آمریکا، ۷۳ اثر مهر دوره ساسانی را به ایران بازگرداند

تیم  کجارو
دوشنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰
آمریکا، ۷۳ اثر مهر دوره ساسانی را به ایران بازگرداند

۷۳ اثر مهر ساسانی که از آمریکا به ایران بازگردانده شدند، از نفیس‌ترین اثر مهرهای دوره‌ی ساسانی هستند، که هنوز مشخص نیست متعلق به کدام محوطه‌ی تاریخی‌اند.

مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌یی وزارت اعلام کرد که این محموله با ارزش باستانی عصر دیروز، یک‌شنبه در مراسمی از طرف نماینده وزارت امور خارجه به رئیس موزه ملی ایران تحویل شد.

«محمدرضا کارگر» مدیرکل اداره موزه‌ها و اموال منقول تاریخی بیان کرد:

۷۳ اثر مهر مربوط به دوره ساسانی که به‌صورت پخته شده و عمدتاً دارای کتیبه‌ی پهلوی ساسانی هستند، چند روز گذشته با هماهنگی وزارت امور خارجه به ایران بازگردانده شده بودند، که در طول این مدت تا امروز کارشناسان اموال فرهنگی اداره کل موزه‌ها عملیات بررسی و تائید اصالت آن‌ها را انجام می‌دادند.

او با تأکید بر این‌که این آثار جزو نفیس‌ترین اثرمهرهای نفیسی هستند که تا امروز از دوره‌ی ساسانی به دست آمده‌اند، ادامه داد که بسیاری از آن‌ها مهرهای سلطنتی و بسیار نفیس هستند که نمونه‌ی آن‌ها را در ایران نداریم. اما هنوز مشخص نشده است که این آثار متعلق به کدام محوطه‌ی تاریخی در کشور هستند.

وی توضیح داد که این مجموعه در سال ۲۰۰۲ میلادی و زمانی که به صورت غیرقانونی در حال وارد شدن به کشور آمریکا بود، از قاچاقچیان گرفته شده است، که مدتی پیش توسط وزارت امور خارجه‌ی آمریکا به ایران تحویل داده شد.

او با تأکید بر اینکه به دلیل نبود رابطه در طول ۱۴ سال گذشته امکان بازگردانده شدن این آثار به کشور نبوده است، نیز گفت که از مدتی پیش که وزارت امور خارجه‌ی آمریکا به‌صورت داوطلبانه از وجود این مهرهای دوره ساسانی در کشورش به ایران خبر داده بود، ایران پیگیر بازگرداندن آن‌ها به کشور بود که پروسه این اتفاق نیز حدود سه ماه طول کشید.

کارگر تأکید کرد که علت رسانه‌ای نشدن بازگرداندن این اثر مهرها به ایران، تائید نهایی اصالت آن‌ها بود، که خوشبختانه آن نیز انجام شد و عصر امروز اثر مهرها به موزه‌ی ملی ایران تحویل داده شدند.

به گفته‌ی مدیرکل اداره موزه‌ها و اموال منقول تاریخی، قرار است در چند روز آینده این آثار در موزه ملی ایران رونمایی شوند و به نمایش درآیند و احتمالاً در آینده‌ای نزدیک به موزه‌های مختلف کشور برای نمایش فرستاده شوند.

دیدگاه  

    تبلیغات