بهترین موزه ها و گالری ‌های اوبود در بالی را بشناسید

حمیده کریمی
حمیده کریمی شنبه، ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۴
بهترین موزه ها و گالری ‌های اوبود در بالی را بشناسید

اوبود در بالی، یکی از مقصدهای محبوب گردشگران اندونزی است. این شهر موزه‌ها و گالری‌هایی دیدنی دارد.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۸/۰۳/۱۳ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۱۷ به‌روزرسانی شده است.

از زمانی که پادشاه اوبود در دهه ۱۹۳۰ هنرمندان مشهور غربی را دعوت کرد و از آن‌ها خواست تا مهارت‌های خود را به هنرمندان مستعد محلی انتقال دهند، اوبود به مرکز فرهنگی و هنری بالی تبدیل شد. در ادامه هشت موزه و گالری مهم اوبود را معرفی می‌کنیم که در طول سفر می‌توانید برای دیدن آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

موزه رنسانس بلانکو ( Blanco Renaissance)

ورودی موزه رنسانس بلانکو یوبود

دون آنتونیو بلانکو یکی از چندین هنرمند تاثیرگذاری است که جذب زیبایی‌های دهکده اوبود شد  و تصمیم گرفت تا اینجا زندگی کند و از فرهنگ، طبیعت و اهالی این منطقه الهام بگیرد. خوشبختانه بسیاری از آثار او در عمارت اختصاصی وی به نمایش درآمده است. خود عمارت نیز به‌تنهایی از نظر معماری بسیار دیدنی و جذاب است و در واقع ترکیبی از معماری کلاسیک اروپایی و طراحی‌های سنتی بالی است.

موزه هنر نکا (Neka)

مفسر نقاشی در موزه هنر نکا

این موزه به مستندسازی و معرفی تاریخچه توسعه هنر در بالی اختصاص یافته است. در این موزه هنری، آثاری تماشایی از قرن نوزدهم تا زمان حاضر به نمایش درآمده است. در این موزه مجموعه بیش از ۳۰۰ اثر هنری در نمایشگاه‌ها و گالری‌های مختلف دسته‌بندی شده است. اینجا می‌توانید آثاری از هنرمندان مشهوری چون Affandi را ببینید.

موزه هنر آگومگ رای میزبان یکی از تاثیرگذارترین آثار نقاشان اوبود است

موزه هنر آگونگ رای (Agung Rai)

این موزه در مرکز یک مجموعه قرار دارد که به هنر و فرهنگ اختصاص یافته است. این مجموعه توسط یک کارآفرین و مجموعه‌دار اهل بالی به نام Anak Agung Gde Rai ساخته شده است. موزه‌ هنر آگونگ رای که به‌طور خلاصه ARMA نامیده می‌شود، میزبان آثار تاثیرگذارترین نقاشان دهه ۱۹۳۰ اوبود است. البته آثار معاصر از هنرمندان بومی نیز در بین آن‌ها دیده می‌شود.

این مجموعه علاوه بر اینکه نگه دارنده این آثار ارزشمند است، برنامه‌هایی برای آینده‌ فرهنگ و هنر بالی دارد. این مجموعه برنامه‌هایی برای کمک به یادگیری مردم در مورد هنر بالی و سایر هنرهای سنتی برگزار می‌کند.

خانه ماسک و عروسک‌های Setia Darma

عروسک های ترسناک در موزه ماسک و عروسک

ماسک‌ها و عرروسک‌های نمایشی دو نمونه از آثار فرهنگی مهم برای بسیاری از جوامع اندونزی به‌خصوص در بالی است. این موزه نقش مهمی در معرفی یکی از فرهنگ‌های مهم این منطقه بازی می‌کند. در این موزه، بازدیدکنندگان مجموعه‌های وسیعی از ماسک‌های سنتی و عروسک‌های نمایشی از سراسر دنیا را مشاهده می‌کنند. بیش از هزار ماسک و بیش از ۴ هزار عروسک در دسته‌بندی‌های مختلف در این موزه به نمایش درآمده است. توضیحات هر ماسک و عروسک، ماجرای هرکدام را بیان می‌کند. اینکه به چه معنا است و از کدام فرهنگ نشات می‌گیرد.

موزه پوری لوکیسان (Puri Lukisan)

درخت های سرسبز در محوطه موزه پوری لوکیسان

موزه پوری لوکیسان توسط شاهزاده اوبود و نقاشی به نام رادولف بونه پایه‌گذاری شده است. این مجوعه که از جاهای دیدنی بالی محسوب می‌شود، میزبان تعدادی از بهترین آثار هنری بالی است. مجموعه‌های این موزه دائما در حال گسترش است و هر بار آثار جدید و ارزشمندی به آن اضافه می‌شود. اکنون بیش از ۱۵۰ نقاشی ارزشمند و صدها تندیس از دوره‌ها و سبک‌های مختلف در این موزه نگهداری می‌شود.

گالری Semar Kuning

این گالری محلی برای هنرمندان بومی است تا آثار خود را به نمایش بگذارند و به فروش برسانند. در این گالری مجموعه‌های متنوع و وسیعی از آثار هنری از سنتی گرفته تا مدرن به سبک‌های مختلف عرضه می‌شود. کارکنان مجموعه رفتاری دوستانه دارند و شما را راهنمایی می‌کنند. قیمت‌ها در این گالری، از قیمت‌های آثار هنری در بازارچه‌های هنری سنتی، بالاتر است. البته قیمت‌ها هنوز هم از بسیاری از گالری‌های هنری اوبود پایین‌تر است.

گالری رشته‌های زندگی (Threads of Life)

گالری رشته های زندگی و صنایع دستی

تمرکز این گالری بر هنر زیبا و البته فراموش شده بافت‌های سنتی است. در این مجموعه بهترین و اصیل‌ترین بافت‌های سنتی از نواحی روستایی و جوامع سنتی جمع‌آوری شده است. گردشگران می‌توانند برای تورهای همراه با راهنما در این موزه ثبت‌نام کنند و از نمایشگاه‌های مختلف بازدید کنند و در مورد این هنر، چیزهای زیادی یاد بگیرند. اگر از یکی از آثار و بافته‌های به نمایش درآمده خوشتان آمد، می‌توانید آن را بخرید و به خانه ببرید. همچنین می‌توانید در کلاس‌های آموزشی ثبت‌نام کنید و مثلا چاپ باتیک را یاد بگیرید.

گالری هنری Komaneka

این گالری، یک گالری مخصوص هنر معاصر است. معماری و نحوه مدیریت آن کاملا مدرن است و به‌طور مرتب آثاری از هنر مدرن در سبک‌های مختلف به مجموعه‌های آن اضافه می‌شود. بیشتر آثار متعلق به هنرمندان جوان بومی است. یک کتابخانه هنری هم در این مجموعه وجود دارد که هم کتاب قرض می‌دهد و هم کتاب‌های مرجع را می فروشد.

در این مجموعه آثاری بسیار باکیفیت و ارزشمند و منتخب از هنرمندان برتر، عرضه می‌شود. در نتیجه باید انتظار داشته باشید که آثار عرضه شده، قیمت‌های بسیار بالایی داشته باشد. نظرات و تجربیات خود را در خصوص بازدید از موزه‌های بالی با ما و سایر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط:

منبع theculturetrip

دیدگاه