سریال بریکینگ بد در کجا فیلمبرداری شد؟

عاطفه کماسی
سه شنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
سریال بریکینگ بد در کجا فیلمبرداری شد؟

سریال بریکینگ بد (Breaking Bad) پس از پنج فصل، به‌صورت غافلگیرکننده‌ای، با یک اختتامیه به شبکه نتفلیکس بازگشته و بدون شک طرفداران این فیلم را به هیجان آورده است. در ادامه ما دوباره به سریال اصلی و جنبه بیابانی آن می‌پردازیم.

نتفلیکس عادت دارد ببیندگانش را غافلگیر کند؛ اما این یکی به همان اندازه غافلگیرکننده است که یک معلم شیمی بتواند به یک آدم بدذات تبدیل شود. شش سال پس از آن نقطه اوج مملو از خون و خونریزی، حالا دنباله‌ی یکی از بهترین برنامه‌های تلویزیونی با نام El Camino: A Breaking Bad Movie به صفحه‌های نمایش بازگشته است. جزئیات کمی را درباره این داستان بیان می‌کنیم تا مبادا آن را لو داده باشیم؛ اما تا این حد بدانید که تمرکز فیلم بر شخصیت مکمل داستان یعنی جسی پینکمن (با بازی Aron Paul) است که آخرین بار درحالی که سوار بر شولت ال کامینو از صحنه دور می‌شد، دیده شد.

البوکرکی

این قسمت نیز مانند پنج فصل قبل، داخل و حوالی البوکرکی (تصویر بالا)، نیومکزیکو فیلمبرداری شده است. ابتدا قرار بود داستانی کالیفرنیایی باشد؛ اما به‌خاطر پشنهادات مالیاتی جذاب، لوکیشن فیلم تغییر کرد. وینس گیلیگان، شورانر (تهیه‌کننده و سرپرست نویسندگان) این سریال، بعدها این منطقه را به‌خاطر فضای منحصربه‌فردش تحسین کرد و به مجله محلی البوکرکی، مجله‌ی iQ، گفت:

مطمئن نیستم که اگر لوکیشن ما جای دیگری بود، فیلم به همین جذابیت از آب در می‌آمد.

او بیان می‌کند که نکته اصلی آسمان منطقه بود:

این همان آسمانی است که شما هرگز در کالیفرنیای جنوبی نمی‌بینید. شما عمق و اوج را به‌طور تمام و کمال در بیایان‌ البوکرکی احساس می‌کنید.

این همان بیابانی است که برخی از بهترین تصاویر فیلم در آن گرفته شد؛ به‌خصوص نمایی از والتر با آن زیرشلواری‌ و کفش مدل کلارکس والابیسش که در مقابل ماشین کاروانی که او و جسی در آن شیشه تولید می‌کردند، ایستاده بود. اینجا منطقه اختصاصی توهاجیلی (To’hajiilee Reservation)، بخشی از ملت ناواهو، در غرب البوکرکی است که والت در فصل ۵ برای ماموریت آخر به همین نقطه برمی‌گردد. پیش از این هم باز در فصل ۵ به این بیابان باز می‌گردیم، یعنی زمانی که آن دزدی بی‌نظیر از قطاری که به‌طرز وحشتناکی کج می‌شود، صورت می‌گیرد. این صحنه در خارج از سانتافه در یک تکه زمین خصوصی گرفته شده است؛ همان‌جایی که در فیلم‌های کلاسیک بوچ کسیدی و ساندنس کید (Butch Cassidy and Sundance Kid) در سال ۱۹۶۹ نقش عمده‌ای را ایفا می‌کرد.

خانه والتر وایت

در واقع، این بیابان به‌طور شگفت‌انگیزی یک بیابان کوچک است. مزرعه‌‌ی توکو سالامانکا، دلال جامعه‌ستیز، که والت و جسی یک روز جهنمی را زنجیرشده به صندلی، در فصل ۲ قسمت ۲ در آن گذراندند، در جاده دالیس (Dalies Road)، لوس لونا، منطقه‌ای با جمعیت متراکم گرفته شده است اما آن محوطه‌ی به‌ظاهر دوری که گروه نژادپرست جک ولکر (Jack Welker) در فصل ۵ آن را اداره می‌کردند، جایی که جسی در آن اسیر می‌شود، در جاده Daniel واقع در شمال شهر قرار دارد. اینجا یک انبار الوار متروکه بود و چاله‌ای که عاقبت جسی به آن ختم شد همان جا پیدا و به متن اضافه شد.

درحالی‌که آسمان وسیع نیومکزیکو در همه جا گسترده است اما بیشتر اتفاقات در خود شهر البوکرکی رخ می‌دهند. منزل خانواده والت، که آدرس آن را در فیلم Negra Arroyo Lane 308 معرفی می‌کنند، در واقع یک منزل شخصی واقع در 3828 Piermont Drive Northeast (تصویر بالا) در منطقه مرتفع شمال‌شرق است. صاحب کنونی این خانه مجبور شد برای جلوگیری از پرتاب پیتزا به بالای سقف توسط بازدیدکنندگان دور منزل را حصار بکشد. خانه والدین جسی، جایی که گانگسترها کریزی-۸ را در فصل ۱ قسمت ۲ در آن گرفتند، در خیابان شانزدهم شماره ۳۲۲ در جنوب‌شرق، در نزدیکی Huning Castle قرار دارد. این خانه نیز یک منزل شخصی است.

بریکینگ بد

یکی دیگر از لوکیشن‌های مهم، محل کار وکیل دغل‌باز و محبوب قلب‌ها، سال گودمن، نقش اول اسپیناف Better Call Saul است. موقعیت واقعی (بیرونی) این مکان که در آن، زیر مجسمه آزادی بادی، نقشه‌های جنایی ریخته می‌شود، مرکز خرید Paradise Square، واقع در بلوار شمال‌شرقی مونتگومری ۹۸۰۰ است. در واقعیت مکان سال گودمن، یک بار به اسم Hooligans است.

والتر و جسی

در فیلم از کسب‌وکارهای واقعی البوکرکی نیز استفاده شده است. شعبه‌ی Los Pollos Hermanos، رستوران مرغ سوخاری که پوششی برای جنایت‌های رئیسش گوس فرینگ بود، در واقع رستوران Twister واقع در بلوار جنوب‌غربی ۴۲۵۷ Isleta است. شما می‌توانید برای نشستن بر سر «میز والت» وارد صف شوید. دفتر توکو در فصل ۱ در بالای کافی‌شاپ Downtown Java Joe’s با آن دیوارهای نقاشی‌شده‌اش در بلوار جنوب‌غربی ۹۰۶ Park قرار دارد. کارواشی که والت به قصد پولشویی می‌خرد یکی از شعب کارواش زنجیره‌ای Octopus واقع در 9516 Snow Heights Circle است که اکنون آن را جناب کارواش (Mister Car Wash) می‌نامند و به مغازه هدیه‌فروشی‌اش به نام Breaking Bad می‌بالند. سپس می‌رسیم به مکان مجهزی که در آن والت و جسی به میزان بسیار زیادی شیشه تولید می‌کردند. در داخل فیلم این مکان زیر یک خشکشویی به نام Lavanderia Brillante واقع شده که در دنیای واقعی یک لباس‌فروشی به نام Delta Linen Supply واقع در خیابان Candelaria ۱۶۱۷ است.

بریکینگ بد

با همه این‌ها، پیدا کردن تمام لوکیشن‌ها کار راحتی نیست. مدرسه JP Wynne که والت در شروع سریال در آن تدریس می‌کند (و جایی که در آن جس را ملاقات کرد) ترکیبی از ۶ ساختمان مختلف است که بخش عمده آن را دبیرستان Rio Rancho در ریو رنچو در شمال البوکرکی تشکیل می‌دهد. البته مدرسه‌ای که در قسمت اول فصل ۳، والت در آن راجع‌ به سقوط هواپیما صحبت می‌کند در دبیرستان Highlan در خیابان جنوب‌شرقی Coal قرار دارد. غافلگیرکننده‌ترین مکان، موقعیت اطاقکی است که والت در فصل ۵ در آن پنهان شد که به ظاهر در نیوهمپشایر است. در واقع این مکان در رشته‌کوه‌های ساندیا (Sandia) (تصویر بالا) درست در شرق البوکرکی ساخته شده است، جایی که ارتفاعش به ۳۰۴۸ متر می‌رسد و احتمالا اقامتگاه اسکی‌بازان است. تمام چیزهایی که گفتیم نشان می‌دهند که جسی به هرجایی که ال کامینو را راهی کند، مطمئنا از نیومکزیکو خارج نیست.

مطالب مرتبط:

    منبع cntraveller
    برچسب‌ها لوکیشن فیلم

    دیدگاه