حذف رطوبت دائمی از دیوارهای مسجد امام اصفهان

حذف رطوبت دائمی از دیوارهای مسجد امام اصفهان

تیم  کجارو
| چهار شنبه, ۹ تیر ۹۵ ساعت ۱۰:۴۵

طرح نهایی حذف رطوبت دائمی از دیوارهای مسجد امام در شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان تصویب شد.

«فریدون اله‌یاری» مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان در حاشیه‌ی نشست شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت:

با توجه به نفوذ رطوبت در دیوارهای بخش‌های مختلف مسجد امام اصفهان به‌ویژه در محورهای جنوب غرب و جنوب مسجد، عملیات رطوبت‌زدایی در این مسجد بزرگ تاریخی به صورت اضطراری از نیمه دوم سال ۱۳۹۳ آغاز شد.

وی بیان کرد که این عملیات در ۳ بخش مختلف در حال انجام است که از آن جمله می‌توان به بررسی پایش شبکه فاضلاب محلات پیرامون مسجد امام و بازار ارگ بزرگ اصفهان، بررسی و پایش و مرمت سیستم فاضلاب درون مسجد و در نهایت بررسی وضعیت مجموعه سرویس‌های بهداشتی این مسجد تاریخی اشاره داشت.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان ادامه داد که یکی از معضلات اصلی نفوذ رطوبت به دیوار‌های این مسجد تاریخی، احداث بیش از یکصد چشمه سرویس بهداشتی در محور جنوب‌غربی این مسجد تاریخی بوده که طی دو دهه گذشته ایجاد شده و متاسفانه به‌دلیل عدم رعایت نکات فنی در ساخت و همچنین استفاده گسترده از آن، شاهد بروز مشکلات جدی در این بخش از مسجد امام هستیم.

اله‌یاری عنوان کرد که با تصویب شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان و با مشارکت شهرداری اصفهان و اداره کل میراث فرهنگی، زمینی در جنب مسجد امام و در محور جنوب غربی مسجد برای احداث سرویس‌های بهداشتی جدید در نظر گرفته شد که کلیات این طرح با اکثریت آرا توسط اعضای شورا به تصویب رسید. در این طرح جدید از نفوذ رطوبت بستر زمین به دیوارهای بخش جنوبی به‌ویژه بخش گنبد خانه عظیم مسجد امام جلوگیری به عمل خواهد آمد.

دیدگاه  

    تبلیغات