تماشا کنید: جشنواره صد دانه یاقوت

علیرضا کیخا
چهار شنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۳۰
تماشا کنید: جشنواره صد دانه یاقوت

هفتمین جشنواره انار در فرهنگسرای اشراق تا چهارم دی‌ماه به کار خود ادامه می‌دهد و همه‌روزه از ساعت ۱۰ تا ۲۲ پذیرای بازدیدکنندگان است. با ویدیوی اختصاصی کجارو از این جشنواره همراه باشید. 

جشنواره انار یا صد دانه یاقوت یکی از پرطرفدارترین جشنواره‌هایی است که همه ساله در تهران و سراسر ایران برگزار می‌شد. امسال هم پس از یک وقفه دو ساله به‌دلیل تقارن این جشنواره با ایام عزاداری ماه محرم، جشنواره انار در فرهنگسرای اشراق برگزار می‌شود. در ادامه می‌توانید اخبار مربوط به این جشنواره را بخوانید و ویدیوی اختصاصی کجارو از این جشنواره را ببینید. 

فرهنگسرایی به طعم انار در شرق تهران

جشنواره انار با 6 سال اجرا در فرهنگسرای اشراق یکی از نام آشناترین جشنواره های فرهنگی هنری برای شهروندان تهرانی محسوب می‌شود. هفتمین جشنواره انار (صد دانه یاقوت) در پاییز 95 با ایجاد تنوع در غرفه ها و اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی هنری و همچنین نشست‌های شبانه ادبی با عنوان «لبخند انار» با در نظر گرفتن ذائقه شهروندان تهرانی، لحظات خوبی را برای بازدیدکنندگان در این جشنواره فراهم می‌کند.

حضور پر رنگ انار در سفره شب یلدا

«آیین ها بهانه خوبی برای دور کردن افراد از انزوا است. آداب و رسوم گاه افراد را به تحول و تحرک وا می دارد و افراد را از ساکن بودن رهایی می بخشد. حتی در قرآن کریم از انار به‌عنوان میوه بهشتی یاد شده است. چه بهانه ای شیرین تر از این میوه بهشتی برای حضور پرشور خانواده‌ها در مکانی فرهنگی هنری.

علیرضا زندوکیلی رئیس فرهنگسرای اشراق و رییس جشنواره انار با نام «صد دانه یاقوت» دراین‌باره می‌گوید: «بخش انارستان شامل غرفه های متنوع عرضه انار است که از باغداری های استان‌های انارخیز سراسر کشور مانند استان مرکزی شهر ساوه، انار یزد، شیراز و محمودآباد فیروزکوه به این جشنواره دعوت شده‌اند تا مردم بتوانند این میوه بهشتی را با قیمت مناسب تری خریداری کنند.»

تنوع غرفه‌ها در هفتمین جشنواره انار

در کنار غرفه های انار، 60 غرفه از کارهای سنتی که شامل سوغات استان های مختلف، همایش های علمی و پژوهشی با موضوع سرفصل های انار و فواید آن با توجه به توصیه های بزرگان دین و با حضور اساتید دانشگاه، کارگاه های هنری شامل نمایشگاه عکس با موضوع انار و برگزاری کارگاه تخصصی طراحی انار، مسابقه عکاسی بین بازدیدکنندگان جشنواره انار و همچنین حضور رادیو انار در این جشنواره باعث شده است که بازدیدکنندگان با رضایت خاطر این جشنواره را ترک کنند.

هفتمین دوره جشنواره انار در حالی برگزار می‌شود که به گفته زند وکیلی دلیل این وفقه تقارن فصل انار با ایام محرم بوده است و چون باید شان ماه محرم و صفر را حفظ می کردیم به همین دلیل امسال جشنواره انار بعد از پایان ماه صفر برگزار شد.»

او می‌گوید: «امسال هم فرهنگسرای اشراق هفتمین گام در برپایی جشنواره انار را محکم تر از پیش برداشته است تا هرچه بیشتر در مسیر تقویت آیین ها، بنیادهای خانواده و شهروندان سالم رسالت خود را انجام داده باشد.»

فرهنگسرای اشراق معروف به انارستان

بختیار غلامی، دبیر هفتمین جشنواره انار و معاون آفرینش و اجرای منطقه ۴ سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت:

«در وصف انار تهران همین بس که در سفره نامه سیاحان اروپایی از باغات تهران بسیار یاد شده است. فرهنگسرای اشراق به‌دلیل درختان اناری اش از گذشته های دور به انارستان معروف بوده و در بین مناطق تهران منطقه ۴ بیشترین سهم انارستان‌های تهران را به خود اختصاص داده است».

وی می‌گوید:

«ارائه محصولات فرهنگی، غرفه سرگرمی برای کودکان مانند بازی های تقویت هوش، خلاقیت بچه‌ها و استیج از دیگر بخش های این جشنواره است تا تمام اعضای خانواده بتوانند از حضورشان در هفتمین جشنواره انار لذت بسیاری ببرند».

به گفته غلامی:

«بخش شب نشینی ادبی با عنوان لبخند انار یکی از برنامه‌های پرطرف‌دار است که با حضور آقای رضا رفیع یکی از فعالان در عرصه طنز برگزار می‌شود. همچنین در راستای این جشنواره توانسته‌ایم از اساتیدی که در حوزه تغذیه تخصص دارند دعوت کنیم تا برای عموم شهروندان در جهت شناسایی فواید فرآورده های انار توصیه هایی را داشته باشیم».

وی با تاکید بر اینکه در هفتمین جشنواره انار در راستای توسعه و تعالی سبک زندگی اسلامی و ایرانی گام برداشته شده است، اظهار امیدواری کرد و افزود:

«با برگزاری برنامه‌های مناسب در این جشنواره می‌توانیم ضعف های سال‌های گذشته برطرف شود و شرایط بهتری برای حضور خانواده‌ها زا فراهم کنیم».

هفتمین جشنواره انار با ۱۰۰ غرفه انار و محصولات متنوع از ۱۵ آذر ماه در محوطه فرهنگسرای اشراق افتتاح شده است.

شهروندان برای بازدید از این جشنواره می‌توانند تا ۳ دی ماه به فرهنگسرای اشراق واقع در فلکه دوم تهرانپارس خیابان جشنواره رو‌به‌روی مترو فرهنگسرا از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۲ مراجعه کنند.

آيا شما هم قصد حضور در این جشنواره را دارید؟ نظرات خود را با کجارو و خوانندگان ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط:

    دیدگاه