گاو بازی؛ معرفی تفریحات بی رحمانه علیه حیوانات

شایان شفایی
شایان شفایی پنجشنبه، ۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۳۰
گاو بازی؛ معرفی تفریحات بی رحمانه علیه حیوانات

در تمام نقاط کره زمین، تفریحات و سرگرمی‌هایی وجود دارند که برای انجامشان بی‌رحمی‌های بسیاری علیه حیوانات صورت می‌گیرد. در اولین مقاله از سری «معرفی تفریحات بی رحمانه علیه حیوانات» با کجارو همراه باشید تا در مورد یکی از همین تفریحات یعنی گاوبازی صحبت کنیم.

در پی مقالات گردشگری حیات وحش، این بار به سراغ تفریحی می‌رویم که با حقوق حیوانات کاملا مغایر است و با این وجود شاید همین تفریح، بهانه‌ای باشد برای اینکه قشر خاصی از افراد به کشورهای مختلف سفر کنند. گاوبازی تفریحی است که طرفداران و مخالفان خاص خود را دارد. طرفداران گاوبازی معتقدند که گاوبازی تمدن و رسومات فرهنگ اسپانیایی را به شیوه هنرمندانه‌ای بازگو می‌کند. اما در حقیقت گاوبازی یک تفریح خونین است که به خاطر آن سالانه هزاران حیوان مورد شکنجه قرار گرفته و کشته می‌شوند.

گاوبازی چیست؟

گاوبازی یک نمایش سنتی است که در کشورهایی همچون اسپانیا، پرتغال، بخش‌های جنوبی فرانسه و بعضی از کشورهای آمریکای لاتین (مکزیک، کلمبیا، اکوادور، ونزوئلا و پرو) انجام می‌شود. در این نمایش، یک گاو وحشی در دام مردان پیاده یا سوار بر اسب افتاده و توسط آن‌ها به بازی گرفته شده و در نهایت کشته می‌شود. در بعضی از کشورها همچون پرتغال، کشتن گاوها در زمین نمایش غیرقانونی است که اصطلاحا به آن «گاوبازی غیر خونین» می‌گویند. ناگفته نماند که در این مدل گاوبازی، باز هم گاو از درد و فشار بسیار زیادی رنج می‌برد و معمولا پس از اتمام نمایش و ترک محل نمایش کشته می‌شود.

گاوبازی

گاوبازی چگونه انجام می‌شود؟

در یک نمایش گاوبازی معمولی، گاو توسط ماتادورهای پیاده یا سوار بر اسب با نیزه‌های معمولی یا نیزه‌های مخصوص شکار مورد حمله قرار می‌گیرد. ماتادورها معمولا گاو خسته و سردرگم را مجبور می‌کنند تا چند حمله انجام دهد و سپس آن را با شمشیر از پای درمی‌آورند و اگر گاو با شمشیر کشته نشد، آن‌قدر به آن ضربه وارد می‌کنند تا فلج شود. هنگامی که گاو روی زمین می‌افتد، نخاعش را قطع می‌کنند و گوش‌ها و دمش را به‌عنوان یک دستاورد قطع می‌کنند که احتمال دارد در این حال گاو هنوز هم درد را حس کند.

اگر فکر می‌کنید که گاوبازی یک نبرد کاملا عادلانه است، دوباره به این قضیه فکر کنید!‌ گاوهای مخصوص گاوبازی به‌طور اختصاصی پرورش داده می‌شوند. گاوهایی با دید محدود چشم که آن‌ها را طوری آموزش می‌دهند که برای حملات مختلف آماده باشند. این‌گونه گاوها را دو روز پیش از نمایش حسابی کتک می‌زنند، تا دو روز به آن‌ها آب و غذا نمی‌دهند، گوش‌هایشان را چرب می‌کنند و در کل گاوها از هر نظر ضعیف خواهند شد و سپس به‌سمت نمایش اصلی و ملاقات ماتادور می‌روند. آیا همچنان معتقدید که این نبرد عادلانه است؟

گاوبازی

حقایقی که باید بدانید

  • سالانه ۱۳,۳۰۰ گاو وحشی در مسابقات رسمی گاوبازی کشته می‌شوند (معادل ۳۶ گاو در روز)
  • هر سال بیش از ۲۰۰ اسب در مسابقات گاوبازی کشته می‌شوند که معمولا به‌دلیل حمله گاو و شاخ زدن آن خواهد بود. بسیاری از اسب‌ها به‌دلیل مسابقات گاوبازی از صدمات بسیار جدی رنج می‌برند.
  • در حالی که گاوبازی هنوز در بسیاری از بخش‌های اسپانیا قانونی است، اما این ورزش در کاتالونیا و جزایر قناری کاملا ممنوع است. گاوبازی در بسیاری از مناطق فرانسه ممنوع شده اما در بخش‌هایی از جنوب این کشور همچنان قانونی است.
  • با وجود اینکه طرفداران گاوبازی عکس این مسئله را ابراز می‌کنند، اما گاوبازی هیچگاه یک قطب اصلی اشتغال‌زایی نبوده و نیست. سالانه کمتر از ۴۰۰ نفر در کل اسپانیا به‌صورت تمام وقت در حیطه گاوبازی مشغول به کار هستند.
  • قطب‌های اصلی گاوبازی در اروپا سالانه درآمدی حدود ۶۰۰ میلیون پوند دارند و تخمین زده می‌شود که مبلغی حدود ۳۷ میلیون پوند توسط اتحادیه اروپا در قالب یارانه برای پرورش گاوها دریافت می‌کنند.
  • نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که عموم مردم با گاوبازی مخالف‌اند. ۸۹٪ از مردم بریتانیا حاضر نیستند که به یک نمایش گاوبازی بروند. ۶۷٪ از مردم اسپانیا به گاوبازی علاقه‌ای ندارند و در فرانسه، ۶۹٪ از مردم با گاوبازی و درآمدهایی که از آن حاصل می‌شود مخالف‌اند.

چه کاری از ما برمی‌آید؟

اگر از مخالفان گاوبازی هستید و این تفریح را یک عمل وحشیانه در قبال حیوانات می‌دانید و قصد دارید تا به سهم خود کاری در جهت منع این تفریح ناسالم انجام دهید، می‌توانید در کنار راهکارهای اصلی و داوطلبانه، راهکارهای زیر را هم مد نظر قرار دهید:

  • سعی کنید در سفرهای خود تا حد امکان به نمایش‌های گاوبازی نروید و از دوستان و آشنایان خود هم درخواست کنید تا به این نمایش‌ها نروند.
  • آژانس‌های مسافرتی، تورهای تفریحی، هتل‌ها یا رستوران‌هایی را که به هر نحوی گاوبازی را ترویج می‌دهند تحریم کنید و کاری کنید تا بدانند دلیل شما برای این عمل، مخالفت با گاوبازی است.

گاوبازی

نظر شما در مورد گاوبازی چیست؟ آیا در  مسافرت‌های خود به دیدن گاوبازی خواهید رفت؟ نظرات خود را با کجارو در میان بگذارید.

مطالب مرتبط:

منبع Right Tourism

دیدگاه