حقایق جالب در مورد ونزوئلا

مینا رهبری
شنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۰
حقایق جالب در مورد ونزوئلا

ونزوئلا یکی از کشورهای آمریکایی جنوبی است که در سال‌های اخیر روابط حسنه‌ای با کشور ما داشته و تقریبا ما اطلاعاتی کلی در مورد آن داریم. بومیان این منطقه در گذشته خانه‌های خود را روی آب می‌ساختند و به‌همین علت نام «ونزوئلا»، یعنی ونیز کوچک روی آن گذاشتند. با کجارو همراه باشید تا با حقایق و قوانین بیشتر درباره این کشور بیشتر آشنا شوید.

ونزوئلا یکی از کشورهای زیر سلطه‌ی استعمار بود که پس از استقلال با نام جمهوری بولیواری ونزوئلا در جهان شناخته می‌شود. حدود ۷۰ درصد درآمد این کشور بر پایه‌ی نفت و فروش آن است. اگر می‌خواهید درباره مورد ونزوئلا اطلاعات بیشتری به‌دست آورید، با ما همراه باشید:

۱. نام ونزوئلا از کلمه‌ی ایتالیایی «Veneziola» آمده است که به معنی «ونیز کوچک» است. یک کاوشگر به نام «آمریکو وسیپوچی» با دیدن خانه‌های بومی چوبی در دریاچه‌ی «ماراکایبو» یاد ونیز افتاد و این اسم را روی این منطقه گذاشت.

۲. در ونزوئلا و عربستان سعودی قیمت نفت کمتر از آب است!

۳. آبشار «آنجل»در ونزوئلا بیش از ۱۹ برابر آبشار نیاگارا است!

آبشار آنجل

۴. در سال ۲۰۱۵، ونزوئلا با نرخ تورم ۱۴۱ درصد بیشترین نرخ تورم را در جهان داشت.

۵. در سال ۱۸۶۳ ونزوئلا اولین کشور مدرنی بود که مجازات اعدام را برای تمامی جرم‌ها لغو کرد.

۶. بعد از انقلاب بولیواری «هوگو چاوز» بیش از ۱/۵ میلیون نفر از جمعیت ونزوئلا (که در آن زمان حدود ۴ الی ۶ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دادند) کشور را ترک کردند.

۷. ونزوئلا مرگبارین‌ترین جای جهان است! در سال ۲۰۱۵ در هر ۲۱ دقیقه یک نفر در این کشور به قتل رسیده است.

۸.  نام بولیوی از اسم یک افسر نظامی به نام «سایمون بولیوار» گرفته شده است کهکلمبیا، ونزوئلا، اکوادور، پرو، پاناما و بولیوی را به استقلال رسانده است.

۹. از سال ۲۰۰۷ یک برج نیمه تمام در کاراکاس ونزوئلا توسط ساکنین غیرقانونی به یک محله‌ی زاغه نشین تبدیل شده است که فروشگاه مواد غذایی، آرایشگر و حتی دندان‌پزشک بدون مجوز دارد!

۱۰. در دریاچه‌ی «ماراکایبو» در ونزوئلا یک طوفان دائمی وجود دارد که ۱۴۰ الی ۱۶۰ روز از سال، در شب حدود ۱۰ ساعت اتفاق می‌افتد که در مجموع در کل سال، ۱/۲ میلیون رعد و برق در آن به وقوع می‌پیوندد.

دریاچه ماراکایبو

۱۱. حدود ۶۰ درصد جنگل‌های آمازون در برزیل قرار دارد؛ ۱۳ درصد آن در خاک پرو، ۱۰ درصد آن در کلمبیا و قسمتی از آن نیز در ونزوئلا، اکوادور، بولیوی و سه کشور دیگر قرار گرفته است.

۱۲.  بعد از طوفان کاترینا درآمریکا، کوبا و ونزوئلا به‌ترتیب کمک‌های پزشکی و بنزین برای کمک به این کشور پیشنهاد کردند که آمریکا تمام این کمک‌ها را رد کرد!

۱۳. در سال ۲۰۱۲ رییس جمهور وقت ونزوئلا «هوگو چاوز» صفحه‌ی شخصی خود در توییتر با ۳ میلیون دنبال کننده، به همراه یک خانه‌ی جدید را به یک دختر ۱۹ ساله جایزه داد.

۱۴. کانادا سومین ذخایر بزرگ نفت جهان را دارد. عربستان و ونزوئلا در رتبه‌های اول و دوم قرار دارند.

۱۵. ونزوئلا از نظر داشتن بیشترین گونه‌ی جانوری در هفتمین رتبه‌ی جهانی قرار دارد.

۱۶. هوگو چاوز به‌عنوان رییس جمهور ونزوئلا از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۱۲، مجری یک برنامه‌ی تلویزیونی بود!

هوگو چاوز

۱۷. در ونزوئلا زندانی وجود دارد که کلوپ شبانه دارد.

۱۸.  «سایمون بولیوار» که یک فرد انقلابی آمریکای جنوبی بود، طی ادوار مختلف رییس جمهور بولیوی، کلمبیا، اکوادور، پرو و ونزوئلا بوده است.

منبع factslides
برچسب‌ها حقایق

دیدگاه