استان قهرمان‌ مرعش در یک نگاه

استان قهرمان‌ مرعش در یک نگاه

صنم وفقی
| دوشنبه, ۲۱ خرداد ۹۷ ساعت ۲۳:۰۰

استان قهرمان‌مرعش با جاذبه‌هایی مانند مسجد عبدالحمید خان، قلعه قهرمان‌مرعش، موزه کورتولوس ۱۹۲۰ و ریزورت اسکی یدیکویولار یکی از مقاصد گردشگری در ترکیه به شمار می‌رود.   

استان قهرمان‌مرعش یکی از استان‌های کشور ترکیه، واقع در قاره آسیا است. این استان از جنوب‌شرقی با استان غازی عینتاب، از شرق با استان آدیامان، از شمال‌شرقی با استان ملطیه، از شمال با استان سیواس، از شمال‌غربی با استان قیصریه، از غرب با استان آدانا و از جنوب با استان عثمانیه مرز مشترک دارد. مرکز این استان، قهرمان‌مرعش است.

این استان ۱٫۱ میلیون نفر جمعیت و مساحتی با ابعاد ۱۴٫۳ هزار کیلومترمربع دارد. اکثر ساکنان استان قهرمان‌مرعش را مسلمانان تشکیل می‌دهند که خود به دو فرقه اهل تسنن و شیعیان تقسیم می‌شوند. زبان مردم استان ترکی است.

استان قهرمان مرعش تحت حکومت مرکزی ترکیه اداره می‌شود. نوع حکومت ترکیه پارلمانی دموکراتیک است. رئیس جمهور در راس کشور قرار دارد و نخست و‌زیر در راس حکومت. سه قوه جداگانه مقننه، مجریه و قضاییه حکومت را تشکیل می‌دهند. قوه مقننه توسط مجلس ملی کبیر ترکیه، قوه مجریه توسط هیئت وزرا و قوه قضاییه به صورت مستقل اداره می‌شود.

مرکز کنونی استان، شهر قهرمان‌مرعش بین ماه‌های فوریه و اکتبر توسط نیرو‌های ارتش بریتانیا کنترل می‌شد و بعد از متارکه مودروس، این منطقه تحت اشغال نیروهای فرانسه درآمد. این شهر بعد از جنگ مرعش در فوریه ۱۹۲۰، توسط جنبش ملی ترکیه پس گرفته شد. در سال ۱۹۷۳، نام شهر به قهرمان‌مرعش تغییر کرد تا نشانه‌ای از شجاعت مردم این شهر هنگام مقاومت در برابر نیروهای فرانسه در جنگ جهانی اول باشد.

قهرمان مرعش

استان قهرمان‌مرعش آب و هوایی مدیترانه‌ای دارد. تابستان‌ها در این منطقه گرم و خشک و زمستان‌ها، سرد و مرطوب است. دمای متوسط در سال بین ۱۱ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند.

فرودگاه استان قهرمان‌مرعش در ۸ کیلومتری مرکز استان قرار دارد و پروازهایی به صورت روزانه به مقصد استانبول و آنکارا در آن صورت می‌گیرد. مسیر قطار توروس اکسپرس از شهرهای استانبول، اسکی‌شهر، افیون قره حصار، قونیه، قهرمان‌مرعش و آدانا عبور می‌کند.

محصولات نقره‌دوزی و طلادوزی‌ شده، وسایل طلاکاری شده، صنایع مسی و چوبی از سوغاتی‌های استان قهرمان‌مرعش به شمار می‌روند. همچنین فلفل هندی و بستنی‌های قهرمان‌مرعش شهرتی جهانی دارند. شما برای خرید می‌توانید به «مرکز خرید پیاتزا» (Piazza) سر بزنید.

قهرمان مرعش

جاذبه‌های تاریخی و مذهبی در صدر دیدنی‌های استان قهرمان‌مرعش قرار دارند که از آن جمله می‌توان به «مسجد عبدالحمید خان» (Abdul Hamid Khan Mosque)، «مسجد اولو» (Ulu Camii)، «موزه باستان‌شناسی قهرمان‌مرعش» (Kahramanmaras Archaeology Museum)، «قلعه قهرمان‌مرعش» (Kahramanmaras Castle)، «موزه کورتولوس ۱۹۲۰» (1920 Kurtulus Muzesi) و «موزه قوم‌نگاری قهرمان‌مرعش» (Kahramanmaras Etnografya Muzesi) اشاره کرد.

قهرمان مرعش

از دیگر دیدنی‌های استان قهرمان‌مرعش «پیست اسکی یدیکویولار» (Yedikuyular Kayak Merkezi)، «پل تاریخی جیهان» (Tarihi Ceyhan Koprusu) و «پارک طبیعی کاپیکام» (Kapicam Tabiat Parki) هستند.

برچسب‌ها لوکیشن

دیدگاه  

    تبلیغات