ابلاغ دستورالعمل شیوه سرمایه گذاری در مناطق گردشگری

تیم  کجارو
تیم کجارو یکشنبه، ۲۷ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰
ابلاغ دستورالعمل شیوه سرمایه گذاری در مناطق گردشگری

دستورالعمل جدید شیوه سرمایه‌گذاری در مناطق گردشگری با تصویب وزارت جهادکشاورزی، سازمان میراث‌فرهنگی و سازمان حفاظت محیط‌زیست، به تصویب رسید و برای اجرا به دستگاه‌ها ابلاغ شد.

 محمدعلی فیاضی، مدیرکل دفتر همکاری و توافق‌های ملی گردشگری و دبیر کمیته ملی طبیعت‌گردی کشور گفت دستورالعمل سرمایه‌گذاری در مناطق گردشگری بعد از جلسات متعدد و کارگروه کارشناسی با حضور دستگاه‌های عضو کمیته ملی طبیعت‌گردی تشکیل شد به تصویب سه دستگاه وزارت جهاد کشاورزی، سازمان میراث فرهنگی و سازمان حفاظت محیط‌زیست رسید و به دستگاه‌ها ابلاغ شد.

به گفته فیاضی در این دستورالعمل مشخص شده است که سرمایه‌گذاران چه کارهایی می‌توانند انجام دهند تا هم سرمایه‌گذاری تسهیل شود و هم مشکلاتی برای مناطق طبیعی به وجود نیاید.

وی افزود:

در این دستورالعمل ساز و کارهایی تعریف شده که با توجه به صیانت از مناطق طبیعی بتوان با سازه‌های متناسب با عرصه‌های مناطق طبیعی و زون‌های گسترده و متمرکز فعالیت‌های طبیعت‌گردی در این مناطق رونق پیدا کند و با توجه به «آیین‌نامه ایجاد و اصلاح تاسیسات گردشگری» تلاش شده تا مصادیق گردشگری که می‌تواند در این مناطق طبیعی ایجاد شود را در این دستورالعمل بیاوریم یکی از برنامه‌های جدی ما  در این دستورالعمل این است که ساز و کاری تعریف شود که سایت‌های طبیعت‌گردی که آماده هستند تا سرمایه‌گذاران در آنها کار کنند و سرمایه‌گذاری مسئولانه در این مناطق انجام شود را در اولویت قرار دهیم اولین منطقه‌ای که قرار است روی آن کار شود منطقه حفاظت شده «خبر» در استان کرمان است.

فیاضی در ادامه بیان کرده که در این منطقه گردشگری بر اساس ظرفیت‌های موجود کمیته ملی طبیعت‌گردی در نظر دارد تا با رعایت ارزیابی اثرات زیست‌محیطی، طرح گردشگری متناسب با ساختار اجتماعی و معماری منطقه و با رعایت ظرفیت و تحمل  گردشگر پذیری، زمینه‌ای را ایجاد کند که آن منطقه بتواند به‌عنوان منطقه طبیعت‌گردی شناخته شود. کارهای این منطقه در حال انجام است. اگر بتوانیم بهره‌برداری از این منطقه را به بخش خصوصی واگذار کنیم که در مکان‌هایی که امکان ایجاد سازه‌های متناسب وجود دارد، فعالیت کنیم و زمینه ورود گردشگران را با رعایت مسائل زیست‌محیطی به وجود بیاوریم؛ اقدام بسیار مهمی صورت گرفته است.

دبیر کمیته ملی طبیعت‌گردی گفت که بر اساس مطالعات مصوب سازمان محیط‌زیست، مشاور و سرمایه‌گذار موظف است بر اساس مطالعات خود، زون‌هایی را در این طرح پیش‌بینی کند. طرح گردشگری این منطقه در مرحله تایید است و طرح مطالعات اثرات زیست‌محیطی نیز به تازگی به تایید رسیده است و پیش‌بینی می‌شود که این طرح الگویی باشد برای انجام فعالیت‌های طبیعت‌گردی مسئولانه در مناطق حفاظت شده که تحت نظارت سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور فعال است.

فیاضی تصریح کرد:

اگر سازمان محیط‌زیست، برنامه گردشگری را به کمیته ملی ابلاغ کند، تصور می‌کنیم تا سه هفته دیگر اولین طرح مسئولانه طبیعت‌گردی در مناطق حفاظت شده را به مرحله اجرا برسانیم. در صورت اجرایی شدن این کار، منطقه «خبر» کرمان الگویی برای مناطق دیگر خواهد شد. باید به این نکته نیز توجه داشت که در تمام دنیا، افراد با ورود گردشگر به مناطق گردشگری و حفاظت‌شده، مخالفت نمی‌کنند منتها با این شرط که محیط زیست آسیبی نبیند و مردم محلی از ورود گردشگر منتفع شوند.

مطالب مرتبط:

منبع مهرنیوز

دیدگاه