آیا حاضرید در شیب دار ترین خیابان مسکونی دنیا زندگی کنید؟

پردیس جلالی | پنجشنبه, ۱۰ تیر ۹۵ ساعت ۲۱:۳۰

اگر قدم زدن در خیابان، برای شما هم ساده‌ترین تفریح ممکن محسوب می‌شود، کفش‌های ورزشی‌تان را برمی‌دارید و بی هیچ فکری راه می‌افتید، لازم است این مقاله را بخوانید. کجارو شما را به خیابان بالدوین می‌برد تا ببنید موضوع به این سادگی‌ها هم نیست.

خیابان بالدوین در نیوزیلند، شیب‌دارترین خیابان مسکونی جهان است. بله، مردم واقعا در طول آن زندگی می‌کنند و زندگی آنها به این صورت است:

خیابان بالدوین

خیابان بالدوین

خیابان بالدوین از تپه‌ی سیگنال بالا می‌رود که به اوتاگو هاربر در شهر دنیدن نیوزیلند مشرف است.

بالدوین، شیب‌دارترین خیابان دنیا

خیابان بالدوین

این خیابان دارای ضریب زاویه‌ی ۱/۵ است که باعث می‌شود حتی از خیابان معروف لامبارد در سان‌فرانسیسکو نیز شیب‌دارتر باشد. بالدوین از ۳۰ متر بالاتر از سطح دریا شروع می‌شود و تا ۱۰۰ متر بالاتر از سطح دریا ادامه دارد. اگر شما هم دست به کار محاسبه شده‌اید، باید بگوییم که بله، این میزان، به معنی ۱۹ درجه انحراف یا ۳۵ درصد شیب است.

خیابان پر تصادف

خیابان شیب دار

هیچ کس فکرش را هم نمی‌کرد که بالدوین، شیب‌دارترین خیابان جهان شود. نقشه‌کشی به نام چارلز کتل، نقشه‌ی شهر دنیدن را روی کاغذ آورد بی آنکه کوچک‌ترین توجهی به شیب تند تپه‌هایش داشته باشد. بسیاری دیگر از خیابان‌هایی که طراحی کرده بود، اصلا به مرحله‌ی اجرا نرسیدند. بهتر است بپذیریم که چارلز کتل چندان در شغلش موفق نبود.

مکانیسم دائمی

بالدوین

خیابان بالدوین به جای آسفالت از بتن پوشیده شده است که در نیوزیلند مرسوم‌تر است. قیر ذوب شده و به اطراف خیابان سرازیر می‌شود.

پیاده‌روی همچون ورزشی سنگین

خیابان شیب دار

طول خیابان چیزی در حدود ۳۵۰ متر است. واقعا هم متراژ کمی محسوب می‌شود، اما طی کردن آن، ممکن است بیش از ۱۰ دقیقه وقت شما را بگیرد. وقتی به آنجا رسیدید، کمی استراحت کنید. نگران نباشید یک چشمه آن بالا منتظرتان است.

رابطه عشق و نفرت

خیابان بالدوین

کسانی که در خیابان بالدوین زندگی می‌کنند، تا دلتان بخواهد دلیل دارند تا هم عاشق این خیابان باشند و هم از آن به شدت متنفر.

مناسب برای پرورش اندام

بالدوین

یکی از ساکنان این محل، از شیب تند آن برای کم کردن وزن خود استفاده می‌کند. او اغلب روزها، حداقل ۳۰ مرتبه خیابان را بالا و پایین می‌رود.

جاذبه توریستی

بالدوین

درجه‌ی شیب تنها دلیلی نیست که باعث می‌شود شما دلتان نخواهد در خیابان بالدوین ساکن شوید. توریست‌های فراوانی تمام مدت به این خیابان می‌آیند تا از آن دیدن کنند و شروع به شکلک درآوردن و عکس گرفتن در دور و اطراف این تپه‌ی شیب‌دار می‌کنند. چنانچه به خیابان بالدوین بروید، احتمالا سو بالدوین را ملاقات خواهید کرد. او عاشق ملاقات با افراد گوناگون است و هر وقت که پایش را از خانه‌اش بیرون می‌گذارد، می‌تواند با "کسانی که از آن طرف دنیا آمده‌اند" به گفت و گو بنشیند.

شیب نوردی

شیب دار

هر روز، تعدادی از توریست‌ها تنها به این دلیل به خیابان بالدوین می‌آیند که ببینند آیا می‌توانند از آن بالا بروند یا خیر. برخی از آنها حتی سعی می‌کنند با دوچرخه طول آن را طی کنند و بعضی دیگر دویدن را امتحان می‌کنند.

فضای پر نشاط

خیابان شیب دار

مسابقه‌ی یافا هر سال در ماه جولای در این خیابان برگزار می‌شود. حدود ۳۰۰۰۰ یافای بسیار بزرگ که نوعی شیرینی است، از بالای خیابان به پایین، غلتانده می‌شود. هر کدام از آنها دارای یک شماره‌ی مخصوص می‌باشد و درآمد این مسابقه صرف امور خیریه می‌شود.

نمای از بالا

بالدوین

اگر بتوانید خودتان را به بالای تپه برسانید، برنده شده‌اید. در بالای خیابان، دیوارنمایی وجود دارد که توسط یکی از ساکنان نقاشی شده است. گفته می‌شود اگر به آن نقطه برسید یکی از ساکنان به شما گواهی ویژه‌ای خواهد داد.

بازگشت

بالدوین

هنرمندی که این دیوارنما را نقاشی کرده است می‌گوید که سخت‌ترین قسمت آن، راندن هر روزه‌ی ماشین به سمت بالای خیابان بوده است. این مسئله ممکن است به ماشین او، صدمه‌ای جدی وارد کرده باشد. این مشکل وسایل نقلیه، احتمالا برای تعداد زیادی از ساکنان خیابان بالدوین صادق است.

صعود آسان

خیابان شیب دار

مجبور نیستید طول خیابان را قدم بزنید. خیابان بالدوین به جالی پیاده‌رو، به پله‌هایی مجهز است که شما می‌توانید شیب خیابان را با آنها ساده‌تر طی کنید.

منبع ALLDAY

دیدگاه  

    تبلیغات