی مقدمات اعزام زائران ایرانی به حج گفت:

کارشناسان حوزه مسکن، تغذیه و تدارکات سازمان حج و زیارت با حضور دو ماهه در کشور عربستان و تلاش جدی توانستند امکانات بسیار خوبی را برای حجاج ایرانی فراهم کنند.

از ۲۳ اردیبهشت امسال، به مدت ۵ روز ثبت نام نهایی کاروان‌های حج تمتع برای کسانی که ودیعه‌ی حج خود را تا مبلغ ۱۰ میلیون تومان تکمیل کرده بودند، انجام شد و از ۳۰ اردیبهشت، فرآیند تکمیل ظرفیت کاروان‌ها آغاز شده است . دارندگان اسناد ودیعه‌گذاری حج، تا پایان آبان سال ۸۵ می‌توانند برای نام‌نویسی در ظرفیت‌های خالی کاروان‌های حج اقدام کنند. 

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین اعلام کرد که کسانی که واجد تشرف به حج امسال هستند، می‌توانند با مراجعه به دفاتر زیارتی در سراسر کشور و یا با مراجعه به سامانه HAJ96.HAJ.IR برای نام نویسی در کاروان‌های حج امسال اقدام کنند.

محمدی تاکید کرد که دارندگان اسناد  اولویت‌دار حج تمتع هر چه سریع‌تر برای نام‌نویسی در کاروان‌های حج اقدام کنند چون با تکمیل کاروان‌های حج، آموزش حجاج آغاز خواهد شد. 

او در پاسخ به احتمال اعلام اولویت‌های جدید برای نام‌نویسی در کاروان‌ها حج گفت:

استقبال زائران برای نام نویسی در کاروان‌ها رضایت‌بخش بوده و به نظر می‌رسد با روند جاری در روزهای آینده ظرفیت کاروان‌های حج تکمیل شده و عملا برنامه‌های آموزشی و معاینات پزشکی حجاج آغاز شود.

وی همچنین اعلام کرد که برنامه‌های برنامه‌های آموزش حجاج از ماه مبارک رمضان آغاز می‌شود، اما آموزش کارگزاران حج شامل مدیران مجموعه و کاروان‌ها، مدیران آشپزخانه‌ها و همچنین پزشکان حج، در حال حاضر در استان‌ها و به صورت متمرکز در حال اجرا است.  

آموزش حجاج

رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به این که محتوای آموزش زائران در حوزه مسائل اجرایی و دانستنی‌های سفر و ویژگی‌های حج امسال از جمله گرمای هوا و ازدحام جمعیت (که زائران با آن مواجه خواهند بود) خواهد بود، افزود:

مسائل فرهنگی کاملا مدون شده که این مسائل در جلسات آموزشی کاروان‌ها و همچنین همایش‌های متمرکز به زائران آموزش داده خواهد شد.

وی در ادامه در پاسخ به رخی نگرانی‌های زائران اعلام کرد که موضوع حج بر اساس نظر مسئولان ارشد نظام، مجزا از روابط سیاسی ما با کشور عربستان دنبال شده و بر این اساس راهکارهای اجرایی برای رفع نگرانی‌های حجاج دیده شده است. محمدی در ادامه افزود:

به عنوان مثال یکی از دغدغه‌های مردم، سازمان حج و بعثه مقام معظم رهبری، ازدحام جمعیت به ویژه در ایام تشریق در منا و جمرات بوده که برای این گونه موارد، جدا از برنامه‌ریزی‌های عربستان، ما هم به صورت ویژه برنامه‌ریزی کردیم، به شکلی که عزیمت کاروان‌ها از منا به جمرات، کاملا برنامه‌ریزی شده و زمان‌بندی شده باشد.

وی با اشاره به تنظیم جدول زمان‌بندی اعلام کرد که زمان عزیمت زائران از منا به جمرات ممکن است تا بعدازظهر روز دهم ذی الحجه طول بکشد، به گونه‌ای که عزیمت زائران ایرانی به جمرات با زمان ازدحام جمعیت زائران دیگر کشورها تلاقی نداشته باشد.

رییس سازمان حج و زیارت، همچنین از زمان‌بندی جدید برای ذبح قربانی‌ها خبر داد که  که متناسب با عزیمت کاروان‌ها به جمرات صورت می‌گیرد و زائران باید به تدریج و بر اساس یک برنامه زمان‌بندی شده اقدام کنند که با این تدابیر، انشاله حجاج در کمال آرامش، آسایش، رفاه و امنیت، حج خود را به جا آورند.

مطالب مرتبط:

منبع isna

دیدگاه