لغو ویزای بین ایران و عراق بزودی اعمال می شود

تیم  کجارو
شنبه، ۶ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۵
 لغو ویزای بین ایران و عراق بزودی اعمال می شود

ایران و عراق در میان کشورهای منطقه بیشترین تعاملات زیارتی و گردشگری را دارند. در یکی دو سال گذشته حجم مراودات گردشگران و زائران دو کشور به حدود دو میلیون نفر رسیده است.

ایران از مدت‌ها قبل برای لغو روادید با عراق اعلام آمادگی کرده و حالا رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می‌گوید که این اتفاق به‌زودی خواهد افتاد.

سفر اخیر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی به عراق، بهانه‌ای شد برای ابراز تمایل بیشتر دو کشور نسبت به لغو روادید.لاریجانی در دیداری که به‌تازگی با رئیس مجلس عراق داشته، به پیشنهاد نخست‌وزیر این کشور دراین‌باره اشاره کرده و گفته، مشترکات فراوانی میان دو ملت ایران و عراق وجود دارد و افق دید دو کشور در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی بسیار به هم نزدیک است که مجموع این مسائل به ارتقاء سطح روابط فی‌مابین کمک شایانی خواهد کرد.

علی لاریجانی در بازگشت از عراق نیز با تأکید بر گسترش صنعت گردشگری گفته بود:

دراین‌باره تسهیل سرمایه‌گذاری در محورهای مختلف مهم است، وزارت خارجه لغو روادید را جدی بگیرد؛ اگر بتوانیم با برخی کشورها لغو روادید داشته باشیم، بسیاری از مشکلات گردشگری ما حل می‌شود. چقدر از مردم عراق علاقه‌مند به سفر به ایران برای سیاحت و زیارت هستند؟ ما باید توصیه کنیم وزارت خارجه این پروژه را دنبال کند.

 اتباع عراقی تا سال ۹۴ امکان گرفتن ویزای فرودگاهی ایران را نداشتند، اما وزارت خارجه پس از گسترش طرح ویزای فرودگاهی و اعتبار زمانی آن، عراق را از فهرست کشورهای ممنوعه خارج کرد.

حسن قشقاوی، معاون کنسولی مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه اوایل امسال اعلام کرد:

ما غیر از اتباع ۱۰ کشور که شامل آمریکا، انگلیس، کانادا، اردن، سومالی، کلمبیا، افغانستان، پاکستان، بنگلادش و هندوستان، می‌شود به سایر کشورها ویزای ۳۰ روزه فرودگاهی می‌دهیم. البته عراق نیز در بین این کشورها بود، ولی الان در مشهد به اتباع این کشور ویزای فرودگاهی می‌دهیم.» این در حالی است که ایرانی‌ها هنوز به شیوه سنتی ویزای عراق را دریافت می‌کنند.

ایران و عراق از سال ۹۳ با امضای یادداشت تفاهم لغو روادید گذرنامه‌های سیاسی، خدمت و خاص در حاشیه سفر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به این کشور، رسماً در این مسیر گام برداشتند، هرچند دو کشور در همان سال به شکل ناقص لغو روادید را تجربه کردند، در زمان اربعین که سیل جمعیت مرزهای دو کشور را شکست و دولت عراق را وادار کرد قوانین ویزا را به مدت یک ماه برای اتباع ایرانی ملغی کند تا این‌گونه بیش از یک و نیم میلیون زائر وارد این کشور شوند، آن‌هم در شرایطی که عراق بشدت درگیر جنگ داخلی با داعش بود.

‌به نظر می‌رسد آن اتفاق در جدی‌تر شدن انگیزه مقامات دو کشور برای پیگیری موضوع لغو روادید به شکل فراگیرتر نقش داشته، هرچند ملاحظات امنیتی تاکنون دست دو طرف را بسته است.

منبع ایسنا
برچسب‌ها عراق

دیدگاه