برنامه سفرهای کوتاه استان تهران به دماوند

فاطمه محمدی
فاطمه محمدی یکشنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۰
برنامه سفرهای کوتاه استان تهران به دماوند

دماوند شهری با چشمه‌ها و فضاهای بسیار باصفا که پیشنهاد مناسبی برای اوقات فراغت برای ساکنان استان تهران است. شهری خوش آب و هوا در استان تهران که به‌ عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری انتخاب شده است.

مقاله مرتبط:

همه ما دماوند را با هوای خوبش می‌شناسیم. اولین کلمه‌ای که با گفتن کلمه دماوند به ذهن ما می‌رسد، قله دماوند است که به‌نوعی به نمادی از کشور ما تبدیل‌شده است. دماوند یکی از شهرهای استان تهران و مرکز شهرستان دماوند است که مناطق دیدنی و خوش آب و هوای بسیاری دارد.

بسیاری از ما ترجیح می‌دهیم که برای گذراندن تعطیلات در آخر هفته، به مکانی نزدیک به محل زندگی خود برویم. پیدا کردن مکانی با طبیعتی دست‌نخورده در نزدیک محل زندگی کار آسانی نیست ولی ما در این مطلب به بررسی این مکان‌های بکر و دست‌نخورده می‌پردازیم تا آخر هفته را بدون دغدغه پیدا کردن مکانی مناسب، بگذرانید، با ما همراه باشید:

برای رفتین به مقاصد معرفی شده دو مسیر در نظر گرفته شده است که  هرکدام از مقصدها در یکی از این دومسیر واقع شده، از این‌رو دو نقشه مجزا در مقاله ارائه شده است که هرکدام بخشی از این مقاصد را پوشش می‌دهد. مسیر اول به دامنه کوه دماوند و پارک طبیعی لار و چشمه دیو آسیاب می‌رسد و مسیر دوم بخشی از آبشارها و مناطق طبیعی دماوند است.

بخش اول

منطقه لا، چشمه دیو آسیاب، دامنه کوه دماوند

منطقه لار و آبشار برف تنگه لار

لار و آبشار برف تنگه لار

 • فاصله از تهران: یک ساعت و ۴۰ دقیقه
 • مسیر حرکت: انتهای اتوبان بابایی، جاده هراز، پس از رودهن و بومهن، مسیر گردنه امامزاده هاشم، دشت لار و آبشار برف تنگه لار

آبشار برف تنگه لار یکی از آبشارهای زیبای شهر دماوند است که در شرق منطقه لار دماوند قرار دارد. در ۲ کیلومتری شرق لار آبشار زیبایی به نام برف تنگه لار واقع‌شده است که یکی از مکان‌های بکر منطقه برای وقت‌گذرانی است. دشت لار در کوهپایه قله دماوند قرار دارد و در تقسیمات کشوری در بخش لواسانات قرار می‌گیرد.

لار و آبشار برف تنگه لار

منطقه لار خود به‌عنوان یکی از جاذبه‌های طبیعی منطقه شناخته می‌شود که از شمال به کوه‌های نور مازندران، از شرق و شمال شرق به کوه دماوند و از جنوب شرق به ایرا و از جنوب به روستای افجه و لواسان بزرگ محدود می‌شود. وسعت منطقه لار به حدود ۷۳۵۰۰ هکتار می‌رسد که در سال ۱۳۶۱ به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده تغییر نام پیدا کرد.

دامنه کوه دماوند

دامنه کوه دماوند

 • فاصله از تهران:۲ ساعت و ۲۱ دقیقه
 • مسیر حرکت: بزرگراه زین‌الدین، جاده دماوند، مسیر تهران-پردیس، جاده هراز، جاده دماوند، دامنه کوه دماوند

ولی یکی از محبوب‌ترین جاذبه های دماوند، دامنه کوه زیبای دماوند است که در مسیر جاده هراز بعد از آبعلی می‌توان به آن دسترسی داشت. پس از گذشتن از آبعلی وارد ورودی مسیر پلور شده و دشت لار را رد کنید، سپس با چشم‌اندازی زیبا از کوه باعظمت دماوند روبه‌رو می‌شوید که در یاد بسیاری از ما نماد مقاومت است.

این منطقه با چشم‌اندازی زیبا و آب و هوایی دل‌انگیز یکی از بهترین پیشنهادها برای گذراندن تعطیلات یکی‌دوروزه آخر هفته است.

بخش دوم

آبشارها، غارها و روستاهای دیدنی دماوند

آبشار جنگلک

آبشار جنگلک

 • فاصله از تهران: یک ساعت و ۲۴ دقیقه
 • مسیر حرکت: بزرگراه زین‌الدین، جاده دماوند، مسیر تهران-پردیس، خروجی غربی بومهن، جاده فیروزکوه، بلوار رجایی، بلوار بعثت، بلوار شهید بهشتی، بلوار امام خمینی، خیابان روح‌افزا، به‌سمت کانال آب روح‌افزا، آبشار جنگلک

آبشار جنگلک در ۷ کیلومتری شرق شهرستان دماوند در محله روح‌افزا در دره گروبار واقع‌شده است. ارتفاع آبشار جنگلک برابر با ۳۵ متر است که در ارتفاع ۲۳۲۰ متری از سطح دریا قرار دارد. برای دسترسی به آبشار جنگلک می‌توانید از شرق دماوند به تنگ رودبار برسید و سپس به آبشار جنگلک دسترسی داشته باشید. وجود درختان ارس، گردو در منطقه باعث شده تا آب و هوای دل‌انگیزی در منطقه وجود داشته باشد.

آبشار جنگلک

دره گروبار خود یکی از مناطق زیبای دماوند است که به‌جز آبشار جنگلک دو آبشار دیگر بهنام‌های «آبشار آینه رود فرح‌افزا» و «آبشار گروبار» را در خود جای‌داده است.

دشت مُشا

دشت مُشا

 • فاصله از تهران: یک ساعت و ۱۶ دقیقه
 • مسیر حرکت: بزرگراه زین‌الدین، جاده دماوند، مسیر تهران-پردیس، جاده هراز، قبل از پیست اسکی آبعلی، دشت مشا

مُشا نام یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان دماوند است که آب و هوای بسیار خوبی دارد. دشت مٌشا نیز یکی از جاذبه‌های گردشگری روستای مٌشا است. دشت مٌشا در ۶ کیلومتری شمال غربی دماوند در مجاورت جاده هزار واقع‌شده است. این دشت در دره‌ای بانام مٌشا در ارتفاع ۲۲۵۰ متری قرار دارد و در نزدیکی این دشت زیبا پیست اسکی آبعلی واقع‌شده است.

چشمه سیاه سنگ

چشمه سیاه سنگ

 • فاصله از تهران: یک ساعت و ۳۰ دقیقه
 • مسیر حرکت: بزرگراه زین الدین، جاده دماوند، مسیر تهران-پردیس، جاده هراز، قبل از جاده پیست آبعلی، روستای مشا، چشمه سیاه سنگ

چشمه سیاه سنگ چشمه‌ای زیبا در روستای مٌشا است که در اطراف این چشمه گیاهان صنعتی و دارویی بسیاری مثل زرشک، نسترن، شقایق، بومادران و گل‌گاوزبان و بسیاری از گیاهان دیگر یافت می‌شود. متأسفانه در سال‌های اخیر به‌دلیل احداث تونل مٌشا و تغییر مسیر آب‌های جاری، آب این چشمه کِدر شده و از زیبایی منطقه کاسته شده است.

چشمه اعلا

چشمه اعلا

 • فاصله از تهران: یک ساعت و ۱۹ دقیقه
 • مسیر حرکت: بزرگراه زین‌الدین، جاده دماوند، کنارگذر جنوبی بزرگراه بومهن، جاده فیروزکوه، دماوند، جاده چشمه اعلا

چشمه اعلا در ارتفاعات شمال غربی دماوند در بین دره‌های آبریزی که در امتداد غرب به شرق قرار دارند، واقع‌شده است که به‌عنوان یکی از چشمه‌های مهم و حیاتی دماوند شناخته می‌شود. این چشمه از چشمه‌های پرآب منطقه است که آب بسیار گوارایی دارد و صفای خاصی را به منطقه بخشیده است.

چشمه تیز آب

چشمه تیز آب

 • فاصله از تهران: یک ساعت و ۳۰ دقیقه
 • مسیر حرکت: بزرگراه زین‌الدین، جاده دماوند، کنارگذر جنوبی بزرگراه بومهن، جاده فیروزکوه، دماوند، جاده تیز آب

چشمه و آبشار تیز آب، چشمه‌ای پرآب در ۵ کیلومتری شمال دماوند است که در محله‌ای بانام دشت مزار واقع‌شده است. آّب این چشمه تند و گس است و خواص درمانی بسیاری دارد. بسیاری از افراد محلی برای درمان بیماری‌های پوستی و گوارشی از آب این منطقه استفاده می‌کنند. دلیل اصلی نام‌گذاری این چشمه به نام «تیز آب» تند وترش بودن مزه آب این چشمه است. برای دسترسی به این چشمه باید از وسایل مخصوص کوهنوردی استفاده کنید و رفتن بدون تجهیزات به این منطقه خطرناک است.

دریاچه تار

دریاچه تار

 • فاصله از تهران:۲ ساعت و ۲۹ دقیقه
 • مسیر حرکت: بزرگراه زین‌الدین، جاده دماوند، کنارگذر جنوبی بزرگراه بومهن، جاده فیروزکوه، جاده هویر، دریاچه تار

دریاچه تار در ۳۰ کیلومتری شرق دماوند قرار دارد و از جمله دریاچه‌های آب شیرین منطقه به شمار می‌رود. موقعیت دریاچه تار به‌گونه‌ای است که در هر سمت آن جاذبه طبیعی واقع‌شده است و اگر برای گذراندن اوقات فراغت به این منطقه رفتید می‌توانید از جاذبه‌های طبیعی نزدیک دریاچه نیز دیدن کنید. این دریاچه زیبا در ارتفاع ۲۹۰۰ کیلومتری از سطح دریا قرار دارد و بیشترین طول آن‌نیز برابر با ۳/۱ کیلومتری است. میانگین عرض دریاچه برابر با ۴۰۰ متر است و سطح آب دریاچه در فصل‌های مختلف متفاوت است.

در اطراف منطقه پوشش گیاهی خاصی وجود ندارد و دلیل این مسئله نیز مشکلات آب و هوایی است که در سال‌های اخیر منطقه را درگیر کرده است. درگذشته این منطقه پوشیده از آویشن بود. دریاچه تار برای شنا، قایقرانی و ماهیگیری مناسب است.

دریاچه هویر

دریاچه هویر

دریاچه هویر در ۵۰۰ متری دریاچه تار در میان رشته‌کوه قره داغ واقع‌شده است. طول دریاچه هویر برابر با ۹۰۰ متر و عرض آن حدود ۱۵۰ متر است که در فصول مختلف تغییر می‌کند. آب‌هایی که به دریاچه هویر و تار می‌ریزد از چشمه‌های کوه‌های قره داغ، سیاه چال و شاه‌نشین در شمال منشأ می‌گیرد.

چشمه دیو آسیاب

چشمه دیو آسیاب

 • فاصله از تهران: یک ساعت و ۴۸ دقیقه
 • مسیر حرکت: بزرگراه زین‌الدین، جاده دماوند، مسیر تهران-پردیس، جاده هراز، بعد از پلور، جاده لار، چشمه دیو آسیاب

چشمه دیو آسیاب در جاده دماوند به هراز، در جاده فرعی پلور به‌سمت دریاچه سد لار قرار دارد. این چشمه زیبا در ارتفاعات شمالی دشت لار واقع‌شده است و ۲۰ متر قطر و ۲ متر عمق دارد. در آب این دریاچه مقدار بسیاری گوگرد وجود دارد و همین مسئله باعث شده تا آب دریاچه شور شود و بوی نامطبوعی نیز داشته باشد. طبیعت زیبای این منطقه هر گردشگری را جذب می‌کند و اگر قصد دارید آخر هفته را در منطقه‌ای خاص و زیبا بگذرانید چشمه دیو آسیاب همان منطقه است.

غار رود افشان

غار رود افشان

 • فاصله از تهران: یک ساعت و ۴۴ دقیقه
 • مسیر حرکت: بزرگراه زین‌الدین، جاده دماوند، کنارگذر جنوبی بزرگراه بومهن، جاده فیروزکوه، به‌سمت کلاک، غار رود افشان

غار رود افشان یکی از جاذبه‌های طبیعی زیبای شهر دماوند است که در ارتفاع ۱۹۴۵ متری از سطح دریا قرار دارد. دهانه این غار ۲۰ متر و طول آن برابر با ۲۹ متر است، ستون‌های استالاکتیت و استالاگمیت در طول راهروهای این غار خودنمایی می‌کنند. غار رود افشان در روستای رود افشان در شهرستان دماوند واقع‌شده است و فاصله کمی با شهر دماوند دارد. غار رود افشان در اثر در دوره زمین‌شناسی کرتاسه تشکیل‌شده است و یکی از مناطق مهم از دید زمین‌شناسان است. مسیر راهپیمایی این غار سخت و صعب‌العبور است و برای رسیدن به دهانه غار باید از وسایل مخصوص کوهنوردی استفاده کرد. طول مسیر برابر با ۸۰۰ متر است و برای رفتن به داخل غار باید حتما وسایل روشنایی همراه داشت. اگر اهل کوهنوردی و رفتن به تعطیلات با سختی و هیجان هستید، غار رود افشان پیشنهاد بسیار خوبی است.

روستای خسروان

 • فاصله از تهران: یک ساعت و ۲۱ دقیقه
 • مسیر حرکت: بزرگراه زین‌الدین، جاده دماوند، مسیر تهران-پردیس، کنارگذر جنوبی بزرگراه بومهن، جاده فیروزکوه، روستای خسروان یا خوسروان

روستای خسروان

روستای خسروان یکی از روستاهای خوش آب و هوای شهرستان دماوند است که در دهستان ابر شیوه قرار دارد. پوشش گیاهی این منطقه باعث شده تا این محدوده در گرم‌ترین روزهای تابستان نیز آب و هوای مناسبی داشته باشد. اگر قصد دارید تا در یک روستای زیبا اقامت کنید و از این اقامت دوروزه لذت ببرید، روستای خسروان یکی از بهترین پیشنهادها است.

غار بورنیک

غار بورنیک

 • فاصله از تهران: یک ساعت و ۴۶ دقیقه
 • مسیر حرکت: مسیر حرکت: بزرگراه زین‌الدین، جاده دماوند، مسیر تهران-پردیس، کنارگذر جنوبی بزرگراه بومهن، جاده فیروزکوه، مسیر غار بورنیک (در نقشه به‌دلیل وجود نداشتن موقعیت دقیق غار، نزدیک‌ترین محدوده به آن انتخاب‌شده است. در ادامه باید مسیر فرعی به‌سمت غار بورنیک در شود)

غار بورنیک یکی از غارهای خاص شهر دماوند است که در جاده دماوند به فیروزکوه در روستای هرانده واقع‌شده است. برای رسیدن به غار بوریک باید ۲ ساعت از روستای هرانده به‌سمت غار پیاده‌روی کنید. داخل غار بوریک هوایی بسیار مطبوع و خنک دارد و بسیاری از کوهنوردان حرفه‌ای غار بوریک را به‌عنوان یکی از مقاصد گردشگری خود در فصل تابستان انتخاب می‌کنند.

آبشار گروبار

آبشار گروبار

 • فاصله از تهران: یک ساعت و ۲۴ دقیقه
 • مسیر حرکت: بزرگراه زین‌الدین، جاده دماوند، مسیر تهران-پردیس، خروجی غربی بومهن، جاده فیروزکوه، بلوار رجایی، بلوار بعثت، بلوار شهید بهشتی، بلوار امام خمینی، خیابان روح‌افزا، به‌سمت کانال آب روح‌افزا، آبشار گروبار

آبشار گروبار در محله روح‌افزا دماوند واقع‌شده است و ارتفاعی برابر با ۲۰ متر دارد. پوشش گیاهی این منطقه بسیار متنوع است و همین مسئله باعث شده آب و هوای این منطقه بسیار مطبوع و خنک باشد. درختان این محدوده معمولا سن بسیاری دارند و قطر چنارهای این منطقه به ۱۴ متر نیز می‌رسد.

مطالب مرتبط:

دیدگاه