ازمیر یکی از شهرهای توریستی ترکیه است که علاوه بر تاریخ و فرهنگ غنی خود، توانسته با جاذبه‌های متعدد، هتل‌های لوکس و مراکز خرید فوق‌العاده، گردشگران زیادی را جذب خود کند

شهر ازمیر بر فراز یک خلیج بلند و باریک در ترکیه قرار دارد. کرانه‌های دریای اژه ترکیه از جمله زیباترین چشم‌اندازهای این شهر است که در تور ازمیر شاهد آن خواهید بود. خط ساحلی باشکوهی دارد که آب شفاف دریای اژه به آن برخورد می‌کند و مملو از باغ‌های زیتون، پرتگاه‌های سنگی و جنگل‌های کاج است. دانشگاه‌های معتبری نظیر دانشگاه صنعتی ازمیر در این شهر وجود دارد.

یکی از برجسته‌ترین نکات این شهر، سکونت هومر تاریخدان و نویسنده یونانی در آن بوده است. جمعیت این شهر طبق آمار سال ۲۰۱۷ معادل ۴٬۲۷۴٬۰۰۰ میلیون نفر و مساحت آن ۷٬۳۴۰ کیلومتر مربع بوده است. اسلام بزرگ‌ترین دین مردم کشور ترکیه به حساب می‌آید، به طوری که ۹۹٫۸ درصد مردم مسلمان هستند.

ازمیر از آب و هوای مدیترانه‌ای برخوردار است؛ به عبارتی تابستان‌هایی بلند، گرم و خشک و زمستان‌هایی سرد و بارانی دارد. حداکثر دمای هوا در طول زمستان به ۱۰ تا ۱۶ سانتی‌گراد می‌رسد و در تابستان تا ۴۰ درجه هم افزایش می‌یابد.

سراسر جنوب ازمیر دارای سواحل زیبای ماسه‌ای و آثار تاریخی متعددی از دوره‌های پیشین است همانند شهر تاریخی اِفِسوس که یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های به جای مانده از تمدن یونانیان در مدیترانه شرقی است. قلعه کادیفه کاله، میدان کناک با برج ساعت معروفش، قلعه آگورا یادگار دوره امپراتوری روم، بنای آسانسور و آرامگاه هخامنشی از جاهای دیدنی و تفریحی ازمیر هستند.

مساجد ازمیر شامل سالیچی اقلو، شادیروان و کمرالتی است؛ البته حیسار، بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مسجد ترکیه با منبر و محرابی زیبا است. پارک‌های این شهر نیز جزو جاذبه‌های آن محسوب می‌شود نظیر کولتور پارک، ادنان سایگون، اینسان حاک لاری، موامراکسوی و پارک تفریحی تورگوت ازالاز موزه‌های این شهر می‌توان به موزه باستان شناسی، موزه فرهنگ شناسی، موزه آتاتورک، موزه هنرهای نفیس، موزه هنر و موزه تاریخ طبیعی اشاره کرد.

برای خرید نیز می‌توانید به بازار کمرآلتی (Kemeralti) سر بزنید که مهم‌ترین، بزرگ‌ترین و تاریخی‌ترین بازار ازمیر به شمار می‌رود و پرطرفدارترین اجناس کمرآلتی، پوشاک، جواهرات و چرم است. معروف‌ترین بازارهای روز ازمیر در مناطق گازیِمیر، بالجوا، کارشیاکا، بوجا و کوناک شهر بر پا می‌شود که در تمام طول هفته حداقل در یکی از این مناطق یک بازار روز وجود دارد. مرکز خرید فروم بُرنوا، آگورا، Ege Park، Konak Pier، آسماچاته، مرکز خرید لوازم صوتی و تصویری اُپتیموم از دیگر مراکز خرید ازمیر هستند.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به ازمیر، ترکیه

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map