در سفر به تفلیس، از کجا دیدن کنیم؟

در سفر به تفلیس، از کجا دیدن کنیم؟

نگین توکلی
| یکشنبه, ۲۷ بهمن ۹۸ ساعت ۱۶:۰۰

تفلیس، بزرگ‌ترین شهر گرجستان، به‌لطف جاذبه‌های دیدنی و معرکه، در سال‌های اخیر تبدیل به یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار شده است. 

تفلیس، پایتخت کشور گرجستان، شهری پر از تناقض‌ها است؛ جایی که ساختمان‌های مدرن و معماری قدیمی به زیبایی در کنار هم قرار گرفته‌اند. این شهر از زمان تاسیس، متحمل تهاجم‌های بسیاری شده و چندین بار سوزانده و دوباره ساخته شده است؛ اما علی‌رغم تمام این حوادث، کماکان توانایی این را دارد که فرهنگ غنی و تاریخ پر از آشوبش را به نمایش بگذارد.

تفلیس، به‌غیر از مقاصد محبوب گردشگری، گنجینه‌های منحصر‌به‌فردی نیز دارد که از دید گردشگران دور مانده است. کجارو در این مقاله، برخی از بهترین جاهای دیدنی تفلیس را به شما معرفی خواهد کرد تا در سفر بعدی خود، آن‌ها را در برنامه‌تان بگنجانید.

فراموش نکنید که بهترین و ارزان‌ترین آفرهای تور تفلیس را می‌توانید در کجارو پیدا کرده و از آژانس‌های معتبر خریداری کنید.

۱. قلعه ناریکالا

برترین جاذبه های گردشگری تفلیس

قلعه ناریکالا و شهر قدیمی تفلیس، گرجستان، عکس از مگدلانا پالوچوفسکا (Magdalena Paluchowska)

قلعه ناریکالا، بر فراز قدیمی‌ترین منطقه پایتخت یعنی آبانوتوبانی و روی تپه‌ای شیب‌دار، در میان چشمه‌های سولفور و باغ گیاه‌شناسی قرار دارد. قدمت این ساختمان آجری به قرن چهارم برمی‌گردد؛ زمانی که تفلیس، ارگی پارسی بود. کلیسای سنت نیکولاس که در حیاط این قلعه دارد و ساختمان جدیدی (۱۹۹۷-۱۹۹۶) به شمار می‌آید؛ در حقیقت، جایگزین کلیسایی از قرن سیزدهم شد که در اثر آتش‌سوزی، از بین رفت. شما می‌توانید از میدان Maidan راهی تپه شوید و از آن بالا بروید یا از تله‌کابین استفاده کنید.

 • دسترسی و مخاطبان: دوستدار حیوان‌ها، دوستدار کودکان، محیطی خانوادگی
 • جو: فضای آزاد، خوش منظره، اینستاگرامی
 • آدرس: Abanotubani, Tbilisi, Georgia

۲. کارتلیس ددا (Kartlis Deda)

برترین جاذبه های گردشگری تفلیس

مجسمه مادر گرجستان

درست در نزدیکی قلعه ناریکالا، مجسمه بزرگ زنی به چشم می‌خورد که یک شمشیر و جام را نگه داشته است. این مجسمه آلومینیومی با ۲۰ متر ارتفاع، کارتلیس ددا (مادر گرجستان) نام دارد که نه‌تنها نماد تفلیس، بلکه به‌عنوان نماد کل کشور شناخته می‌شود. شمشیر این مجسمه، برای دشمنانی است که به شهر می‌آیند و جام پر از نوشیدنی نیز به دوستانی تعلق دارد که پا به تفلیس می‌گذارند.

 • آدرس: Dzveli Tbilisi Tbilisi, Tbilisi, Georgia

۳. کلیسای متخی (Metekhi)

برترین جاذبه های گردشگری تفلیس

کلیسای متخی و مجسمه پادشاه واختانگ،‌ عکس از میشل سمخاراده (Micheil Samkharadze)

کلیسای متخی، روبه‌روی قلعه ناریکالا و در کنار مجسمه پادشاه واختانگ (بنیان‌گذار شهر تفلیس) قرار دارد و محلی مهم و مشهور به حساب می‌آید. در همین محل بود که پادشاه، قصر خود و اولین کلیسای منطقه را در قرن پنجم ساخت. قدمت کلیسای امروزی به قرن سیزدهم برمی‌گردد و از آن زمان تاکنون، چندین بار مورد بازسازی و تعمیر گسترده قرار گرفته است.

 • تلفن: ۹۹۵۳ ۲۲۲۲ ۸۵ ۳۲+
 • آدرس: Metekhi Street, Dzveli Tbilisi T'bilisi, Tbilisi, Georgia

۴. خانه‌های مسکونی قدیمی

برترین جاذبه های گردشگری تفلیس

بالکن‌های چوبی رنگارنگ در خانه‌های مسکونی قدیمی

تفلیس برای خانه‌های مسکونی قدیمی‌ با بالکن‌های منحنی رنگارنگش مشهور است که بر فراز میدان Maidan و کلیسای متخی قرار دارند. از طریق راهرو، به حیاط داخلی خانه می‌رسید که مردم محلی به آن‌، «حیاط‌ ایتالیایی» می‌گویند؛ جایی که مردم در گذشته برای غیبت‌کردن، خوردن نوشیدنی و شام، گرد هم می‌آمدند.

۵. پل صلح (Peace Bridge)

برترین جاذبه های گردشگری تفلیس

پل صلح، عکس از جورج مل (George Mel)

یکی از اولین سازه‌های مدرن معماری که به تفلیس اضافه شد، پلی از استیل و شیشه است. یک معمار ایتالیایی به نام میشل دلوچی (Michele De Lucchi)، این پل پیاده‌رو را روی رودخانه متکواری طراحی کرد که در سال ۲۰۱۰ برای استفاده عمومی، افتتاح شد. خیابان اریکل دوم که یک خیابان پیاده‌روی پر از کافه‌ است، از طریق این پل به پارک رایک (Rike) متصل شده است.

 • آدرس: Dzveli Tbilisi Tbilisi, Tbilisi, Georgia

۶. پارک رایک

برترین جاذبه های گردشگری تفلیس

چشم‌انداز پارک رایک از منطقه آولاباری ، عکس از بایا داگنیدزه (Baia Dzagnidze)

یکی از فضاهای تفریحی در بخش قدیمی تفلیس، پارک رایک است که شامل استخرها، چشمه‌ها، یک صفحه شطرنج غول‌پیکر و ده‌ها صندلی می‌شود. در طول عصرهای تابستانی، محلی‌ها و بازدیدکنندگان، از نمایش چشمه‌های رقصان به‌همراه موسیقی و نمایش نور، لذت می‌برند.

 • آدرس: Dzveli Tbilisi Tbilisi, Tbilisi, Georgia

۷. کلیسای جامع تثلیث تفلیس (Tsminda Sameba Cathedral)

برترین جاذبه های گردشگری تفلیس

کلیسای جامع تثلیث تفلیس

بزرگ‌ترین نماد کلیسای ارتودوکس گرجستان، پس از دوره اتحاد جماهیر شوروی، کلیسای جامع تثلیث تفلیس است. این کلیسای جامع روی تپه الیا و بر فراز منطقه آولاباری قرار دارد و به همین دلیل، از مناطق مرکز شهر، قابل‌رؤیت است. ساخت‌و‌ساز کلیسای جامع تثلیث، حدود یک دهه به طول انجامید و در سال ۲۰۰۴ به روی عموم، باز شد. ارتفاع آن ۸۴ متر است و یک صلیب از جنس طلا روی گنبد مرکزی آن قرار دارد.

 • آدرس: Dzveli Tbilisi Tbilisi, Tbilisi, Georgia

۸. برج ساعت

برترین جاذبه های گردشگری تفلیس

برج ساعت، عکس از بایا داگنیدزه (Baia Dzagnidze)

برج ساعت، یکی از ساختمان‌های نسبتا جدید پایتخت است که توسط رزو گابریادزه (Rezo Gabriadze)، عروسک‌گردان و نمایشنامه‌نویس، ساخته شد و شامل صدها کاشی دست‌ساز است که توسط خود او طراحی شده‌اند. در هر ساعت، یک فرشته از در بالای برج، بیرون می‌آید و با چکش، زنگ را به صدا درمی‌آورد. هنگام ظهر و ساعت هفت عصر، شما می‌توانید یک نمایش کوچک عروسکی به نام چرخه زندگی را در اینجا تماشا کنید.

 • آدرس: 13Ioane Shavteli Street, Dzveli Tbilisi T'bilisi, Tbilisi, Georgia

۹. چاپخانه زیرزمینی استالین

برترین جاذبه های گردشگری تفلیس

چاه و ماشین چاپ، عکس از بایا داگنیدزه (Baia Dzagnidze)

کمی دورتر از مرکز شهر تفلیس، چاپخانه زیرزمینی منحصر‌به‌فردی وجود دارد که استالین جوان و همکارانش، برای انتشار تبلیغ‌های اتحاد جماهیر شوروی در اوایل قرن بیستم، از آن استفاده می‌کردند. این چاپخانه زیر یک چاه و در ۱۷ متری زیر زمین ساخته شده است. آن‌ها از طریق پایین‌رفتن از چاه، به چاپخانه دسترسی پیدا می‌کردند؛ اما چاپخانه دارای یک خروج اضطراری هم بود که در صورت لورفتن این مکان می‌توانستند از آن استفاده کنند.

منبع theculturetrip
برچسب‌ها گرجستان

دیدگاه  

  تبلیغات