شواهدی از قلمرو پادشاهی مادها در خراسان کشف شد

تیم  کجارو
تیم کجارو چهار شنبه، ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۰
شواهدی از قلمرو پادشاهی مادها در خراسان کشف شد

دستاوردهای جدید پژوهش‌های باستان‌شناسی در محوطه‌ی ریوی نشان می‌دهد، دشت «سملقان» در خراسان یکی از مناطق مهم پادشاهی ماد در شمال شرق ایران بوده است.

«محمد جوادجعفری» سرپرست هیئت باستان‌شناسی محوطه‌ی ریوی، این منطقه را نام یک محوطه‌ی تاریخی بزرگ از دوران آغاز امپراتوری هخامنشی در شمال خراسان دانست که تاکنون دو فصل پژوهش‌های باستان‌شناسی در آن انجام شده و از ابتدای خرداد ماه امسال نیز فصل سوم این پژوهش‌ها با حمایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری خراسان شمالی و پژوهشکده باستان‌شناسی و همکاری موسسه باستان‌شناسی آلمان در آن آغاز شده است.

به گفته‌ی جعفری، در روند کاوش‌هایی که در سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۳ در محوطه‌ی تاریخی ریوی انجام شده، نتایج چشمگیری از وجود یک محوطه‌ی تاریخی بزرگ به دست آمد که از حدود ۹۰۰ سال پیش از میلاد تا اواخر دوران ساسانی حدود ۱۵۰۰ سال تداوم استقراری داشته است.

وی با اشاره به وسعت این محوطه در دوران هخامنشی که به بیش از ۱۱۰ هکتار می‌رسیده است، گفت:

به نظر می‌رسد که «ریوی» یکی از شهرهای مهم دوران هخامنشی در شمال شرق کشور بوده است، که علت این ادعا را می‌توان در کشف شواهد و مدارکی از قلمرو پادشاهی ماد دانست.

به گفته‌ی وی، حد‌ود سه هزار سال پیش در بخش‌های مختلف ایران، قلمروهای پادشاهی مختلفی وجود داشت که همواره با یکدیگر در جنگ یا تعامل بودند و یکی از این قلمروها، پادشاهی ماد در حدود آذربایجان فعلی بود که امپراتوری آشور را درهم شکست و قلمروی خود را به غرب و شرق گسترش داد.

این باستان‌شناس یکی از مناطقی که اطلاعات کمی از حضور پادشاهی ماد در آن وجود داشت را بخش‌های شمال شرقی ایران اعلام کرد و افزود که با دستاوردهای جدید، پژوهش‌های باستان‌شناسی در محوطه ریوی نشان می‌دهد دشت «سملقان» یکی از مناطق مهم این امپراتوری در شمال شرق ایران بوده است.

او بیان کرد که از وسعت محوطه «ریوی» در دوران ماد هنوز اطلاعات کافی به‌دست نیامده، اما در دوران هخامنشی این محوطه همچنان مرکز جمعیتی مهم منطقه با وسعت شهری بوده است.

جعفری افزود که از دوران اشکانی و ساسانی نیز شواهد معماری و باستان‌شناسی مختلفی از محوطه ریوی به‌دست آمده که نشان از توالی استقراری پس از دوران هخامنشی در محوطه است.

وی گفت که با توجه به شواهد باستان‌شناختی، «ریوی» یکی از مهم‌ترین محوطه‌های دوران تاریخی شمال شرق کشور است که پژوهش‌های باستان‌شناسی هدف‌مند در آن می‌تواند موجب ارتقای شناخت ما از هویت تاریخی منطقه و رشد صنعت گردشگری در استان شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محوطه تاریخی «ریوی» در نزدیکی روستای نجف و ۵ کیلومتری غرب شهر آش‌خانه در استان خراسان شمالی قراردارد که با توجه به اهمیت علمی و گردشگری این اثر تاریخی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با حمایت پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و موسسه باستان‌شناسی آلمان، برنامه‌ی منظمی را تحت عنوان «پروژه باستان شناسی ریوی» برای کاوش و مطالعات باستان‌شناسی به‌مدت ۷ سال برنامه‌ریزی کرد که دو فصل آن در سال‌های ۹۱ و ۹۳ با فعالیت‌های تعیین عرصه و حریم و لایه‌نگاری انجام شد و فصل سوم با همکاری باستان شناسان آلمانی از خرداد ماه امسال با هدف بررسی ژئوفیزیک و مطالعات آزمایشگاهی شروع شد.

مجوز فصل سوم پژوهش‌های باستان‌شناسی در محوطه‌ی ریوی توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه