شکست گردشگری مصر

شکست گردشگری مصر

تیم  کجارو
| پنجشنبه, ۶ خرداد ۹۵ ساعت ۱۲:۴۵

مصر شدیدا از تحولات جاری که این کشور را نا امن نشان می‌دهد، لطمه خورده است. سانحه‌ی سقوط هواپیمای مصری تنها شش ماه پس از فاجعه‌ی هواپیمای روسی بر فراز صحرای سینا رخ داده است.

هرم بزرگ جیزه در مصر تنها بازمانده‌ی عجایب هفت‌گانه جهان به شمار می‌آید. این هرم در شهر قاهره مصر واقع شده ‌است و قدمت آن به حدود ۲۶۰۰ قبل از میلاد مسیح می‌رسد و ساخت آن توسط ۱۰۰ هزار کارگر در مدت ۲۰ سال به اتمام رسیده ‌است. این منطقه یکی از جاذبه‌های گردشگری اصلی مصر به شمار می‌رود که ۴۵۰۰ سال قدمت دارد. اما شمار گردشگران اروپایی، آمریکایی، روسیه و گردشگرانی از خاورمیانه به آنجا به شدت کاهش یافته است.

فجایعی که اخیرا برای دو هواپیما در مصر رخ داده و تهدید تروریسم افراطی صنعت گردشگری مصر را به زانو درآورده است. اقتصاد این کشور بحران‌زده شمال آفریقا در خطر سقوط قرار دارد، چراکه مسافران از اهرام مشهور و تفرجگاه ساحلی شرم‌الشیخ دوری می‌کنند.

سانحه‌ی سقوط هواپیمای «ایجیپت ایر» که ۶۶ کشته بر جای گذاشت، تازه‌ترین حادثه‌ای است که مصر به آن نیاز داشت تا پس از شماری از حملات تروریست‌های داعش به منطقه «ورود ممنوع» برای گردشگران تبدیل شود. دلیل سقوط این ایرباس ای ۳۲۰ در دریای مدیترانه هنوز مشخص نشده است. داعشی‌ها ماه نوامبر سال گذشته یک هواپیمای متروجت روسیه را که از شرم‌الشیخ پرواز کرده بود، بر فراز صحرای سینا منفجر کردند.

هتل داران در شرم‌الشیخ قیمت را به ۱۸ یورو در شب کاهش داده‌اند و به گفته‌ یکی از کارشناسان، این تفرجگاه به زانو درآمده است. حتی هتل رنسانس معروف هم که با ۳۸۴ اتاق نمایی دیدنی به دریای سرخ دارد، قیمت‌های خود را به ۲۳ پوند کاهش داده است.

شاخه‌ی داعش در صحرای سینا به سربازان مصری و افسران پلیس و نیز گردشگران حمله می‌کند.

به گفته شورای جهانی سفر و گردشگری، سفر به این کشور در سال گذشته چهار درصد کاهش داشته است. دولت انگلیس پروازهای ورودی و خروجی شرم‌الشیخ از فرودگاه‌های انگلیس را ممنوع اعلام کرده و میزان توریست‌های روسی نیز به شدت کاهش یافته است.

منبع ایسنا

دیدگاه  

    تبلیغات