راهنمای سفر به تاجیکستان

تاجیکستان یا جمهوری تاجیکستان نام کشوری است که در آسیای میانه قرار دارد. با مساحتی معادل ۱۴۳ هزار و ۱۰۰ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر، تاجیکستان نود و چهارمین کشور بزرگ دنیا و نود و هفتمین کشور پر جمعیت جهان شمرده می‌شود. این کشور از جنوب با افغانستان، از غرب با ازبکستان، از شمال با قرقیزستان و از شرق با چین همسایه‌ است. تاجیکستان یک کشور محاط در خشکی به شمار می‌رود و در گذشته راه ابریشم از آن گذر می‌کرد. در شمال کشور دره فرغانه، در شمال غربی و بخش مرکزی رشته‌کوه‌های ترکستان، زرافشان، حصار و آلای و در جنوب شرقی ارتفاعات پامیر قرار دارند. در بخش جنوب‌غربی تاجیکستان نیز زمین‌های نسبتا پست‌تر وخش و حصار واقع شده‌اند. از گونه‌های جانوری تاجیکستان می‌توان به پلنگ برفی، سیاهگوش، خرس، گرگ، روباه، آهو و گوسفندهای کوهی اشاره کرد. با چهار حفاظت‌گاه ملی و ۱۳ پرورشگاه و پارک ملی،  ۲۱٪ از خاک تاجیکستان را مناطق حفاظت‌شده طبیعی در بر می‌گیرند. بزرگ‌ترين رودخانه‌های كشور سيردريا، وخش و زرافشان نام دارند و درياچه اسکندرکول بزرگ‌ترين درياچه محسوب می‌شود. جمهوری تاجیکستان دارای آب و هوای نیمه گرمسیری است که در آن گرمای شب و روز و همچنین تابستان و زمستان تفاوت قبل ملاحظه‌ای دارند. باران آن ناچیز و آسمان در بیشتر روزهای سال صاف است. 

حکومت تاجیکستان جمهوری به شمار می‌رود و از نوع تک حزبی است. ۹۶٪ از جمعیت کشور را مسلمانان تشکیل می‌دهند و بعد از ‌آن با ۱.۵٪ اقلیت مسیحیان قرار گرفته‌اند. زبان تاجیکستان، تاجیکی است و مردم به طور گسترده‌ای از زبان روسی نیز استفاده می‌کنند. واحد پول کشور سامانی (TJS) نام دارد. پایتخت تاجیکستان، دوشنبه است و از شهرهای بزرگ آن می‌توان به خجند و کولاب اشاره کرد. تاجیکستان به دلیل توانایی‌های جغرافیایی و طبیعی خود، یکی از مناطق مهم اقتصادی در آسیای مرکزی به شمار می‌آید. وجود شرایط مناسب طبیعی و علاقه‌مندی تاجیکی‌ها به کشاورزی، از دیر باز تاجیکستان را به سرزمین پنبه کاران، باغ‌داران و انگورکاران تبدیل کرده است. صادرات عمده كشور آلومينيوم، برق، پنبه، ميوه، روغن گياهی و منسوجات هستند و واردات عمده آن عبارتند از: برق، اكسيد آلومينيوم، محصولات نفتی، ماشين آلات صنعتی، دارو و مواد غذايی.

پارک رودکی از پر بازدیدترین دیدنی‌های تاجیکستان به شمار می‌رود. با چتری از شاخ و برگ‌های درختان و مسیرهای پیاده‌روی در میان انبوهی از گل‌ها، دریاچه‌ها و چشمه‌ها، پارک رودکی محبوبیت خاصی در میان مردم محلی و مسافران دارد. همچنین این پارک میزبان پرچم بزرگ کشور و مجسمه‌ای از شاعر بزرگ، رودکی است. از دیگر جاذبه‌های گردشگری، موزه ملی تاجیکستان را می‌توان نام برد. موزه ملی، در شهر دوشنبه واقع شده است و شامل بخش‌های آثار باستانی، تاریخ باستان و قرون وسطا، نوآوری‌ها و داستان‌های جدید و هنر و طبیعت می‌شود. برای گردشگران علاقمند به طبیعت‌گردی نیز، بزرگراه پامیر گزینه بسیار خوبی است. بزرگراه پامیر بخشی از جاده ابریشم محسوب می‌شود که می‌توان بقایایی از قلعه‌ها و کاروانسراهای آن دوران را در مسیر دید. با حرکت در بزرگراه پامیر می‌توانید شاهد قله‌هایی رفیع و صحراهای مرتفع باشید و از مهمان‌نوازی مردمان ساکن در مسیر لذت ببرید. از دیگر جاذبه‌های توریستی تاجیکستان می‌توان به مجسمه اسماعیل سامانی و قلعه حصار اشاره کرد. 

ساعت محلی تاجیکستان در نیمه اول سال ۳۰ دقیقه و در نیمه دوم، ۱.۵ ساعت از ساعت ایران جلوتر است و هموطنان عزیز برای سفر به این کشور سنتی، نیازمند ویزا فرودگاهی هستند.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map