۸ شهریور روز برگزاری جشنواره آش ایرانی در زنجان

تیم  کجارو
شنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰
۸ شهریور روز برگزاری جشنواره آش ایرانی در زنجان

یازدهمین جشنواره آش از هشت تا ۱۳ شهریور ماه در محل گردشگری و تفریحی «ائل داغی» زنجان برگزار می‌شود، خبری که مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان برای اعلام آن در جمع خبرنگاران حاضر شد و با پذیرایی به‌صرف آش، مزه خوشمزه‌ترین جشنواره ایران را در کام اصحاب رسانه زنده کرد.

همین مزه خوب آش است که مسئولان زنجان را به تکاپوی استقبال از مهمانان آشپز و هنرمند سراسر کشور می‌اندازد و آنان را وا می‌دارد تا بساط سفره مهمانی بزرگ را برای ۶ روز برپا کنند و به استقبال هزاران طرفدار سنتی‌ترین غذای ایران، «آش» بروند.

یحیی رحمتی شامگاه پنجشنبه میزبان خبرنگارانی بود که هنوز طعم آش دهمین دوره جشنواره در کام آنان باقی‌مانده بود.

رحمتی از همکاری شهرداری و ارگان‌های مختلف دولتی و بخش خصوصی برای برپایی دیگ‌های ۴۱ نوع آش ایرانی خبر داد و افزود:

۱۲ کشور برای بازدید و حضور در یازدهمین دوره جشنواره آش ایرانی اعلام آمادگی کرده‌اند.

رحمتی که بنیان‌گذار این جشنواره محسوب می‌شود به الگوبرداری از آن در جشنواره‌های دیگر غذایی کشور اشاره کرد و آن را موفقیتی برای زنجان برشمرد.

رحمتی اظهار کرد:

با تمام تلاشی که دیگر استان‌ها برای برپایی جشنواره‌های غذایی کرده‌اند، هنوز جشنواره آش ایرانی یک سر و گردن از آنها بالاتر است و به خوشمزه‌ترین مراسم ایرانی تبدیل شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان گفت که شعار امسال جشنواره آش، «یک جشنواره خوشمزه» است و شعار سال قبل نیز «شما دعوتید به صرف آش» بود.

رحمتی از آمادگی تمام استان‌ها برای حضور در نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی که بناست در حاشیه جشنواره آش برپا شود، خبر داد و هریک از استان‌ها در این نمایشگاه غرفه‌ای با حضور برجسته‌ترین صنعتگران و هنرمندان صنایع‌دستی ایرانی برپا خواهند کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری استان زنجان به برگزاری شب‌های فرهنگی، مراسم آیینی و سنتی استان‌ها و برپایی سیاه‌چادرها اشاره کرد و از برگزاری کنسرت سمفونی زنجانی‌ها در مراسم افتتاحیه خبر داد.

سال گذشته به مناسبت برپایی دهمین دوره جشنواره آش ایرانی، این جشنواره در سازمان یونسکو وارد لیست جشنواره‌های دائمی شد تا زنجان هم سهمی در برنامه‌های جهانی داشته باشد و هرساله علاوه بر مهمانان ایرانی، پذیرایی گردشگران خارجی به‌صرف آش شود.

رحمتی از ورود روزانه نزدیک ۶۰ هزار نفر و هفت هزار دستگاه خودرو در جشنواره سال گذشته خبر داد و پیش‌بینی کرد، استقبال از این دوره بیش از جشنواره پارسال باشد.

این مراسم با پذیرایی به‌صرف آش، و رونمایی از بنر جشنواره به کار خود پایان داد.

دهمین دوره جشنواره آش ۹ تا ۱۳ شهریور ماه در زنجان برگزار شد.

مطالب مرتبط:

    منبع ایرنا
    برچسب‌ها غذا

    دیدگاه