ایران و پاکستان برای پایان دادن به مبادلات دلاری توافق کردند

تیم  کجارو
جمعه، ۲۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۴۵
ایران و پاکستان برای پایان دادن به مبادلات دلاری توافق کردند

ایران و پاکستان توافق کردند به نقش دلار در مبادلاتشان پایان دهند و حساب‌های بانکی ۲ کشور نیز به ارزهای ملی آنان گشایش می‌یابد.

ایران و پاکستان به منظور ایجاد تراکنش‌های تجاری دوجانبه و پایان دادن به حساب دلاری برای تسویه اعتبارات اسنادی، یادداشت تفاهمی امضا کردند تا کانال‌هایی برای این منظور در بانک های مرکزیشان گشایش یابد. این توافق با هدف از بین بردن موانع تجاری میان دو کشور به امضا رسیده است.

منابع آگاه در وزارت بازرگانی پاکستان گفتند:

علی‌رغم رفع تحریم‌های ایران، این کشور هنوز از آمریکا اجازه نیافته است از حساب دلاری برای تسویه ال سی‌ها برای مبادلات بین‌المللی استفاده کند.

وی افزود که به منظور پیشگیری از چنین دشواری‌هایی، پاکستان و ایران توافق کردند تا به نقش دلار در مبادلاتشان پایان دهند. حساب‌های بانکی (دو کشور) به ارزهای ملی‌شان گشایش می‌یابد.

وزارت بازرگانی پاکستان با سفیر ایران در این کشور این یادداشت تفاهم را به امضا رساندند. با این حال، یکی از مقامات پاکستانی بیان کرد که همچنین بندی در این سازوکار وجود دارد که اجازه می‌دهد که یک فرد از حساب دلاری در آینده استفاده کند و به محض برداشته شدن تحریم‌های آمریکا بر مبادلات ایران، هر تاجری می‌تواند از این گزینه استفاده کند.

پس از لغو تحریم‌ها علیه ایران، نبود کانال بانکی میان ایران و پاکستان یک مانع کلیدی در سازوکار پرداختی برای تجارت دوجانبه میان دو کشور بوده است.

مقامات وزارت بازرگانی پاکستان افزودند که این یادداشت تفاهم به جامعه تجاری دو کشور کمک خواهد کرد تا نگرانی‌های اساسی در رابطه با نبود مکانیزم پرداخت رسمی برطرف کند و در نهایت تجارت دوجانبه را تقویت خواهد کرد.

برچسب‌ها خانواده کجارو

دیدگاه