۱۰ جاذبه نفس گیر در هند که قبل از مرگ باید ببینید

حمیده کریمی
پنجشنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۲
۱۰ جاذبه نفس گیر در هند که قبل از مرگ باید ببینید

هند تاریخچه‌ای غنی دارد و از نظر فرهنگی و جغرافیایی بسیار متنوع است. به همین دلیل، هند یک مقصد عالی و بسیار متنوع برای همه گردشگران است.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۸/۰۲/۲۲ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۸/۷ به‌روزرسانی شده است.

هر سلیقه‌ای که داشته باشید، در هند جاذبه‌ای وجود دارد که نظرتان را جلب کند. از قلعه‌ها و معبدهای قدیمی گرفته تا غارهای زیبا و کوهستان‌ها و جزیره‌های دیدنی، هند کشوری هزار رنگ و هزار آیین است که با تاریخی از دوران باستان، مجموعه‌ای از متنوع‌ترین و جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری است. در ادامه ۱۰ جاذبه شگفت‌انگیز آن را معرفی می‌کنیم که قبل از مرگ حتما باید ببینید.

قلعه‌های راجستان

دریاچه و طبیعت سرسبز در میان قلعه های راجستان هند

این قلعه‌ها معماری و طراحی جذاب و خیره‌کننده‌ای دارند. این مجموعه از قلعه‌ها از نظر تاریخی نیز بسیار حائز اهمیت هستند و اگر به هند سفر می‌کنید، فرصت بازدید از آن‌ها را نباید از دست بدهید. این چند قلعه با هم به‌عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند. چندین قرن است که این قلعه‌ها در این منطقه ساخته شده‌اند و قدمت قدیمی‌ترین آن به قرن پنجم و جدیدترین آن به قرن هجدهم میلادی برمی‌گردد.

غارهای آجانتا و الورا

بت های سنگی در غارهای باستانی آجانتا هند

این غارهای باستانی یکی از شناخته‌شده‌ترین آثار فرهنگی و باستانی هند هستند. غارهای آجانتا به نظر می‌رسد که بین قرن دوم پیش از میلاد و قرن هفتم میلادی ساخته شده‌اند. این مجموعه شامل ۳۵ غار جداگانه است که به‌عنوان عبادتگاه‌های هندو، بودایی و آیین جین مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

غارهای الورا چند ساعت تا غارهای آجانتا فاصله دارند. الورا بزرگ‌ترین صومعه و معبدی است که در دل صخره‌ها تراشیده شده است. حکاکی‌های روی سنگ در این مجموعه، بسیار دیدنی و جالب توجه است. این مجموعه بسیار دیدنی و منحصربه‌فرد است و در سفر به هند، نباید فرصت بازدید از آن‌ها را از دست بدهید.

دره نوبرا

دریاچه و کوه های پوشیده از برف در دره نوبرا هند

دره نوبرا بین دو کوه Karakoram و Ladakh قرار دارد. مسیر باستانی Karakoram مسیری است که در آن کاروان‌های تجاری برای رسیدن به چین عبور می‌کردند زمانی که جاده ابریشم در اوج شکوه خود بود. این منطقه چشم‌اندازهای بسیار زیبای کوهستانی دارد و آسمان آبی آن، منظره‌ای خیره‌کننده است که نباید از دست بدهید.

واراناسی یا بنارس

جمعیت فقیر در حاشیه رودخانه بنارس هند

بنارس به‌عنوان پایتخت مذهبی هند شناخته می‌شود

واراناسی شهری است که در کنا رود گنگ قرار دارد و برای پیروان آیین هندو، مقدس است. این شهر یکی از قدیمی‌ترین شهرهای مسکونی در کل دنیا است. طبق نتایج باستان شناسی به دست آمده، قدمت سکونت بشر در این منطقه به ۲۰ قرن قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. بنارس را پایتخت مذهبی هند می‌شناسند و یکی از مقدس‌ترین شهرها در آیین هندو و جین است. هند را بدون قایق سواری در رود گنگ و عبور از کنار این شهر، ترک نکنید.

شوره‌زار ساحلی Great Rann of Kutch

خیمه برپاشده در شوره زار هند

این شوره‌زار ساحلی فصلی که در بیابان تار قرار دارد و از جاهای دیدنی هند محسوب می‌شود، دارای چشم‌اندازی زیبا و نفس‌گیر است. حداقل برای یک بار هم که شده باید این منظره شگفت‌انگیز را ببینید. این مجموعه بزرگ‌ترین شوره‌زار دنیا است که در فصل بارانی، زیر آب می‌رود. برای دیدن نفس‌گیرترین منظره‌ها، موقع غروب آفتاب به این منطقه سر بزنید.

جزیره ماجولی

قایق ماهیگیری در مرداب و گیاهان آبزی هند

جزیره ماجولی بزرگ‌ترین جزیره رودخانه‌ای در دنیا است. این جزیره علاوه بر طبیعت زیبا، از نظر فرهنگی نیز بسیار حائز اهمیت است. تعدادی از رویدادهای مهم مذهبی و فرهنگی در این جزیره سرسبز و دیدنی برگزار می‌شود.

تاج المسجد

 تک درخت تنها در محوطه تاج المسجد هند

این مسجد قرن نوزدهمی در شهر Bhopal قرار دارد و بزرگ‌ترین مسجد هند محسوب می‌شود. نمای بیرونی آن بسیار نمادین و صورتی‌رنگ است. دو برج و یک گنبد مرمرین دارد. این سازه زیبا، شاهکاری در معماری است و هر کسی که به هند سفر می‌کند، باید برای دیدن آن وقت بگذارد.

پل ریشه‌ای Meghalaya

زن روستایی در حال عبور از پل ریشه ای  هند

این پل ریشه‌ای با ریشه درختان زنده ساخته شده است. قرن‌ها است که پل‌های ریشه‌ای در این منطقه ساخته می‌شوند و مردم از آن‌ها استفاده می‌کنند. حدود ۱۵ سال طول می‌کشد تا یک پل درست شود؛ ولی بعد از ساخته شدن تا صدها سال قابل استفاده خواهد بود. در منطقه Cherrapunji می‌توانید چند نمونه از آن را ببینید.

معبد Thanumalayan

معبد بودایی با ترئیات مجسمه ای هند

این معبد تاریخی به خاطر ستون‌های موزیکالش شهرت دارد. این ستون‌ها از یک سنگ یک تکه تراشیده شده‌اند. وقتی به این ستون ضربه‌ای زده می‌شود نوت‌های موسیقی متفاوتی منتشر می‌کند. این معبد با چندین قرن قدمت، تندیس‌های زیبا و حکاکی‌های چشم‌نوازی دارد. نمای این معبد پر از تندیس‌های تراشیده شده از خدایای هندو است و منظره‌ای زیبا است که نباید از دست بدهید.

مجموعه معبدهای Khajuraho

نورپردازی معبد بودایی در شب هند

این مجموعه جزو آثار به ثبت رسیده در فهرست میراث جهانی یونسکو است. از مجموعه‌ای از معبدهای هندو آیین جین تشکیل شده است که بین سال‌های ۹۵۰ تا ۱۰۵۰ میلادی ساخته شده‌اند. در زمان‌های دور حدود ۸۵ معبد در این محدوده وجود داشته است؛ ولی امروزه بیست تای آن‌ها باقی مانده است. حکاکی‌های شگفت‌انگیز و طراحی‌های بی‌نظیر این سازه‌ها، نظر هر بیننده‌ای را جلب می‌کند. اگر تجربه سفر به هند و بازدید از جاذبه‌های منحصربه‌فرد آن را دارید، آن را با کجارو و سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید.

منبع theculturetrip
برچسب‌ها دیدنی ها

دیدگاه