پارک ایالتی آب گرم لیارد ریور

حمید حسن‌زاده
جمعه، ۲۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۰
پارک ایالتی آب گرم لیارد ریور

در مسیر بزرگراه آلاسکا که در زمان جنگ جهانی دوم ساخته شده پارکی ایالتی با تعدادی استخر آب گرم وجود دارد که تفریحگاهی جذاب برای کمپ زدن است. با کجارو همراه شوید تا با این استخر آب گرم در کانادا آشنا شوید.

در مسیری عریض و چوبی که از میان مرداب آب گرم و جنگل شمالی می‌گذرد قدم بگذارید تا در بزرگترین چشمه‌های آب گرم کانادا غوطه‌ور شوید.پارک آب گرم ایالتی لیارد ریور در بریتیش کلمبیا که به دلیل شادابی سرزمین‌هایش به عنوان دره گرمسیری شناخته می‌شده دارای هشت استخر است که یکی از آنها برای استحمام کنندگان در دسترس است. دمای آب در استخر عمومی روستایی بین ۴۲ تا ۵۲ درجه سانتیگراد است که باعث شده این محل استراحتگاهی مناسب برای عبورکنندگان بزرگراه آلاسکا شود. بلیندا کلارک مدیر پارک می‌گوید:

چشمه‌های آب گرم همه مردم را به خود جذب می‌کند. مسافران اولین بار تنها برای یک شب ماندن به اینجا می‌آیند و در بازدید سال بعدشان یک هفته اقامت می‌کنند.

زمان مناسب برای رفتن

پارک، استخر و بزرگراه در تمام طول سال در دسترس است، و هر سه در تابستان بسیار شلوغ می‌شوند.کلارک سفر در زمستان را توصیه می‌کند، زمانی که ترافیک سبک است، جنگل‌های اطراف در برف آرمیده‌اند و بخار آب مه تشکیل می‌دهد و نورهای شمالی در غروب جنبه‌ای روحانی به فضا می‌دهند.

پارک ایالتی

نحوه رفتن

چشمه‌های آب گرم در مایل تاریخی ۴۹۶ بزرگراه آلاسکا واقع شده‌اند. از داخل کمپ ۵ دقیقه بر روی گذرگاه چوبی روی مرداب قدم بزنید تا به استخر برسید. به اطراف خود بنگرید تا گوزن‌های شمالی و دیگر حیوان‌های وحشی را در حال تغذیه کردن از مرداب و جنگل ببینید. به محض این‌ که به استخر رسیدید، لباس مناسب استحمام و شنا کردن تن کنید و وسالیل خود را در یکی از ۲۴ قفسه موجود قرار دهید. کناره و پله چوبی ممکن است در زمستان لیز باشد پس باید به آن دقت کنید. محلی برای نشستن در نزدیکی پله‌ها ساخته شده اما توصیه می‌شود برای احساس کردن تغییرات دمای آب در حرکت باشید. ناحیه سمت راست گرمترین قسمت استخر است پس بهتر است از پله سمت چپ برای ورود بهره گیرید تا آرام آرام لذت ببرید. پس از این که مدتی در آب گرم گذراندید با رفتن یا شناور شدن به سمت چپ استخر کمی خنک شوید. در انتهای سمت چپ آب سرد وجود دارد.

پارک ایالتی آب گرم لیارد ریور

محل اقامت

پارک ایالتی مجاور ۵۳ کمپ دارد که با امکانات کامل از ۱ می تا ۱۴ اکتبر در دسترس است. شما می‌توانید در تمامی طول سال در آنجا مستقر شوید و در فصل‌های ویژه از تخفیف برخوردار شوید. امکان رزرو آنلاین هم وجود دارد. در راستای بزرگراه آلاسکا لوژ آب گرم ۱۲ اتاقی لیارد قرار دارد که در تمامی روزهای سال با امکانات کامل و سوخت در دسترس است. لوژ همچنین دارای وسائل و امکانان لازم برای ک‍مپ زدن و ۲۰ مکان مشخص برای ماشین‌های کاروان است. اگر ۴۰ دقیقه به سمت جنوب برانید، در کرانه دریاچه منچو لژ نردرن راکیز با اتاق‌ها، کابین‌ها و سوییت‌های رو به دریاچه روبه رو می‌شوید.

پارک ایالتی آب گرم لیارد ریور

خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها

اگر در اطراف چاله آتش کمپ نزده‌اید، لژ آب گرم لیارد رستورانی معمولی دارد که تنها در تابستان در دسترس است. لژ نردرن راکیز اتاق غذاخوری‌ای به سبک سویسی دارد که در تمام طول سال حتی برای غیر مهمان‌ها در دسترس است. این رستوران صبحانه (موزلی با نان تازه)، ناهار و شام سرو می‌کند که شامل اشنیتزل با سس قارچ، گولاش مجاری، قزل‌آلای رنگین‌کمانی، بامبلبری و پای سیب خانگی است. لژ کول ریور که در نزدیکی است رستورانی دارد که در تمام سال برای عموم باز است. اگر به این مکان زیبا سر زدید، از فروشگاه محلی که مرباها و شکلات‌های خانگی از میوه‌های همان جنگل تهیه می‌کند دیدن کنید.

پارک ایالتی آب گرم لیارد ریور

تجهیزات

در تابستان وجود پشه‌ها وحشتناک است و همچنین با این حال که استخر ۲۴ ساعته باز است و گذرگاه به حد کافی نور ندارد پس بهتر است همراه خود چراغ قوه ببرید.

پارک ایالتی آب گرم لیارد ریور

قبل از رفتن

مستند تجربه آمریکایی: ساختن بزرگراه آلاسکا که در سال ۲۰۰۵ ساخته شده را ببینید. این مستند شبکه  PBS داستان سربازهایی را روایت می‌کند که این مسیر ۲۴۴۶ کیلومتری را در سال ۱۹۴۲ از بین جنگل‌های کهن گشوده‌اند. سربازها همچنین گذرگاه چوبی منتهی به استخر آب گرم را نیز ساخته‌اند.

حقایق جالب

ماهی ریز آب شیرین که در زیر گذرگاه چوبی در رفت‌و‌آمد هستند شبیه چاب (نوعی ماهی) هستند. این ماهی‌های کوچک در میان ک‍پورهای آمریکای شمالی بسیار منحصر به فرد هستند زیرا می‌توانند آبی این چنین گرم را تاب بیاورند.

برچسب‌ها چشمه آب گرم

دیدگاه