روز جهانی قهوه: از گران‌ترین تا قوی‌ترین قهوه دنیا

زهره زرشکیان
دوشنبه، ۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۰
روز جهانی قهوه: از گران‌ترین تا قوی‌ترین قهوه دنیا

۹ مهرماه یا اولین روز از ماه اکتبر، به نام «روز جهانی قهوه» نام‌گذاری شده است. در این روز مصرف قهوه را به‌عنوان یک نوشیدنی پرطرفدار، ترویج می‌دهند و این روز را جشن می‌گیرند.

قهوه یکی از نوشیدنی‌های پرطرفدار میان مردم سراسر دنیا است و در هر کشوری آن را به شیوه‌ی خاصی درست می‌کنند. ماده اصلی این نوشیدنی پرطرفدار از دانه‌های بوداده و آسیاب‌شده‌ی گیاه قهوه درست می‌شود. گیاه قهوه بومی آفریقا و جزایر جنوب و جنوب شرق آسیا بوده است که از آنجا به سایر نقاط جهان برده شده و اکنون در بیش از ۷۰ کشور کاشته می‌شود. بذر یا تخم گیاه قهوه، منبع قهوه است که دو نوع مهم اقتصادی به نام‌های عربیکا و روبوستا دارد. ۶۰ درصد از قهوه‌ای که در دنیا تولید می‌شود از نوع عربیکا و ۴۰ درصد مابقی آن روبوستا است. همچنین قهوه روبوستا درصد کافئین بیشتری دارد. کشورهایی که در زمینه‌ی کشت و زرع قهوه فعالیت می‌کنند، سالانه میلیون‌ها تن دانه‌ی قهوه تولید و به جهان عرضه می‌کنند. برترین تولیدکنندگان قهوه‌ی دنیا را می‌توانید در مقاله‌ی زیر بشناسید:

قهوه

اولین روز از ماه اکتبر که با ۹ مهرماه برابر است، به عنوان «روز جهانی قوه» نام‌گذاری شده است. مردم دنیا با ترویج نوشیدن قهوه، این روز را به نوعی جشن می‌گیرند. روز جهانی قهوه برای نخستین بار در سال ۲۰۱۵ به عنوان تاریخ رسمی اعلام و در میلان راه‌اندازی شد. در روز جهانی قهوه همچنین هدف تجارت منصفانه قهوه (fair trade coffee) پررنگ‌تر دنبال شده و تلاش می‌شود آگاهی در مورد معضلات تولیدکنندگان قهوه افزایش داده شود. بسیاری از کسب و کارها در این روز قهوه رایگان یا با تخفیف ارائه می‌دهند؛ همچنین برخی از آن‌ها، کوپن‌های تخفیف و خرید مختلفی را در شبکه‌های اجتماعی به مشتریان خود عرضه می‌کنند.

روز جهانی قهوه

قهوه علاوه بر خواص مفیدی که دارد، فرصتی برای استراحت و تجدید قوا است. نوشیدن قهوه را اولین بار یمنی‌ها آغاز کردند و پس آن در دوران صفویه بود که این نوشیدنی خوش‌عطر، به نوشیدنی‌های روزانه‌ی ایرانیان راه پیدا کرد. شاید با وجود کافه‌های زنجیره‌ای استارباکس در گوشه و کنار دنیا، تصور کنید که بیشترین میزان قهوه‌ی جهان را آمریکایی‌ها مصرف می‌کنند، اما اگر مصرف سرانه‌ی قهوه را در نظر بگیریم، آمریکا تنها یک مصرف‌کننده متوسط است. سازمان Euromonitor در فهرستی، اسامی کشورهای جهان که بیشترین میزان قهوه را مصرف می‌کنند، منتشر کرده است. برای این که درک درستی از این مطلب داشته باشیم، از یک فنجان استاندارد برای تخمین میزان مصرف سرانه‌ی قهوه توسط هر فرد در کشورهای مختلف استفاده شده است. در مطلب زیر می‌توانید ۱۰ کشور پر مصرف قهوه را بشناسید.

در کنار پرمصرف‌ترین کشور دنیا در قهوه، کشوری در دنیا وجود دارد که نوشیدن قهوه به عنوان کاری معمولی و روزمره در آن‌جا در نظر گرفته نمی‌شود؛ بلکه این امر جزئی از فرهنگ آن‌ها است. در اتیوپی، قهوه بخشی از هویت ملی مردم محسوب می‌شود و جایگاه خاصی میان آن‌ها دارد. برای آشنایی با گوشه‌هایی از اداب و رسوم سرزمین قهوه در ادامه می‌توانید مطلب زیر را مطالعه کنید.

در جنوب ایران نیز برای خوردن قهوه، فرهنگ خاصی وجود داشته و مراسم قهوه‌خوری از گذشته مورد احترام اعراب ایران بوده است. «مضیف»، مهمان‌خانه‌ای مرسوم در میان مردمان عرب جنوب ایران بوده که با آدابی خاص، پذیرای مردم بوده‌اند. امروزه تنها دو مضیف مشابه گذشته در ایران وجود دارند که با همان آداب از میهمانان استقبال می‌کنند. جزییات بیشتر را می‌توانید در این مطلب بخوانید.

در کنار سرو قهوه، قهوه‌خانه‌ها در ایران با نوشیدنی‌های دیگری هم از مردم پذیرایی می‌کرده‌اند. در حال حاضر عنوان کوچک‌ترین قهوه‌خانه‌ی دنیا متعلق به قهوه‌خانه‌ای در بازار تهران است که با چای و نوشیدنی‌های مختلفی از مردم پذیرایی می‌کند.

قهوه خانه حاج علی درویش

پیشینه‌ی قهوه‌خانه‌ها در ایران را می‌توانید در مقاله‌ی زیر دنبال کنید.

گران‌ قیمت‌ترین قهوه جهان، کوپی لواک (Kopi Luwak) نام دارد. این قهوه یکی از عجیب‌ترین روش‌های تهیه را دارد چرا که از مدفوع یک حیوان آسیایی به‌دست می آید! قهوه کوپی لواک از دانه‌های قهوه قرمز وحشی به‌دست می‌آید، اما فوت کوزه‌گری تهیه آن این است که ابتدا باید دانه‌های قهوه را از دستگاه گوارش حیوانی به نام Asian Palm Civet رد کرد. در فارسی این حیوان را «زباد نخلی آسیایی» یا «گربه زباد» می‌نامیم. زباد نخلی آسیایی علاقه عجیبی به قهوه دارد. دانه‌های قهوه قرمز که در اندونزی و فیلیپین رشد می‌کند در ابتدا توسط این حیوان خورده می‌شود و دانه اصلی قهوه هضم نشده و به صورت مدفوع خارج می‌شود. دانه‌های خارج شده از بدن حیوان بعد از جمع‌آوری کاملا شسته می‌شود، سپس با نور خورشید خشک شده و برشته می‌شوند. در ادامه می‌توانید جزییات بیشتری از این قهوه را در مطلب زیر بخوانید.

کاپی لواک

اما قوی‌ترین قهوه‌ی دنیا که قهوه‌ی مرگ نام دارد توسط فردی به نام مایک براون عرضه شد. ماجرا از آنجا آغاز شد که مراجعان به کافی شاپ کوچک او در نیویورک، هر روز از او درخواست می کردند قوی‌ترین قهوه‌ی موجود را به آن‌ها بدهد تا انرژی لازم برای کار و فعالیت تا پایان روز را داشته باشند. همین موضوع باعث شد که او از خودش بپرسد قوی‌ترین قهوه‌ی دنیا چیست؟ زمانی که مایک پاسخی برای این سوال پیدا نکرد، تصمیم گرفت تا پاسخی برای این سوال ایجاد کند؛ بنابراین قوی‌ترین قهوه‌ی دنیا از نظر میزان کافئین موجود در آن، در ادامه شکل گرفت.

قهوه مرگ

در پایان می‌توانید خودتان را به صرف یک قنجان قهوه مهمان کنید و همزمان با آن، روش‌های مختلفی برای تهیه قهوه و همچنین اشتباهات رایج در هنگام تهیه قهوه را در مقالات زیر دنبال کنید.

مطالب مرتبط:

    دیدگاه