ایرانی ها پنجمین منبع درآمد گردشگری مالزی هستند

تیم  کجارو
تیم کجارو سه شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰
ایرانی ها پنجمین منبع درآمد گردشگری مالزی هستند

سفیر مالزی در تهران می‌گوید گردشگران ایرانی، پنجمین گردشگران درآمدزای خارجی برای کشورش هستند.

«راجا نور شیروان زین‌العابدین»، در آیین رونمایی از پوستر دهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران که با حضور ۲۰ کشور از ۱۸ تا ۲۱ بهمن در محل دائمی نمایشگاه های تهران برگزارمی شود، عنوان کرد:

ایرانی‌ها در مالزی نسبت به گردشگران سایر کشورها هزینه بیشتری برای گردش و خرید می‌کنند.

وی افزود که برای حمل و نقل هوایی گردشگران ایرانی علاوه بر هواپیمایی مالزی، خطوط هواپیمایی ماهان و ایران‌ایر همکاری خوبی با ما دارند.

«شیروان زین‌العابدین» بیان کرد که مالزی در هر ۹ دوره قبلی نمایشگاه تهران حضور داشته و در ابتدا فقط فضای یک غرفه ۱۲ متری را در اختیار می‌گرفتیم ولی در چهارسال گذشته فضای غرفه ما به ۴۲ متر افزایش یافت که عموما در آن سه محصول صنایع دستی، نساجی و محصولات معرف جاذبه‌های طبیعی مالزی عرضه می‌شود.

وی اضافه کرد که بر اساس آنچه از طریق سازمان های گردشگری اعلام شده است تعداد گردشگران در جهان ۴ درصد افزایش پیدا کرده در حالیکه رشد اقتصادی جهانی فقط ۲/۵ درصد بوده است. اگر به این آمار توجه کنیم صنعت گردشگری در ۱۵ سال گذشته عملکرد بهتری نسبت به اقتصاد جهانی داشته است.

سفیر مالزی گفت که گردشگری مالزی در سال ۱۹۹۸ با ۵/۵ میلیون نفر گردشگر درآمدی معادل ۲/۱ میلیارد دلار داشت اما با توسعه زیر ساخت ها در این سال ها به جایی رسیده ایم که انتظار داریم در سال ۲۰۲۰ میلادی با ۳۶ میلیون گردشگر در مالزی حدود ۴۲ میلیارد دلار ارز وارد کشور شود.

وی افزود که در زمان حاضر صنعت گردشگری مالزی ۴۰ میلیارد دلار به اقتصاد کشور من کمک می کند که این رقم ۱۵ درصد درآمد کشور را شامل می‌شود، در سال ۲۰۱۵ گردشگری به تنهایی ۱۳ درصد اشتغالزایی کشورم را موجب شده است.

«شیروان زین‌العابدین» یادآورشد که سازمان توسعه گردشگری مالزی در سال ۱۹۷۲ تاسیس شد و در سال ۱۹۹۲ به وزارتخانه فرهنگ و گردشگری ارتقا پیدا کرد؛ وزارتخانه ای که در کمتر از ۲۵ سال آینده درآمدش از طریق این صنعت ۲۰ برابر خواهد شد.

در آیین رونمایی از پوستر نمایشگاه دهم بین‌المللی ایران در هتل لاله تهران، برخی سفیران کشورهای خارجی حاضر در نمایشگاه، جمعی از فعالان گردشگری کشور، نمایندگان تشکل‌های مربوطه و مقام های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حضور داشتند.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه