زیباترین ساختمان های نوساز جهان در کدام کشورها قرار دارند؟ (قسمت دوم)

مریم آقائی
جمعه، ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۰
زیباترین ساختمان های نوساز جهان در کدام کشورها قرار دارند؟  (قسمت دوم)

ساختمان‌های نوسازی که در ساخت آن‌ها ابتکار و هوشمندی خاصی به کار گرفته شده است، می‌توانند برای دریافت جایزه‌ی RIBA، با هم رقابت کنند. زیباترین ساختمان‌های نوساز جهان در این رقابت‌ها معرفی شده‌اند.

جایزه‌ی RIBA، جایزه‌ای است که هر دو سال یکبار به ساختمان‌های نوساز جهان که ویژگی منحصر به فردی دارند تعلق می‌گیرد. معمولا ساختمان‌های برنده آن‌هایی هستند که ویژگی خاصی دارند، مثلا با استفاده از مصالح ساختمانی بومی نمایی بسیار جالب توجه ایجاد کرده‌اند یا هماهنگی سنت و مدرنیته را نشان می‌دهند.

۱۱.  خط ۴ متروی بوداپست

مترو

همانطور که از نامش پیدا است، این خط مترو در بوداپست پایتخت مجارستان قرار دارد و برنده‌ی جایزه‌ی بین‌المللی RIBA بهترین ساختمان است.

این خط متروی زیر زمینی جدید با استفاده از شیوه‌ی ساخت بالا-پایین ساخته شده است. خط ۴ متروی بوداپست از چند جهت قابل توجه است، هم از جهت ویژگی‌های تکنیکی و هم از جهت ویژگی‌های مشارکتی. ایستگاه‌های متروی خط ۴ بسیار تجهیز شده و با امکانات مناسب هستند و برای مسافران شادی و کارایی متناسب را فراهم می‌کنند.

۱۲. ساختمان موزه‌ی بندنر کانست (Bendner Kunst)

موزه

این ساختمان در شهر شور در سوئیس قرار دارد و برنده‌ی جایزه‌ی بین‌المللی RIBA بهترین ساختمان است. این ساختمان یک بخش توسعه یافته از یک ویلای متعلق به قرن ۱۸ است به نام باغ پلانتا و توسط RIBA به‌عنوان یک عمارت ظریف، موزون و کوچک در مرکز شهر از آن یاد شده است.

۱۳. موزه‌ی هنری آودین (Audain)

کانادا

این موزه توسط شرکت معماری پاتکو در ویستلر (Whistler) کانادا ساخته شده و برنده‌ی جایزه‌ی بین‌المللی RIBA بهترین ساختمان است.

این گالری زیبا به‌صورتی بسیار خوشایند ساخته شده و شبیه پلی است که روی یک سری بلوک قرار گرفته است. در طراحی آن به ویژگی‌های محلی و آب و هوایی توجه شده و در نتیجه موزه‌ی هنری آودین به خوبی حالت جنگلی را نمایش می‌دهد.

۱۴. کلبه‌ی کاپیتان کِلِی

کلبه

این کلبه توسط معماران جان واردل در تاسمانیای استرالیا ساخته شده و برنده‌ی جایزه‌ی بین‌المللی RIBA بهترین ساختمان است.

این کلبه یک بازنمایش از محل اقامتی مشابه نمونه‌های قرن نوزدهم است که در صخره‌ای در مرزهای جزیره‌ی برانی (Bruny) در تاسمانیا ساخته شده است. این پروژه نشان دهنده‌ی مهارت سازنده در بکارگیری مصالح ساختمانی محلی و اصیل برای ایجاد نمایی امروزی و مدرن است.

۱۵. موزه‌ی وورلیندن (Voorlinden)

موزه

این موزه توسط شرکت معماری کرای وانگر در واسِنار (Wasswnaar) هلند ساخته شده و برنده‌ی جایزه‌ی بین‌المللی RIBA بهترین ساختمان است.

این موزه با وسعتی حدود ۷۰۰۰ مترمربع به‌عنوان موزه‌ی هنرهای معاصر، در زمینی متعلق به خانه‌ی هنر و دست‌سازه‌های آلمانی (که مربوط به قرن بیستم است و در حاشیه شهر بوده) ساخته شده است. ویژگی اصلی این موزه در سقف آن است که به‌صورت یک صفحه است و  در آن از ۱۱۵۰۰۰ لوله‌ی آلومینیومی استفاده شده که نور خورشید به‌طور غیرمستقیم به آن‌ها می‌تابد و این لوله‌ها با انعکاس نور به داخل محوطه موزه باعث می‌شوند نور خورشید به‌صورتی بسیار زیبا (آبشاری) و خوشایند وارد موزه شود.

۱۶. دانشگاه آمستردام

آمستردام

این دانشگاه در آمستردام هلند قرار دارد و برنده‌ی جایزه‌ی بین‌المللی RIBA بهترین ساختمان است.

دانشگاه دو ساختمان اصلی داشت که به‌طور هدفمند از یکدیگر جدا شدند و به مرکز شهر آمستردام انتقال بازگشتند. یک کانال آب در اطراف این ساختمان‌ها وجود دارد و باعث می‌شود دانشگاه به‌عنوان یک ساختمان شاخص شناخته شود. در مسیرهای داخلی و مسیرهای اطراف دانشگاه منظره‌های جدید و زیبایی طراحی شده است.

۱۷. کلیسای باستانی ویلانوا (Vilanova)

کلیسا

این کلیسا توسط شرکت معماری آله‌آ اوله‌آ (AleaOlea) ساخته شده و در لیدا (Lleida) اسپانیا قرار دارد و برنده‌ی جایزه‌ی بین‌المللی RIBA بهترین ساختمان است.

ساختمان اصلی این کلیسا متعلق به قرن ۱۳ بوده که در طی جنگ‌های اسپانیا تخریب شده بود و اخیرا ترمیم و بازسازی شده و به آن زندگی دوباره داده شده و دوباره به مکانی برای انجام فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی تبدیل شده است. مرمت‌کاران این بنا بسیار به حفظ ساختار ساختمان اولیه پایبند بوده‌اند، اما یک رویه‌ی جدید با انعطاف‌پذیری بیشتر برای آن درست کرده‌اند که به گونه‌ای ترکیب بسیار خوبی از سنت و مدرنیته است

۱۸. استودیو سکونتی در راجاگیریا (Rajagiriya)

استودیو

این ساختمان توسط شرکت معماری پالیندا کانان گارا (Palinda Kannangara) در کلومبوی سریلانکا ساخته شده و برنده‌ی جایزه‌ی بین‌المللی RIBA بهترین ساختمان است.

این سازه‌ی معماری در کناره‌های آب کلومبو قرار گرفته است. یک ساختمان چهار طبقه که با ساختاری شبکه‌ای و ساده و با برنامه‌ریزی و تدوین جزئیات بسیار، یک جعبه‌ی طراحی شده‌ی هوشمندانه را به نمایش می‌گذارد.

۱۹. آپارتمان تاتسومی

تاتسومی

این آپارتمان در توکیو  ژاپن قرار دارد و توسط شرکت معماری هیرویوکی ایتو (Hiroyuki Ito) ساخته شده است.

این آپارتمان‌ها خانه‌های بسیار کوچکی هستند که یک پاسخ بسیار شفاف به یک نیاز اجتماعی جمعیتی بسیار فعال و پرتکاپو هستند. در جامعه‌ی ژاپن یک جبر اجتماعی برای استفاده از فضاهای بسیار کوچک وجود دارد به گونه‌ای که در این خانه‌های کوچک هم بتوان آسایش و آرامش داشت. به همین دلیل این ساختمان برنده جایزه بین‌المللی بهترین ساختمان RIBA شده است.

۲۰. موزه‌ی هنری نانتس (Nantes)

نانتس

این موزه توسط استنتون ویلیامس (Stanton Williams) در شهر نانت  فرانسه ساخته شده و برنده‌ی جایزه‌ی بین‌المللی RIBA بهترین ساختمان است.

ساختار این موزه یک تناوب بسیار زیبا و هوشمندانه را نشان می‌دهد. در ساختن آن از طراحی‌های سنت و مدرن در کنار هم استفاده شده و باعث شده است تا یک اثر هنری  هماهنگ که به راحتی قابل استفاده است را شاهد باشیم.

 

مطالب مرتبط:

    منبع telegraph
    برچسب‌ها ساختمان

    دیدگاه