دیدنی های آنکارا؛ پایتخت ترکیه

دیدنی های آنکارا؛ پایتخت ترکیه

شیدا  خرمشاهی
| چهار شنبه, ۲۳ مهر ۹۹ ساعت ۱۶:۰۸

آنکارا در دل خود ساختمان‌های مدرن شهری، نهادهای دولتی، شرکت‌ها، دانشگاه‌ها، سفارت‌خانه‌های خارجی و دیدنی‌های زیادی را جای داده است.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۱/۲۱ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ به‌روزرسانی شده است.

آنکارا دومین شهر بزرگ کشور ترکیه بعد از استانبول و پایتخت تجاری و پهناور این کشور است که در دل خود ساختمان‌های مدرن شهری، نهادهای دولتی، شرکت‌ها، دانشگاه‌ها و سفارت‌خانه‌های خارجی زیادی جای داده است. این شهر زیبا در واقع شاه‌راه ارتباطی و قطب حمل نقل کشور ترکیه به شمار می‌رود که با قرارگیری در مرکز کشور و فلات آناتولی، راه را برای دسترسی به دیگر مناطق و شهرهای ترکیه برای مسافران آسان می‌کند. قدمت آنکارا به عصر برنز و تمدن هاتیهایاها باز می‌گردد که در هزاره دوم قبل از میلاد مسیح در این منطقه می‌زیسته‌اند. قابل ذکر است که مراکز خرید فراوانی نیز در این شهر قرار دارند که کاری می‌کنند که شما دست خالی از این شهر برنگردید. دیدنی‌های این شهر نیز فراوان هستند که در این مقاله از کجارو به مهم‌ترین و پرطرفدارین آن‌ها اشاره‌ای کوتاه کرده‌ایم.

مسجد کجاتپه (Kocatepe Mosque)

مناره های سفید رنگ و مرتفع مسجد کجاتپه (Kocatepe Mosque)

مسجد کجاتپه بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین مسجد آنکارا است که در بین سال‌های ۱۹۶۷ تا ۱۹۸۷ با طراحی عثمانی کلاسیک در منطقه کیزیلای (Kızılay) ساخته شده است. این هتل دارای چهار مناره است و اندازه و موقعیت خاص آن سبب شده است که از هر گوشه‌ای از مرکز شهر آنکارا قابل دیدن باشد.

برج آتاکوله (Atakule Tower)

فضای سبز در اطراف برج آتاکوله (Atakule Tower)

برج آتاکوله، بلندترین آسمان‌خراش آنکارا است که در منطقه چانکایا (Çankaya) قرار گرفته و مرکز خرید بزرگی در آن گنجانده شده است. این برج بلند و سر به آسمان کشیده دارای امکانات دیگر نظیر سینما، ‌رستوران گردان و آسانسور شیشه‌ای نیز است.

آنیت کبیر (Anıtkabir)

جمعیت انبوه گردشگان ترکیه در آنیت کبیر (Anıtkabir)

آنیت کبیر بر تپه‌ای مرتفع در آنکارا بنا شده است

آنیت کبیر یا مقبره آتاتورک روی تپه‌ای باابهت در محله آنیت (Anıt) در سال ۱۹۵۳ ساخته شده است. آنیت کبیر از مهم‌ترین قسمت‌های این مقبره است که مجموعه بزرگی از وسایل و یادمان‌های تاریخی ترکیه را در خود گنجانده است.

منطقه تاریخی اولوس (Ulus)

مجسمه سوار بر اسب در منطقه تاریخی اولوس (Ulus)

منطقه تاریخی اولوس در اطراف بلوار آتاترک جای دارد و شامل بناهای تاریخی فراوانی مربوط به اوایل دوره جمهوری ترکیه می‌شود. در اوایل دوره جمهوری، معماران این دوره، تحت‌تاثیر انقلاب، سمبل‌های نئوکلاسیک را در نمای بیرونی ساختمان‌ها، جایگزین سمبل‌های عربی دوره عثمانی کردند.

آکواریوم آکوا وگا (Aqua Vega Aquarium)

کودکی ترسیده از آکواریوم آکوا وگا (Aqua Vega Aquarium)

آکواریوم آکوا وگا،‌ آکواریومی مجهز و زیبا است که انواع جانوران دریایی، ماهی‌ها، کوسه‌ها، لاک پشت‌ها، اسب‌های دریایی، خارتنان و گیاهان دریایی را در یک تونل بزرگ در معرض عموم به نمایش گذاشته است. در ساختمان این آکواریوم، مرکز خرید و فوت کورت بزرگی نیز وجود دارد.

معبد آگوستوس (Temple of Augustus)

توریست ها در حال بازدید معبد آگوستوس (Temple of Augustus)

معبد آگوستوس در قرن اول میلادی بنا شده است و در مجاورت مسجد حاجی بایرام قرار دارد. روی دیوارهای این معبد، سالم‌ترین سنگ نوشته‌های به‌جای مانده از شرح حال زندگی و جنگ‌های «آگوستوس»، اولین امپراتور روم که توسط خود او نوشته شده است را می‌توانید مشاهده کنید.

مسجد حاجی بایرام (Haci Bayram Mosque)

بنای سرخ رنگ مسجد حاجی بایرام (Haci Bayram Mosque)

مسجد حاجی بایرام، در مجاورت معبد آگوستوس قرار گرفته و در سال ۱۴۲۷ توسط معمار زبردستی به نام «سینان» ساخته شده و در قرن‌های ۱۷ و ۱۸ نیز اصلاحاتی در آن صورت پذیرفته است. «حاجی بایرام» در واقع یک صوفی سرشناس و برجسته در ترکیه و همین طور بنیانگذار فرقه بایرامی در این کشور بوده است.

دریاچه موگان گولباشی (Mogan Gölü Gölbaşı)

منظره آفتابی در حاشیه دریاچه موگان گولباشی (Mogan Gölü Gölbaşı)

دریاچه موگان، دریاچه کوچکی در جنوب شهر گولباشی در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب آنکارا است. این دریاچه یکی از نقاط توریستی و پرطرفدار آنکارا برای پیکنیک، تفریح و گردش است. شایان ذکر است که در امتداد ساحل این دریاچه، رستوران‌ها و مکان‌های کمپینگ و ماهی‌گیری زیادی وجود دارد.

محله تاریخی هامامونو (Hamamonu)

خانه های چوبی و معماری سنتی عثمانی محله تاریخی هامامونو (Hamamonu)

محله تاریخی هامامونو یکی از دیدنی‌ترین نقاط گردشگری شهر آنکارا است. در این محله، خانه‌های چوبی به سبک معماری عثمانی دیده می‌شود که در کوچه‌های باریکی جای گرفته‌اند. در حال حاضر اکثر این خانه‌های قدیمی تبدیل به رستوران، کافه، فروشگاه سوغات و صنایع‌دستی شده‌اند.

قلعه آنکارا (Ankara Castle)

 یر فراز تپه سرسبز و باستانی قلعه آنکارا (Ankara Castle)

قلعه آنکارا در بالای تپه‌ در محله اولوس جای گرفته است و منظره زیبایی به آنکارا دارد. این قلعه، یک قلعه قرون‌وسطایی است که بیش از هزار سال قدمت دارد. قلعه آنکارا از چند ساختمان تاریخی تشکیل شده که در برخی از آن‌ها، فروشگاه‌های صنایع‌دستی، کافه، رستوران و گالری نیز گنجانده شده است. با بالا رفتن از پله‌های این قلعه و رسیدن به بالای دیوارهای آن، می‌توانید نمای پانورامایی از شهر آنکارا داشته باشید. 

برچسب‌ها لوکیشن دیدنی ها

دیدگاه  

    تبلیغات