سه راه امین حضور کجاست؟

فاطمه محمدی
پنجشنبه، ۲۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۰
سه راه امین حضور کجاست؟

سه‌راه امین‌حضور مرکز فروش لوازم برقی آشپزخانه است و از میدان بهارستان و یا میدان شوش می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

معرفی

اگر اطراف خود تازه‌عروسی را می‌شناسید حتما یک‌بار اسم سه‌راه امین‌حضور را شنیده‌اید! سه‌راه امین‌حضور مرکز فروش لوازم برقی آشپزخانه است، محلی مناسب برای خرید نوعروس‌ها. درواقع سه‌راه امین‌حضور یکی از محله‌های قدیمی تهران است که البته در بدنه خیابان خبری از بافت قدیمی نیست چون بیشتر فضای امین‌حضور به بازارچه‌ها و فروشگاه‌ها تبدیل‌شده است اما پشت تمامی این بازارچه‌ها و پاساژها بافت تاریخی تهران با خانه‌های تاریخی و زیبا قرار دارد.

سه راه امین حضور

تصویری قدیمی از سه راه امین حضور

خیابان ری یکی از خیابان‌های جنوب تهران است. طول این خیابان ۲۸۵۰ متر است. در گذشته بخش جنوبیِ این خیابان بازار میوه و تره‌بار بود. بخش شمالی این خیابان فروشگاه‌های لوازم خانگی (برقی) است. این خیابان از جنوب به میدان شوش و از شمال به سه‌راه امین‌حضور راه دارد.

سرچشمه

تصویری زیبا از محله سرچشمه، عکاس مصطفی عسگری

میدان بهارستان از سمت خیابان مصطفی خمینی به سمت جنوب به تقاطع امیرکبیر می‌رسد که این منطقه به چهارراه سرچشمه معروف است، این چهارراه هم یکی از قدیمی‌ترین مناطق و محله‌های تهران است. محله سرچشمه حدود ۳۰ سال است که بافت مسکونی خود را ازدست‌داده و به یکی از مراکز تجاری و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای شهر تهران تبدیل‌شده است.

سه راه امین حضور

عکاس: مصطفی عسگری

کمتر کسی پیدا می‌شود که بداند تاریخ تأسیس محله سرچشمه چه زمانی بوده است ولی برخی می‌گویند که زمان قاجار و ابتدای پهلوی، زمان تأسیس این محله قدیمی است. بعد از انتخاب تهران به‌عنوان پایتخت ایران، در زمان قاجار این محل در مرکز توجه قرار گرفت. در سال‌های ۱۲۸۰ تا ۱۳۱۰ این محل از جنوب، انتهایی‌ترین محل تهران بوده که از شرق به دروازه دولاب و از جنوب به دروازه غار منتهی می‌شده است.

سه راه امین حضور

عکاس: مصطفی عسگری

این محل به دلیل نزدیکی به دو دروازه اصلی محل رفت‌وآمد انسان‌ها، حیوانات اهلی و محل بارگیری اجناس بوده است. این محل در ابتدای تأسیس ایستگاه اول قطارهای دودی بود که مردم سوار آن می‌شدند و به ری سفر می‌کردند.

سه راه امین حضور

عکاس: مصطفی عسگری

بعد از انقلاب اسلامی (حدود سال‌های ۵۸-۵۷) به بعد باوجود گسترش شهر تهران و مهاجرت مردم به این شهر و با بالا رفتن تدریجی سطح مصرف، تهران به چندین بازار مصرفی نیاز داشت. در محدوده بازار بزرگ تهران دیگر مغازه‌ای خریدوفروش نمی‌شد و بازار هم گنجایش پذیرفتن مغازه‌های جدید را نداشت، به همین دلیل کسبه مهاجر تصمیم گرفتند بازاری نزدیک به بازار بزرگ تهران تأسیس کنند.

سه راه امین حضور

عکاس: مصطفی عسگری

پس از حدود سال‌های ۶۰ به بعد ابتدا مغازه‌های کوچک محل خریداری شد و سپس کار به خرید خانه‌ها برای انبار رسید. بالا رفتن قیمت خانه‌ها و مغازه‌های قدیمی مالکان را تشویق می‌کرد تا املاک خود را بفروشند و به محله‌های نوساز نقل‌مکان کنند. با گسترش مغازه‌ها، کم‌کم این محله مسکونی تبدیل به یک بازار بزرگ شد.

سرچشمه

عکاس: مصطفی عسگری

در راسته امین‌حضور چیزی جز لوازم برقی آشپزخانه نمی‌بینید! تنوع به‌قدری زیاد است که برای هر سلیقه‌ای می‌توان چیزی پیدا کرد.

سه راه امین حضور

مغازه‌های زیادی در راسته امین‌حضور وجود دارد و اگر قصد خرید در امین‌حضور رادارید حتماً با خود خوراکی همراه داشته باشید چون در این راسته اغذیه‌فروشی و سوپرمارکت به‌سختی پیدا می‌شود.

سه راه امین حضور

حدود ۴۰ سال پیش فقط ۵ فروشگاه لوازم‌خانگی که بیشتر عمده‌فروشی لوازم‌خانگی به شهرستان‌ها بود و چندین گاراژ و تعمیرگاه ماشین در امین‌حضور بود. در کنار یکی از همین گاراژها، زیرزمینی بود که یخ‌های قالبی می‌فروخت و به گفته برخی از کسبه، قدیمی‌ترین یخ فروشی تهران بود.

هنوز هم نام بعضی از کسبه قدیمی لوازم‌خانگی آن زمان‌بر روی تابلوی فروشگاه‌ها دیده می‌شود، افرادی مثل گرگانی‌ها که هنوز هم بخش عمده‌ای از فروشگاه‌های امین‌حضور در دست آن‌ها است.

سه راه امین حضور

امروز بیشتر فضای امین‌حضور را پاساژها تشکیل داده‌اند، ازجمله آن‌ها می‌توان به بازارچه خلیج، مرکز تجاری میرزا محمود وزیر، مجتمع پردیس و چندین پاساژ دیگر اشاره کرد.

در امین‌حضور بهتر است به سراغ نمایندگی‌های رسمی بروید. تقریباً تمام فروشگاه‌های محدوده تابلوهایی بانام شرکت‌های تولیدکننده لوازم‌خانگی دارند، اما فروشگاه‌های رسمی علاوه بر نام شرکت، نام شرکت گارانتی کننده را هم بر روی تابلو خود نوشته‌اند.

سه راه امین حضور

دسترسی

سه‌راه امین‌حضور در محدوده طرح ترافیک است، به همین دلیل نمی‌توان با ماشین شخصی به این محدوده رفت، اگر تصمیم دارید که حتماً با ماشین شخصی به امین‌حضور بروید، می‌توانید از پارکینگ‌های عمومی در خیابان امیرکبیر استفاده کنید. هم‌چنین از میدان بهارستان و میدان امام خمینی اتوبوس‌هایی برای دسترسی راحت‌تر به خیابان امیرکبیر وجود دارد.

استفاده از مترو هم یکی از راه‌های سریع برای رسیدن به سه‌راه امین‌حضور است. از ایستگاه مترو میدان بهارستان تا سه‌راه امین‌حضور حدوداً باید 15 دقیقه پیاده‌روی کرد. از طرفی بخشی از امیرکبیر خط ویژه اتوبوس است.

سه راه امین حضور

آدرس

میدان بهارستان، خیابان مصطفی خمینی به سمت جنوب، خیابان امیرکبیر به سمت شرق، سه‌راه امین‌حضور.

موقعیت سه راه امین حضور روی نقشه

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها خرید بازار کجاست

    دیدگاه