سفر تصویری به پرو؛ مکانی برای ملاقات طبیعت با تاریخ

زینب موحدی
چهار شنبه، ۵ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۳
سفر تصویری به پرو؛ مکانی برای ملاقات طبیعت با تاریخ

پرو، کشوری با طبیعت دل‌انگیز و تاریخی غنی است. اگر امکان سفر واقعی به این کشور را ندارید، با تصاویر به آنجا سفر کنید.

پرو، سرزمینی است که زیبایی‌های بکر طبیعت با اسرار باستانی در هم می‌آمیزند و سفر به آن، فرصتی ایدئال برای تماشای بناهای سنگی و مرموز تاریخی است که در گوشه و کنار طبیعت وحشی پرو جا خوش کرده‌اند. در این سفر تصویری با کجارو همراه شوید و به چشم‌اندازهای دست‌نخورده جنوب پرو و شهر تاریخی ماچو پیچو بروید و سفری دل‌انگیز را در دل خرابه‌های پر رمز و راز باستانی پرو تجربه کنید.

زنی به همراه گله گوسفندانش در شهر اوروبامبا در پرو

سفر را باید از شهر اوروبامبا در دره مقدس شروع کرد که به‌طرزب غریب، شهری خوش‌ساخت است و تاریخچه‌ای کهن دارد. دره مقدس، دروازه‌ای به‌سمت معروف‌ترین گنجینه پرو، یعنی ماچو پیچو است و اوروبامبا را به‌جرعت می‌توان بهترین نقطه برای کاوش در همه زیبایی‌های این دره دانست. این شهر زیبا درست در قلب دره جای گرفته است و خیابان‌ها، خانه‌ها و بازارهای سنتی آن در زمینی پست‌تر از جنگل‌های پرشیب و قله‌های ناهموار بنا شده‌اند.

تراس های کشاورزی سرسبز در کوه های ماچو پیچو

در نزدیکی اوروبامبا، ویرانه‌های باستانی، روستاهای زیبا و مسیرهای پیاده‌روی بسیاری وجود دارند که به‌راحتی با پای پیاده می‌توان به آنجا رفت. دره مقدس پرو، منطقه‌ای پوشیده از مزارع پلکانی حاصلخیز و روستاهای به‌جامانده از دوران استعمارگری اسپانیا است که در فاصله کمی با قله‌های پوشیده از برف و تراس‌های کشاورزی باستانی قرار گرفته‌اند.

کوچه های سنگفرش با دیوارهای پر از گل اولانتایتامبو؛ پرو

کوچه سنگفرش اولانتایتامبو؛ گلدان گل و کوه ها در پرو

«پیساک» (Pisac) یکی از روستاهای اسپانیایی در دره مقدس است که به‌خاطر بازارهای پرتکاپو، آبشارهای زیبا و یک معبد باستانی اینکایی که روی نوک یک تپه ساخته شده و نیز به‌خاطر چشم‌اندازهای پانورامایی چشم‌نوازی که از دره زیر پایش دارد، معروف شده است. روستای «اولانتایتامبو» (Ollantaytambo) نیز روستای دیگری در این منطقه است که دیوارهای سنگی و خیابان‌های سنگ‌فرش آن میراثی است که اینکاها از خود به یادگار گذاشته‌اند. 

حوضچه های نمک ماراس در ماچو پیچو

حوضچه‌های نمک ماراس (Maras Salt Mines)، ذخایر عظیمی از نمک هستند که کالای تجاری بسیار مهمی در سراسر امپراتوری اینکاها بودند و اکنون، این حوضچه‌ها شهرتشان را مدیون نمک‌های زیبا و صورت‌رنگ خود هستند. از تماشای این مناظر رویایی لذت ببرید که تصاویری مشابه آن را در هیچ کجا نمی‌توان پیدا کرد.

قطار هیرام بینگهام در کنار رودخانه به سمت ماچو پیچو

قطار هیرام بینگهام (Hiram Bingham train) قطاری با سقف شیشه‌ای، لوکس و پرهیجان است که به افتخار کاشف آمریکایی که بیشتر از ۱۰۰ سال پیش خرابه‌های باستانی اینکاها را کشف کرد، به این نام خوانده می‌شود. نمی‌توان تا دره مقدس آمد و سوار قطارهای لوکس آن نشد و این خرابه‌ها را ندید. سفر سه و نیم ساعته این قطار به‌سمت ماچو پیچوی افسانه‌ای با سرو غذاهای پرویی، پخش موسیقی محلی و گذشتن از میان مراتع و کوه‌های سرسبز همراه است.

معبد ماه داخل یک غار در پرو

معبد ماه (Temple of the Moon) در نزدیکی ماچو پیچو، مجموعه‌ای از سازه‌های سنگی داخل یک غار است. با اینکه هنوز کسی نمی‌داند هدف از ساختن این «غار عظیم» (Great Cavern) چیست، تماشای آن خالی از لطف نیست. این مجموعه داخل یک غار طبیعی ساخته شده است؛ اینکاها بر این باور بودند که از طریق غارها می‌توانند با دنیای درگذشتگان ارتباط برقرار کنند. قدرت معماری پیشینیانی که چنین معبدی در دل سنگ‌ها و صخره‌ها بنا کرده‌اند، ستودنی است.

رنگین کمان و کوه هواینا پیچو در ماچو پیچوی پرو

از فرصت استفاده کنید و از کوه جوان یعنی هوآینا پیچو (Huayna Picchu) بالا بروید. کوه جوان همان قله‌ای است که در شمال ماچو پیچو و در موقعیتی مشرف به آن قرار گرفته است و در کارت پستال‌های کلاسیکی که از اینکا سیتادال منتشر می‌شد، این کوه نمایی آشکار دارد. جاده پرشیب و سرگیجه‌آوری که به‌سمت این قله می‌رود، آن را به یکی از مهم‌ترین و مهیج‌ترین جاذبه های طبیعی این منطقه بدل کرده است.

یک لاما در ماچو پیچو؛ پرو

مقصد بعدی سفر و هدف اصلی این سفر، کوه پیر یعنی ماچوپیچو است. اینجا، همان خرابه‌های باستانی اینکاها است که روی کوه‌ها بنا شده و از معماری مستعمراتی برخوردار است. به ماچو پیچو که برسیم، برای آنکه کل دره را بتوان در یک قاب تماشا کرد، باید تا «پورتا دل سول» (Puerta del Sol) بالا بروید یا روی پل اینکا (Inca Bridge) بایستید. این پل، سازه‌ای سنگی است که در ورودی معبد قرار دارد. 

معبد خورشید در ماچوپیچو در میان کوه ها و زیر نور خورشید

معبد خورشید (Temple of Sun) نیز معبد دیگری است که از اینکاها به یادگار مانده است. فقط اشراف و طبقه‌های بالای جامعه اینکاها اجازه استفاده از این معبد را داشتند. زمانی که اسپانیایی‌ها وارد پرو شدند، از این بنای عظیم سنگی به‌عنوان پایگاهی نظامی استفاده می‌کردند.

کلیسای جامع این مجموعه، یکی از خوش‌تراش‌ترین و خوش‌ساخت‌ترین کلیساهای دوران استعمار در قاره آمریکا است. بیش از ۴۰۰ تابلوی نقاشی و آثار سنگی، نقره‌ای و طلایی از آن دوران در این کلیسا به جا مانده است.

گالری تصاویر جاهای دیدنی کوزکو؛ برای دیدن تصاویر در اندازه بزرگ‌تر روی آن‌ها کلیک کنید

از دوران اینکاها، فقط معبد خورشید و معبد ماه نیستند که باقی مانده‌اند. این منطقه پر است از خرابه‌های باستانی که هرکدام به‌دلایل مذهبی و نظامی خاصی بنا شده‌اند و از اهمیت تاریخی بسیاری برخوردار هستند. دیوارهای سنگی ساکسی هیومان (Sacsayhuamán) که با دقتی بی‌نظیر و بدون ساروج ساخته شده‌اند و مجموعه باستانی پوکا پوکارا (Puka Pukara) را ببینید و سعی کنید در ذهن خود، قصه‌ای برای آن‌ها بسازید.

منبع shopmome

دیدگاه