ترفندهایی برای سفر جاده ای در کانادا

حمید حسن‌زاده
شنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۰
ترفندهایی برای سفر جاده ای در کانادا

کانادا پهناور و زیبا است، اما دشواری‌های آب‌وهوایی، فواصل طولانی و هزینه‌ی بالا شناختن این سرزمین را کمی سخت می‌کند. با کجارو همراه شوید تا ترفندهایی در باب سفر جاده‌ای در کانادا را بخوانید.

قرار دادن اثاث سفر در صندوق ماشین و عزیمت کردن، در حالی که از رانندگی لذت می‌برید، روشی جذاب برای کندوکاو این سرزمین منحصر به فرد است.

بزرگ‌راه ترنس-کانادا یکی از طولانی‌ترین جاده‌های جهان است که از سنت جان در نیوفاندلند تا ویکتوریا در بریتیش کلمبیا به طول ۸۰۳۰ کیلومتر گسترده شده است. مسیر از تمامی ۱۰ استان کانادا عبور می‌کند و در مرزهای خود به اقیانوس‌های اطلس و آرام می‌رسد.

این جاده از ۴ جزیره، از میان دشت‌های تندرا، جنگل‌های شمالی، پارک‌های ملی، مرغزارها، توده‌های یخ و چندین دریاچه گذر می‌کند و زیر سایه قلل مرتفع پیچ و تاب می‌خورد. اما برای شروع سفر به چیزی بیش از «اشتیاق به سیاحت» نیازمندید: برنامه‌ی سفر و خودرو بسیار مهم است. در مورد تایرهای مخصوص زمستان چه فکری می‌کنید؟ هیچ نگران نباشید، این راهنمای عملی شما را در اعماق این سرزمین به پیش خواهد برد.

طبیعت کانادا

ماشین کرایه‌ای

این ساده‌ترین راه برای شروع سفر است، اما جریمه‌های یک-طرفه می‌تواند از چند صد دلار تجاوز کند و کرایه کردن در برخی مسیر‌ها ممنوع است. بازگرداندن وسیله نقلیه به جای اولیه می‌تواند باعث کاهش هزینه شود.

اکثر نرخ‌ها بیمه‌ی کامل را شامل نمی‌شوند و آژانس‌ها خواهند خواست که شما مبلغی روزانه را برای بیمه پرداخت کنید. بسیاری از کارت‌های اعتباری و ضوابط بیمه سفر، بیمه‌ی ماشین کرایه‌ای را شامل می‌شوند.

دقت کنید حتما کیلومترشمار را قبل از حرکت بررسی کنید. اگر انعطاف‌پذیر باشید، می‌توانید با انجام یک جا‌به‌جایی (Dislocation) وسیله نقلیه بین دو ایستگاه هزینه را به مقدار بالایی کاهش داده و سوخت رایگان دریافت کنید.

  • جاده کانادا

خرید ماشین کارکرده

گردشگران بلند مدت ممکن است به این سرمایه‌گذاری علاقه‌ی بیشتری نشان دهند. به بیمه‌ی اجباری دقت کنید، زیرا هزینه‌ی زیادی دارد. در انتاریو تا زمانی که ماشین بیمه نشود قابلیت فروش ندارد. در بریتیش کلمبیا، ساسکچوان و مانیتوبا، بیمه‌های خودرو تحت کنترل حکومت هستند. در باقی نواحی این موضوع وابسته به شخص است.

نرخ‌ها بسته به ناحیه، تاریخچه رانندگی، عمر وسیله و نوع آن متفاوت هستند. می‌توانید بدون گواهینامه‌ی کانادایی خودرو خریداری کنید، اما برای بیمه و ثبت‌نام به آدرسی ثابت نیاز دارید. با صرف‌نظر از تجربه‌ی رانندگی در وطن‌تان، شما «راننده‌ای تازه‌کار» محسوب می‌شوید.

البته این موضوع به نفع‌تان تمام می‌شود، زیرا دیگر نیازی نیست اثبات کنید عمر ماشین چقدر است.

این‌که کجا ماشین کرایه خواهید کرد به پیشامدها و محل عزیمت‌تان بستگی دارد. در انتاریو بازاری بزرگ برای خرید و فروش ماشین کارکرده وجود دارد. نکته‌ی مهم این که تورنتو بهترین تسهیلات بیمه‌ای را دارا است و اگر شما در آن‌جا خرید می‌کنید باید در هما‌ن‌جا هم آن را بیمه کنید.

نکات و ترفند‌هایی برای خرید خودرو

اطمینان به فروشنده بسیار اهمیت دارد. معامله‌ای خوب همه چیز را برای‌تان مهیا می‌کند اما هزینه می‌تواند شامل کمیسیون باشد و خودرو‌ها ممکن است آنچه که فکر می‌کنید نباشند. در برخی معامله‌ها، خودرو را همان‌گونه که هست می‌فروشند. از این دست معامله‌ها پرهیز کنید.

آن‌ها شاید نسبت به قیمت‌شان عالی به نظر بیایند، اما بدون گواهی قانونی زیاد نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد. خریدار مسئولیت دارد که سند خودرو را، با قیمتی نامعلوم، تهیه کند یا از فروشنده درخواست کند با پرداخت هزینه‌ای این کار را بر عهده بگیرد.

چنین خودروهایی ممکن است دچار برخی مشکلات مکانیکی دور از نظر باشند. اگر شخصا خریداری می‌کنید اطمینان حاصل کنید که هزینه سند در قرارداد لحاظ شده است. از طریق مشورت با مکانیکی موثق، اطمینان حاصل کنید که خودرو ایرادی اساسی ندارد.

فروشندگان موظف‌اند هرگونه قرض‌های مرتبط با خودرو را کاملا نشان دهند. از لحاظ قانونی، زمانی که خودرو خریداری می‌شود، تمامی قروض آن به مالک جدید منتقل می‌شود.

فروشندگان قابل اطمینان باید یک UVIP (پکیج اطلاعات خودرو دست‌دوم)، که شامل تاریخچه‌ی تملک خودرو، تصادفات و وضعیت مالی آن است، به خریدار ارائه دهند. اگر چنین نکردند شما باید آن را درخواست کنید. با صرف ۲۰ دلار می‌توانید این پکیج را از دفاتر وزارت حمل‌و‌نقل تهیه کنید.

کانادا

جستجوی آنلاین به کمک عباراتی از قیبل «تک مالک» و «تاریخچه‌ی سرویس» می‌تواند در یافتن خودروهای کمیابی که توسط صاحبان صادق آن‌ها به فروش گذاشته شده‌اند کمک کند. هر روشی را که پیش می‌گیرید حتما احتیاط پیشه کنید.

امکان خریداری خودرو‌یی قابل اطمینان با ۳ هزار دلار کانادایی وجود دارد. در انتهای سفر می‌توانید خودرو را فروخته و مقدار قابل توجهی از سرمایه‌ی خود را بازپس‌گیرید.

خودروهای برند تویوتا هندا که پیش از سال ۲۰۰۰ ساخته شده‌اند، مصرف سوخت و قیمتی مناسب دارند و شانس فروش دوباره‌ی آن‌ها بسیار بالا است. فولکس‌واگن و ولوو هم خوب هستند اما قطعاتی گران‌قیمت دارند. خودروهای شاسی بلند ارزان برای سفرهای بلند مدت ایده‌آل هستند اما ممکن است ایرادات شاسی و سیستم تعلیق‌شان هزینه‌ی گزافی داشته باشد.

رانندگی در زمستان

کانادا رانندگی

جاده‌های کانادا در زمستان نمک‌پاشی می‌شوند. قطعات مرتبط را برای بررسی نشانه‌های خوردگی چک کنید. تسمه تایم برخی از خودروهای قدیمی را باید هر ۱۰۰۰۰۰ کیلومتر تعویض نمود. هرگونه تاخیر در تعویض ممکن است به سوختن موتور منجر شود. در صورت وقوع این مشکل بهتر است به مالک خودرو اطلاع دهید.

ترمزها و پیچ‌های تایر را قبل از حرکت بررسی کنید.

 در آخر باید اندکی هزینه برای ثبت‌نام در کمک‌های جاده‌ای «جامعه‌ی خودروی کانادا» کنار بگذارید.

اگر قصد دارید که آشنایی نزدیک‌تری از کانادا کسب کنید کمی تحقیق و برنامه‌ریزی دقیق بهترین راه را پیش پای‌تان خواهد نهاد.

همه چیز را مقایسه نموده و به ریاضیات اطمینان کنید. قبل از حرکت هم برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی هزینه‌های سفر را تا حدودی تخمین بزنید.

مطالب مرتبط:

    منبع Lonley Planet
    برچسب‌ها جاده

    دیدگاه