سخنان رییس موزه لوور پاریس در کاخ گلستان تهران

سخنان رییس موزه لوور پاریس در کاخ گلستان تهران

تیم  کجارو
| شنبه, ۲۱ فروردین ۹۵ ساعت ۲۰:۴۵

«جان‌ لوک مارتنیس» رییس موزه لوور پاریس که ظهر امروز، شنبه ۲۱ فروردین، با هیات همراه ۷ نفره‌اش از کاخ گلستان بازدید می‌کرد، رمز موفقت و شهرت جهانی موزه‌ی «لوور» را سرمایه‌گذاری زیاد و مناسب دولت فرانسه برای این موزه بیان می‌کند.

«موزه‌ی لوور» سالانه ۲۳۰ میلیون یورو از دولت فرانسه اعتبار می‌گیرد و رییس آن را مستقیما رییس‌جمهور انتخاب می‌کند. این موزه هیچ شی قاچاقی از ایران در انبارهایش ندارد.

موزه لوور

«جان‌ لوک مارتنیس» رییس موزه لوور گفت:

این موزه نخست یک کاخ بود و شاید یکی از دلایل آن همین باشد، چون ابتدا برای گردشگران و حتی فرانسوی‌ها، تاریخ فرانسه را بیان می‌کرد.

وی مجموعه‌‌ی موزه‌ی لوور را بسیار استثنایی دانست و افزود که این موزه از تمام فرهنگ‌ها صحبت می‌کند و مجموعه‌ای از فرهنگ‌های مختلف در آن نگهداری می‌شود، به همین دلیل است که تاکنون در جهان موفق بوده است.

او با تاکید بر این‌که این موزه در ابتدا یک موزه‌ی بسیار سیاسی در فرانسه بوده که تصویر سیاست و فرهنگ دولت فرانسه را نشان می‌داده بیان کرد که امروز این موزه بودجه‌ی عظیم و پرسنل بسیار زیادی دارد و حتی «ژاک شیراک»، رئیس جمهور سابق فرانسه، شخصا بر این موزه نظارت داشت.

«مارتنیس» همچنین درباره‌ی تعداد آثار ایرانی موجود در گنجینه‌ی لوور گفت:

تعداد ۵۵۰ هزار اثر در کل گنجینه‌ موزه‌ لوور وجود دارد که هزاران اثر آن متعلق به ایران است، اما آمار دقیقی در حال حاضر از این آثار نداریم.

به گفته‌ وی، آثاری که در حال حاضر از ایران در فرانسه وجود دارد، نتیجه همکاری‌ها،‌ کاوش‌ها و حفاری‌های قرن نوزدهم از سایت‌هایی تاریخی مانند «شوش» یا کاخ داریوش است که اکثر آثار ایرانی این موزه از آن محوطه به دست آمده‌اند.

رئیس موزه لوور گفت که براساس توافقی که در قرن ۱۹ بین ایران و فرانسه امضا شد، قرار شد تا برخی از آثار بدست آمده از کاوش‌های شوش در ایران بمانند و دولت فرانسه براساس حقی که گرفت، برخی از آثار را به کشور خود برد.

«مارتینس» همچنین در ادامه گفت که تا کنون دولت ایران هیچگاه درخواست بازگشت آثار موجود در فرانسه را نداده است، در صورتی که طرف ایرانی درخواست نمایش آثار ایرانی موجود در موزه‌ی لوور را در ایران داشته باشد، این کار را انجام می‌دهیم.

«مارتنیس» درباره حفاظت از آثار تاریخی در زمان وقوع تهدیداتی مانند حمله گروه‌های تندرو به مکان‌های تاریخی از جمله لوور با توجه به تجربه‌ای که مدتی پیش در این زمینه بوجود آمد گفت:

موزه‌ها ساخته شده‌اند تا آثار را از نابودی نجات دهند. موزه لوور و موزه ملی ایران نقش مهمی در این زمینه دارند. علاوه بر حفظ آثار، آموزش علیه نابودی در مقابل کسانی که قصد نابود کردن تاریخ را دارند نیز مساله‌ی مهمی است که ما به آن توجه داریم. موزه لوور تمهیداتی برای احتمال بروز چنین اتفاقاتی اندیشیده است. با توجه به کاخ بودن موزه‌ی لوور، حملات تروریستی که در پاریس رخ داد، خوشبختانه بهتر از این موزه مراقبت کرد. همچنین موزه‌ی لوور، از نظارت ارتش فرانسه برخوردار است.

وی همچنین با اشاره به نصب درهای حفاظتی و جست وجوی کامل بازدیدکنندگان و اندیشیدن تمهیدات امنیتی در سطوح بسیار بالا، افزود که امیدواریم بتوانیم از این آثار و گنجینه‌ی ارزشمند آن به خوبی محافظت کنیم.

«مارتنیس» با اشاره به اینکه متاسفانه هیچ راهنمایی که به زبان فارسی مسلط باشد در موزه‌ی لوور وجود ندارد، گفت که در حال حاضر راهنمای شنیداری برای بازدیدکنندگان فارسی‌زبان موزه پخش می‌کنیم هرچه بازدیدکنندگان ایرانی بیشتر به موزه‌ی لوور بیایند، ما نیز می‌توانیم زبان فارسی را به راهنمایان خود آموزش دهیم به صورتی که آمادگی کار پیدا کنند.

رئیس موزه‌ی لوور همچنین درباره امکان ایجاد یک بخش به صورت کامل در موزه لوور جدای از بخش هنر شرقی گفت:

ما مجموعه‌هایی را براساس زمان ارائه می‌دهیم، در بخش باستان شرق ایران نیز گنجانده شده است، اما امکان اینکه بخشی را به طور کامل به ایران اختصاص دهیم، نداریم.

او در ادامه به شوخی، خطاب به «محمدحسن طالبیان»، معاونت میراث فرهنگی ایران، گفت که اگر روزی ۳۰۰ هزار گردشگر ایرانی به موزه لوور بیایند، خودتان موظف به راهنمایی کردن آنها در موزه هستید.

مارتنیس همچنین درباره‌ی امکان ایجاد بخشی مختص به ایران در موزه‌ی لوور، جدای از بخش «هنرهای شرقی»، بیان کرد که جایی مختص ایران نداریم. تالارهایی متعلق به قبل از اسلام و بعد از اسلام و حتی بخش‌هایی از دپارتمان هنرهای اسلامی داریم، اما قرار نیست بخش دیگری را با عنوان «ایران» در موزه‌ی لوور اضافه کنیم.

آوردن آثار موزه لوور به ایران

مارتینس

مارتینس درباره اتفاقاتی که قرار است در ایران در طول دو روز سفرش انجام شود گفت که این حضور یک همکاری دو جانبه است. در این همکاری، کارشناسان فرانسوی می‌توانند به ایران می‌آیند و بالعکس. همچنین آثار موزه‌های دو کشور می‌توانند به کشور دیگر برده شوند. ما می‌توانیم تبادل اطلاعات کنیم و آثار لوور را به ایران بیاوریم. ما تازه اول راه هستیم. این اتفاق مسلما از دولت‌ها جدا نیست، لوور یک موزه دولتی است، ما برای هر فعالیتی نیاز به مجوز داریم.

او درباره‌ی تغییرات و تحولات و مناسبات فرهنگی بین دو کشور پس از برجام گفت:

من یک شخص فرهنگی هستم و نباید درباره‌ی سیاست صحبت کنم. من به ایران آمده‌ام تا موزه‌های ایران را ارزش‌گذاری کنم و برنامه‌ای برای ارتقای سطح موزه‌داری در کشور داشته باشیم.

براساس صحبت‌های طالبیان، معاون میراث فرهنگی، در ضیافت ناهار «جان‌ لوک مارتنیس» و هیات همراهش، صحبت‌هایی نیز درباره‌ی آموزش موزه‌داران و اعضای ایکوم از سوی موزه‌ی لوور انجام شده و تفاهم‌نامه‌ای به امضا رسیده است.

منبع ایسنا
برچسب‌ها پاریس تهرانگردی

دیدگاه  

    تبلیغات