بهترین صبحانه های خیابانی در مکزیک

محبوبه حسنی
پنجشنبه، ۲ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰
بهترین صبحانه های خیابانی در مکزیک

مکزیک جز جاذبه‌های شگفت‌انگیز گردشگری‌، به غذاهای خیابانی‌ نیز مشهور است. برای آشنایی با مشهورترین صبحانه‌های عرضه شده توسط فروشندگان خیابانی همراه کجارو باشید.

رژیم غذایی مردم مکزیک، با ترکیب و پیوستگی مواد بومی و طبیعی منطقه‌ای در نوع خود فوق العاده و بی‌نظیر است. آن‌ها با به کار بردن دستورالعمل‌های اروپایی، مخصوصا کشور اسپانیا، معرفی تعداد بیشماری از غذاهایی که اساس و مبنای آن‌ها ترکیباتی همچون ذرت، لوبیا و فلفل چیلی است، تنوع قابل توجهی از خوراکی‌های بومی و خارجی را در وعده‌های غذایی خود، گنجانده‌اند.

صبحانه مکزیک

یکی از دستاوردهای مهم و اصلی که فرهنگ غذایی کشورهای اروپایی برای رژیم غذایی مردم کشور مکزیک به ارمغان آورده است، استفاده از گوشت حیوانات اهلی و خانگی (گاو، مرغ، گوسفند و گاو ماده)، محصولات خشک شده مخصوصا انواع پنیر، گونه‌های مختلفی از ادویه‌ها و حبوبات متنوع و از همه مهم‌تر ذرت است.

همچنین مکزیک، به واسطه‌ی غذاهای خیابانی که در صبح زود به مردم عرضه می‌کند در سراسر جهان و در بین توریست‌ها و مسافران شهرت بسیاری یافته است. در ساعت هفت صبح بسیاری از فروشندگان دیگچه‌های فروش غذا و قهوه‌سازهای خود را آماده می‌کنند تا صبحانه‌ای لذیذ و دلچسب برای مشتریان خود سرو کنند. در هر صبح بیش از ۲۰ میلیون از جمعیت مکزیک برای کار و امرار معاش از خانه‌های خود خارج می‌شوند و وجود همین غذاهای خیابانی باعث می‌شود تا اکثر آن‌ها برای خرید صبحانه، قهوه و خوراکی مورد علاقه‌ی خود در مقابل دکه‌های فروش غذا توقف کنند.

صبحانه مکزیک

اما آنچه که بیش از هر چیزی توجه هر توریست و مسافری را در مکزیک به خود جلب می سازد، گاری‌های فلزی فروش غذا است که ورودی مترو را احاطه کرده است و جمعیت زیادی از مردم صبحانه نخورده، برای خرید خوراکی دورتادور آن‌ها جمع شده‌اند. زنان مسن نیز روی چارپایه‌ها با متانت و در سکوت در گوشه‌ای نشته‌اند و در حالی که مشغول آماده کردن ذرت‌های خوشمزه به سر می‌برند با مهربانی و خوشرویی مردم را به خرید خوراکی که تدارک دیده‌اند دعوت می‌کنند. مردان جوان‌تر نیز درب ظرف‌های مخصوص پخت کلوچه‌ و ماهی‌تابه‌هایی را که مملو از خوراکی‌های محبوب و اشتهاآور مکزیکی است باز می‌کنند تا سفارش مشتریان خود را زودتر تحویل دهند.

صبحانه مکزیکالبته در این دکه‌ها و گاری‌های فروش غذاهای خیابانی، هیچ لیست صورت غذایی برای مشتریان وجود ندارد و مشتریان طبق یک قانون نانوشته و البته بسیار پرکاربرد با استفاده از زبان اشاره‌ که در بین مردم مکزیک آشنا و پرطرفدار است، صبحانه‌ی انتخابی خود را سفارش می‌دهند. بسیاری از گردشگران ممکن است در بدو ورود با این مسئله‌ی چالش‌برانگیز روبه‌رو شوند، اما قطعا در مدت زمان کوتاهی می‌توانند بهترین روش ممکن برای شروع یک روز خوب و تهیه‌ی غذاهای خوشمزه خیابانی را بیابند.

تامالز (Tamales)

صبحانه مکزیک

دیگ‌های براق و بزرگ فلزی معمولا برای طبخ و آماده‌سازی تامالز یا تامال‌های خوشمزه و پرطرفدار مکزیکی به کار می‌رود و فروشندگان اغلب آن‌ها را در کنار کوزه‌های نقره‌ای که حاوی «شامپرادو» (champurrado)، نوعی نوشیدنی معروف و محبوب مکزیکی است، قرار داده و برای مشتریان خود، سرو می‌کنند. این نوشیدنی محبوب و پرطرفدار، یک نوشیدنی داغ شکلات و ذرت است که تامال فروش‌های خیابانی آن را در کنار تامال‌های خوشمزه، به فروش می‌رسانند. طرز طبخ این تامال‌های لذیذ به این صورت است که ابتدا موادی همچون گوشت مرغ، گوسفند و فلفل را با یکدیگر ترکیب کرده و سپس آن‌ها را داخل پوست ذرت قرار داده و بخارپز می‌کنند. در مکزیک، نوعی دیگر از تامال‌های مشهور و خوشمزه تهیه می‌شود که به «گوجالاتا» (Guajolota)، شهرت دارد. این غذا، نوعی ساندویچ بزرگ است که در فضای بین نان‌های آن، تامال را قرار می‌دهند و به عنوان یک غذای خیابانی شناخته می‌شود.

چیلاکیله (Chilaquiles)

صبحانه مکزیک

خمره‌های بزرگ پلاستیکی مملو از سس‌های سبز و قرمز سالسا، اجاق کوچک و یک دستفروش که چیپس‌های تورتیلا را داخل ماهیتابه قرار می‌دهد و مشتریان گرسنه و مشتاق و منتظر آماده شدن چیلاکیله، یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای خیابانی مکزیک، صحنه‌ای است که گردشگران در ابتدای هر روزی که در مکزیک به سر می‌برند، شاهد آن خواهند بود. چیپس‌های آغشته شده به سس سالسا و پر کردن آن‌ها با خوراکی‌هایی نظیر گوشت، تخم‌مرغ و انواع پنیر، می‌تواند یک شروع خوشمزه و اشتهاآور در یک روز کاری باشد. اگر مسافران و گردشگران نیز علاقه‌مند یا مشتاق امتحان کردن این احساس شیرین و دلچسب آن هم در ابتدای روز باشند، بهتر است که یک چیلاکیه خوشمزه، همان چیزی که دستفروشان داخل نان‌ها قرار می‌دهند، سفارش دهند. قطعا طعم و مزه‌ای فراموش‌نشدنی را زیر دندان‌های خود، تجربه خواهند کرد.

بیریا (Birria)

صبحانه مکزیک

گوشت تکه شده‌ی بز آن هم از نوع طعم‌دار و مزه‌دار شده با ادویه‌های بومی مکزیکی، یکی از بهترین خوراکی‌هایی است که می‌تواند همانند یک داروی خوشمزه اثرات گیجی و منگی را هنگامی که گردشگران در مکزیک، صبح زود از خواب بیدار می‌شوند، برطرف کند. دیگ‌ها و قابلمه‌هایی حاوی مایع قرمزرنگ که در حال جوشیدن است، و در کنار آن‌ها، ماهی‌تابه‌ و کلوچه‌پز‌هایی که در حال طبخ حجم زیادی از گوشت ادویه‌دار شده است، نوید تهیه‌ی غذایی خوشمزه و پرطرفدار و البته سرشار از انرژی را می‌دهد. بیریا، یکی از خوشمزه‌ترین سوپ‌ها و خوراک‌های مکزیکی است که با استفاده از گوشت بز یا گوشت گاو، برخی از سبزیجات مانند گشنیز و نان محلی مکزیکی تهیه و سرو می‌شود. مشتریان می‌توانند یک کاسه جادویی از آب گوشت یا کاسه‌ای از گوشت و آب آن را با هم سفارش دهند. غذایی فوق‌العاده لذیذ که یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌های عرضه شده توسط فروشندگان خیابانی در صبح‌های مکزیک است.

تاکو کاناستا (Tacos de Canasta)

صبحانه مکزیک

«کاناستا»، دقیقا به معنای سبد است و عینا همان چیزی است که هنگام خرید یک نوع غذای محلی و خیابانی در مکزیک با آن مواجه خواهید شد. یک سبد با یک کیسه‌ی پلاستیکی در داخل و یک پارچه‌ی رنگی که روی آن را پوشانده است؛ یا شاید این سبد خوراکی روی یک دوچرخه نصب شده باشد.

صبحانه مکزیک

تاکوهای نرم و نازک با مواد غذایی مخصوص پر شده و داخل سبد، با نظم چیده شده است. مادامیکه آن‌ها داخل سبد و در پلاستیک قرار دارند، داغ داغ خواهد ماند و تا زمانیکه فروخته شود، بخار از آن‌ها بلند خواهد شد. طعم ناب و خوشمزه‌ی نان‌های تورتیلا که با ذرت تازه تهیه می‌شود و اغلب در لابه‌لای آن با سیب‌زمینی پر شده است، ‌تا مدت‌ها در زیر زبان مشتریان ماندگار است.

تلاکویا (Blue Corn Tlacoyos)

صبحانه مکزیک

«ماسا» (Masa)، یکی از خمیرهای پرطرفدار در مکزیک است که معمولا برای پخت تورتیلاهای خوشمزه‌ی مکزیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کاملا بدیهی است که هرجا نامی یا ردی از ماسا باشد، قطعا خوراکی‌ها و شیرینی‌های لذیذ و اشتهاآور نیز حضور دارد. دست‌فروشان ماهیتابه‌ها و دیگ‌های طبخ خوراکی‌های خود را روی یک وسیله‌ی ثابت و بلند و البته در بسیاری مواقع در عقب گاری فروش غذا قرار می‌دهند و داخل آن‌ها را از این خمیرهای همه‌کاره و جادویی، پر می‌کنند. خمیری که از نوعی ذرت آبی تهیه می‌شود و غذاهای مختلفی در فرهنگ غذایی مردم مکزیک به کمک آن، طبخ می‌شود. در بیشتر غرفه‌ها یا ایستگاه‌های فروش غذاهای خیابانی، خوراکی‌هایی همچون گوسادیلا، سوپز، گوردیتا و حتی گوراچه (هوراچه)، از غذاهایی است که فروشندگان و مردم بیشتر از هر خوراکی دیگری طرفدار آن خواهند بود. اما بهترین گزینه، تلاکویا (Tlacoyo)، است. یک توپ غذای چاق و چله و پر از گوشت که فروشنده‌ها، داخل آن را با هر چاشنی که مشتریان بخواهند، پر می‌کنند. البته در این میان همیشه چیچارن (غذایی تهیه شده از برش‌های گوشت گوسفند، گاو یا بره) و پنیر، بیش از هر چاشنی و خوراکی دیگری انتخاب می‌شود.

منبع fodors

دیدگاه