راهنمای سفر به آنگکور وات ؛ کامبوج

حمیده خادم زاده | پنجشنبه, ۳ تیر ۹۵ ساعت ۲۲:۱۵

در بین گردشگرانی که به جنوب‌شرقی آسیا سفر می‌کنند، مجموعه‌ی آنگکور وات در کشور کامبوج از محبوبیت خاصی برخوردار است. معابد این منطقه با معماری فوق‌العاده و خاص خود فضایی دلپذیر برای بازدیدکنندگان فراهم کرده‌اند. در ادامه با کجارو همراه باشید تا نگاهی به معابد آنگکور وات داشته باشیم.

آنگکور وات شهری باستانی در کامبوج بود که مرکز امپراتوری خمر در جنوبشرقی آسیا محسوب می‌شد. هر چند تمدن آن زمان نابود شد، اما معبدها و ساختمان‌های شگفت‌انگیز آن بر جا مانده است. با وجود ازدحام گردشگران در این منطقه، باز هم شور و هیجان در این فضا برقرار است. محبوب‌ترین معابد این شهر آنگکور وات، بایون، تاپروم و آنگکور تام هستند. سیم‌ریپ، نزدیک‌ترین شهری است که دروازه‌ی ورود به آنگکور وات محسوب می‌شود. در این راهنمای سفر اطلاعاتی راجع به معابد و دیگر بناها خواهیم پرداخت.

هزینه‌های معمول

مسافرخانه

کرایه‌ی اتاق در سیم‌ریپ با حمام آب سرد بین ۳۶۰۰ تا ۲۹۰۰۰ تومان متغیر است. چنانچه بخواهید اتاق شما حمام اختصاصی آب گرم داشته باشد، این هزینه نزدیک به ۳۶۵۰۰ تومان است.

هتل

 هزینه‌ی اقامت در هتل با امکاناتی چون تهویه‌ی هوا، تلویزیون و حمام آب گرم ۳۶۵۰۰ تومان بوده و برای اتاق دو نفره این قیمت معادل ۴۴۰۰۰ تومان است. برای هتل‌های مجهز به استخر، هزینه‌ی اقامت شبی ۵۸۰۰۰ تومان خواهد بود.

غذا

تنوع خوراک در اینجا فوق‌العاده است. با صرف کمتر از ۳۰۰۰۰ تومان می‌توانید یک غذای خیلی خوب در رستوران سفاش دهید. هر چند به راحتی می‌توانید رستوران‌هایی را پیدا کنید که قیمت غذای آن‌ها بین ۱۴۶۰۰ تا ۲۱۰۰۰ تومان باشد. در اطراف معابد دکه‌هایی را خواهید دید که غذاهای ارزانی با قیمت ۴۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان عرضه می‌کنند.

حمل و نقل

توک‌توک‌ها و ماشین‌های کرایه‌ای شما را در همه جای شهر جا‌به‌جا می‌کنند. چنانچه خودرویی را با راننده کرایه کنید و راننده نقش راهنمای سفر را هم برای شما ایفا کند، هزینه‌ا‌‌ش روزی ۷۵۰۰۰ تومان خواهد شد.

توصیه‌های سفر

مجوز آنگکور وات

تمام افراد غیر کامبوجی برای ورود به آنگکور وات نیاز به مجوز دارند. هزینه‌ی مجوز یک روزه ۲۰ دلار، مجوز ۳ روزه، ۴۰ دلار و مجوز ۷ روزه، ۶۰ دلار است.

کرایه‌ی توک‌توک

توک توک

 با کرایه‌ی یک توک‌توک می‌توانید معابد و اطراف شهر را در یک روز کامل ببینید. ضمن اینکه در این حالت هزینه‌های شما مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود. قیمت کرایه‌ی توک‌توک به ازای هر نفر ۴۵۰۰۰ تومان است. چنانچه توک‌توک را از سیم ریپ کرایه کنید، هزینه‌ی آن ارزان‌تر خواهد بود.

تماشای غروب آفتاب قبل از آمدن شب

 مجوز ورود شما به آنگکور وات اجازه‌ی ورود شما به این مجموعه را از ساعت ۵ بعد از ظهر فراهم می‌کند. از این زمان استفاده کنید و غروب تماشایی پنوم باکنگ (Phnom Bakheng) را از دست ندهید.

جاذبه‌های تفریحی و گردشگری آنگکور وات

معبد آنگکور وات

معبد آنگکور وات

 این معبد به دستور پادشاهی به نام سوریاوارمان ساخته شد و بزرگ‌ترین هرم آسیا محسوب می‌شد. ارتفاع این هرم بیش از ۶۱ متر و در چند لایه تقسیم شده است. بخش مرکزی دارای ۴ برج به شکل گل نیلوفر آبی است. آنگکور وات بزرگ‌ترین معبد این مجموعه بوده و نام خود را از کل این مجموعه‌ی باستانی گرفته است. معبد مرکزی آنگکور وات شامل نقش‌های برجسته‌ای از جنگ‌های معروف و صحنه‌های بودایی مانند نبرد "کوروک‌شیترا"، ارتش سوریاوارمان دوم، بهشت و جهنم، افسانه‌ی گردونه‌ی اقیانوس شیر، دروازه‌ی فیل، نبرد خدایان و شیاطین، جنگ لانکا و نبرد کریشنا و شاه دمون است. طول این نقش‌های برجسته به ۸ کیلومتر می‌رسد.

معبد بایون (Bayon)

معبد بایون

 این معبد توسط جایاوارمان هفتم در مرکز آنگکور تام (Angkor Thom) ساخته شد. بایون دارای ۵۴ برج است که ۲۱۶ صورت در معماری آن ساخته شده است. این چهره‌ها پس از طلوع آفتاب یا در پایان بعد از ظهر که خورشید در حال درخشیدن است، بهتر دیده می‌شوند. این معبد از دو سطح مستطیلی ساخته شده و سطح سوم آن دایره‌ای شکل است.

معبد تاپروم (Ta Prohm)

معبد تاپروم

 معبد تاپروم در بین یک فضای جنگلی قرار دارد. اگر صبح زود برای بازدید معبد اقدام کنید، از برخورد با جمعیتی که وسط روز به اینجا می‌آیند آسوده خواهید بود.

الفنت تراس (Elephant Terrace)

الفنت تراس

 ایوانی به طول ۳۰۵ متر است که از آن به عنوان بلندایی برای تماشای مراسم‌های عمومی مثل مراسم سلطنتی و امثال آن استفاده می‌شود. شیرهای تزیینی بسیاری در مسیر ایوان به کار رفته است. در حال حاضر گردشگران زیادی دوربین به دست در اطراف این ایوان هستند و یکی از شلوغ‌ترین بخش‌های این منطقه است.

معبد بانتی سری (Banteay Srei)

معبد بانتی سری

 این معبد در ۱۲ کیلومتری شمال آنگکور واقع شده است. بانتی سری به معنای "ارگ زنان" است و این نام اشاره به اندازه و ظرافت دکوراسیون داخل مجموعه دارد. بر خلاف دیگر بناهای بزرگ، این معبد جزو بناهای سلطنتی محسوب نمی‌شود. حجاری‌های تزیینی نفیس در رنگ صورتی و تصاویر مینیاتوری برجسته از دیگر ویژگی‌های معبد بانتی سری هستند.

معبد ایست مبون (East Mebon)

معبد ایست مبون

 دریاچه‌ی مصنوعی که پیرامون این معبد وجود دارد آن را به شکل یک جزیره نشان می‌دهد. ایست مبون دارای ۵ برج است. با بالا رفتن از سکوی مرکزی این بنا، سنگ‌کاری پیچیده‌ی آن را می‌توانید تماشا کنید.

معبد پریه خان (Preah Khan)

معبد پریه خان

 پریه خان یکی از بزرگ‌ترین معابد آنگکور وات است و زمانی دانشگاه بوداییان بوده است که هزار استاد در آن تدریس می‌کردند. پیرامون این معبد را درختان زیادی فرا گرفته‌اند.

معبد پری روپ (Pre Rup)

معبد پری روپ

 این معبد در ۶۱۰ متری دریاچه‌ی مصنوعی "ایست بارای" (East Baray) قرار دارد و به دستور راجندروارمان ساخته شده است. پری روپ در مرکز شهری قرار داشت که برای مدت‌های طولانی از بین رفته بود. می‌توانید با استفاده  از پله‌های شیب‌دار این معبد از سه ردیف هرم آن بالا بروید.

معبد پره کو (Preah Ko)

معبد پره کو

 پره کو (به معنای بوفالوی مقدس) اولین معبدی است که در شهر باستانی‌ هاری هارا لایا ساخته شد و در ۱۶ کیلومتری جنوب شرقی معابد اصلی آنگکور قرار دارد. امروزه این معبد متشکل از سه برج آجری کوچک است که بر تکیه گاهی از جنس ماسه سنگ بنا شده است.

سرا سرنگ (Srah Srang)

سرا سرنگ

سرا سرنگ بیشتر به‌عنوان "حمام سلطنتی" شناخته شده است و زمانی هر جاندار زنده‌ای از جمله فیل‌ها در این مکان حمام می‌کردند. امروزه سرا سرنگ محلی محبوب برای شنا کردن کودکان محلی این منطقه است.

معبد تا سام (Ta Som)

معبد تا سام

 تاسام همان سبک و ساختار تاپروم را دارد و به نوعی برادر کوچک آن محسوب می‌شود. از ویژگی‌های اصلی این مجموعه این است که درخت بزرگ و تنومندی در مجاورت آن قرار دارد. این درخت به آرامی در حال تخریب ساختمان این معبد است با این حال فرصت فوق‌العاده‌ای را برای عکس‌برداری فراهم کرده است.

باکسی چام کرونگ (Baksei Chamkrong)

باکسی چام کرونگ

 در جاده‌ی بین آنگکور وات و آنگکور تام تک برجی دیده می‌شود که بین سال‌های ۹۱۰ و ۹۲۲ میلادی به دستور هارشاوارمان اول ساخته شد. او این بنا را به افتخار پدرش ساخت که مسئول ساخت و ساز شهر پنوم باکنگ بود.

ایوان پادشاه جذامی (Terrace of the Leper King)

ایوان پادشاه جذامی

این ایوان هفت لایه در قرن سیزدهم ساخته شد و نام آن بر گرفته از مجسمه‌ی خدای مرگ است.

منبع nomadicmatt
برچسب‌ها توریسم زیارتگاه

دیدگاه  

    تبلیغات