۲۵ راه‌حل ساده ۵ ثانیه‌ای برای کاهش وزن

محمد میرافشاری | یکشنبه, ۱۳ دی ۹۴ ساعت ۱۴:۰۰

وقتی صحبت از کاهش وزن به میان می‌آید، بیشتر مردم به یاد ورزش‌های سنگین و طاقت‌فرسا خواهند افتاد، آن‌قدر طاقت‌فرسا که عطای کاهش وزن را به لقایش می‌بخشند؛ اما اگر به خواندن این مقاله کجارو ادامه دهید با ساده‌ترین روش‌های موجود برای کاهش وزن آشنا خواهید شد و بعد از مدت کوتاهی شاهد کاهش شدید وزن خود خواهیدبودبدون آن‌ که کارسنگینی انجام داده باشید.

 وقت اضافه برای کاهش وزن خود دارید؟ اگر پاسخ شما منفی است، نگران نباشید، رعایت این ۲۵ روش کاملا بهداشتی، تنها چند ثانیه در طول روز وقت شما را می‌گیرد. اگر فقط به رعایت کردن مداوم یکی از این ۲۵ روش عادت کنید و هیچ تغییر دیگری هم در برنامه غذایی یا ورزشی خود اعمال نکنید، بعد از مدتی شاهد تغییرات محسوسی در وزن و سلامت بدنتان خواهید بود. با اعمال تمامی این روش‌ها در برنامه روزانه خود می‌توانید به راحتی و بدون هیچ زحمتی در طی هر ماه ۱٫۵ کیلوگرم از وزن خود را کم کنید. باورتان نمی‌شود؟ پس با کجارو همراه شوید تا با این روش‌های شگفت‌انگیز کاهش وزن آشنا شوید.

۱. پیتزای خود را سبک‌تر کنید

پیتزا غذایی خوشمزه است و دلیل محبوبیت آن‌ هم همین خوشمزگی است، بسیاری از افراد وقتی در رژیم غذایی برای کاهش وزن به‌سر می‌برند، علیرغم میل باطنی خود دست از این غذای لذیذ می‌کشند، اما شما لازم نیست به‌طور کلی قید خوردن این غذای گرد و خوشمزه را بزنید، بلکه فقط کافی است آن را سبک‌تر کنید. روش آن هم بسیار ساده است، تنها با یک دستمال‌کاغذی تمیز روغن موجود در سطح پیتزا را بردارید. طبق یک تحقیقات علمی که به تازگی انجام شده است، یک برش پیتزا که با این روش سبک‌تر شود حدود ۴۰ کالری سبک‌تر از یک پیتزای معمولی خواهد بود، یک انسان به‌طور عادی در طول یک سال حدود ۱۰ کیلوگرم پیتزا می‌خورد که اگر تمامی پیتزای مصرفی خود را به همین شکل سبک‌تر کنید به‌راحتی در طول یک ماه می‌توانید حدود ۹۰ گرم از وزن خود را کاهش می‌دهید.

۲. همبرگر خود را کاهوپیچ کنید

باز هم افراد بسیاری به خاطر کاهش وزن، لذت خوردن این غذای خوشمزه را مانند پیتزا بر خود حرام می‌کنند. یک همبرگر به‌طور عادی ۱۵۰ کالری و حدود ۲۲ کربوهیدرات دارد. اگر هر هفته یک همبرگر مصرف کنید و به‌جای اینکه آن را در نان قرار دهید، کاهو پیچ کنید به‌راحتی در طول یک سال از ورود ۷۰۰۰ کالری اضافی به بدن خود جلوگیری کرده‌اید و این یعنی ۱ کیلوگرم وزن اضافی در طول ۱ سال.

۳. به آب مصرفی خود لیمو اضافه کنید

طبق نتایج یک تحقیق علمی که توسط محققین ژاپنی در سال ۲۰۰۷ صورت گرفته است، تکه‌های بریده شده لیمو، در قالب یک ریزمغذی می‌توانند از تجمع چربی‌ها در بدن و در نتیجه اضافه‌وزن جلوگیری کنند.

۴. برای خودتان بشقاب ۲۵ سانتیمتری بخرید

به عقیده پروفسور برایان وانسیک (Brian Wansink ) باید این واقعیت را درک کرد که استفاده از یک بشقاب با قطر ۲۵ سانتیمتر به جای استفاده از بشقاب‌های معمولی که قطری برابر با ۳۱٫۵ سانتی‌متر دارند، به راحتی می‌تواند از حجم غذای مصرفی شما بکاهد، آن هم بدون این‌ که به سلامتی بدن خود لطمه‌ای وارد کنید. حتی تمام مواد مورد نیاز آن را در هر وعده غذایی به طور کامل دریافت و احساس سیری نیز خواهید کرد. پس به بازار بروید و بشقاب ۲۵ سانتیمتری بخرید.

۵. از دقت در نوشیدنی مصرفی خود غافل نشوید

بعد از هر ۲ لیوان نوشیدنی (غیر آب) که مصرف می‌کنید، ۱ لیوان آب بنوشید. به این ترتیب هم میل به نوشیدن سریع‌تر متوقف خواهد شد و هم تمایل به خوردن غذا در شما کاهش می‌یابد.

 ۶. نوع نوشیدنی خود را، خودتان انتخاب کنید

اگر با دوستان خود برای سرو شام به بیرون از منزل رفتید و در رستوران از بین نوشیدنی‌های موجود، حق انتخاب‌های متعددی داشتید، سعی کنید تا آب گزینه انتخابی شما باشد چون به این شکل نسبت به دوستانتان که نوشیدنی‌های دیگری مانند نوشابه، آب گازدار یا حتی آب‌میوه انتخاب کرده‌اند، حدود ۴۰۰ کالری کم‌تر وارد بدن خود می‌کنید.

۷. در آشپزخانه خود یک آینه نصب کنید

تحقیقات علمی نشان داده است که نصب آینه در کنار یخچال و یا کابینت خوراکی‌ها می‌تواند به طرز شگفت‌انگیزی در کاهش وزن و همچنین انتخاب غذاهای سالم به شما کمک کند. علت هم خیلی ساده است، این روش پیش پاافتاده باعث می‌شود تا با کمی تامل در انعکاس تصویر خود در آینه و دقت به آن، غذاهای سالم‌تری را از یخچال و یا کابینت خوراکی‌ها بردارید.

۸. تا زمانی که واقعا احساس گرسنگی نکرده‌اید، غذا نخورید

به زمان توجه نکنید، چون ساعت به شما نمی‌گوید کی غذا بخورید، بلکه حواس خود را به سمت شکم‌تان ببرید تا این فرمان را به شما بدهد که چه زمانی وقت غذا خوردن است. به حرف شکم خود گوش دهید تا بعد از مدتی تغییر را احساس کنید، تغییراتی چون دیرتر خوردن وعده‌های غذایی و حتی کمتر خوردن شام.

 ۹. قبل از غذاخوردن مایعات بنوشید

قبل از این‌ که سر سفره غذا بروید، ۲ لیوان بزرگ آب بنوشید. اگر شستن دست‌های خود را قبل از غذا خوردن فراموش نمی‌کنید، می‌توانید به خودتان این عادت را هم بدهید که قبل از خوردن غذا، آب بنوشید. با انجام این کار با ولع زیاد پای سفره غذا نخواهید نشست، همچنین به طور ناخودآگاه از پرخوری پرهیز خواهید کرد. شرکت‌کنندگان در یک آزمایش علمی که در انگلستان صورت گرفته است، قبل از هر وعده غذایی حدود ۳۰ میلی‌لیتر آب مصرف می‌کردند که همین موضوع باعث شد در پایان ۹۰ روز ۱٫۳ کیلوگرم وزن کم کنند و این یعنی ۵٫۲ کیلوگرم در طول ۱ سال.

 ۱۰. برای غذاهای مصرفی خود جایگزین پیدا کنید

با یک تغییر بدون درد و البته خوشمزه در برنامه غذایی خود به راحتی از ورود ۵۵۰ کالری و ۳۸ گرم چربی اضافی به بدن خود جلوگیری کنید. برای اطلاع از این‌ که کدام غذاها را می‌توانید نسبت به یکدیگر جایگزین کنید، به این صفحه سر بزنید.

 ۱۱. به سمت پله‌ها بدوید

اگر شرایط محل کار و یا منزل‌تان به شکلی است که در طول روز از آسانسور به طور مداوم استفاده می‌کنید، بهتر است استفاده از پله جایگزین آسانسور شود. در ساختمان‌هایی که ۵ طبقه و یا کمتر هستند، با این روش زودتر به مقصد خواهید رسید. طبق تحقیقات صورت گرفته، کارمندانی که در محل کار خود به جای آسانسور از پله استفاده می‌کنند، توانستند حدود ۱۵ دقیقه در روز از اتلاف وقت خود جلوگیری کنند. جالب است بدانید که در طول یک دقیقه استفاده از پله بیشتر از دویدن عادی کالری خواهید سوزاند.

 ۱۲. به تبلیغات تجاری توجه نکنید

دلیل هزینه بالای تبلیغات تجاری توجه و واکنش سریع مردم نسبت به آن‌ها به‌ویژه تبلیغات مواد غذایی است. در یک تحقیق علمی که نتایج آن در نشریه «روانشناسی سلامت» (Health Psychology) منتشر شده است، میزان اثرگذاری تبلیغات تلویزیونی مربوط به مواد غذایی مورد بررسی قرار گرفت. این میزان بسیار زیاد و گواه این موضوع بود که نگاه‌کردن به تبلیغات تلویزیونی مواد خوراکی باعث می‌شود مخاطبین آن‌ها بیشتر غذا بخورند.

 ۱۳. کانال تلویزیون خود را عوض کنید

تنها تبلیغات تلویزیونی مواد غذایی باعث نمی‌شود تا شما هوس غذا خوردن به سرتان بزند، بلکه نگاه کردن به برنامه‌ها و یا شبکه‌های آشپزی نیز این وسوسه را در شما ایجاد خواهد کرد. پس بهتر است تا می‌توانید از دیدن این نوع برنامه‌ها نیز اجتناب کنید.

 ۱۴. غذای خود را بیشتر بجوید

«طبیعت افرادی که غذای خود را کم بجوند، تنبیه خواهد کرد». این جمله متعلق به هوراس فلچر (Horace Fletcher) پیشگام عرصه سلامت غذا است که حدود ۱۰۰ سال پیش آن را گفت. علم امروز هم با این جمله کاملا موافق است که هر چه بیشتر غذای خود را بجوید، بدنتان زودتر خود را با حس سیری تطبیق می‌دهد و شما می‌توانید هر وقت که احساس سیری کردید، از غذا خوردن دست بکشید نه هر زمان که احساس کردید معده‌­تان پر شده است. همچنین از فواید دیگر طولانی‌­تر کردن عمل جویدن این است که می‌توانید مدت زمانی را که غذا با آنزیم‌های داخل دهان شما در تماس است، افزایش دهید که این کار عمل هضم در معده را بسیار راحت‌تر می‌کند و بعد از غذا خوردن احساس سنگینی نخواهید کرد.

 ۱۵. به اندازه کافی بخوابید

تحقیقات علمی بسیاری گواه این موضوع است که افرادی که خواب شبانه کم­تری دارند، بیشتر از دیگران در معرض خطر اضافه‌وزن قرار دارند. اگر مجموع ساعات کم­تری در طول شب بخوابید، صبح روز بعد احساس گرسنگی بیشتری خواهید داشت. پس خواب کافی فراموش نشود.

 ۱۶. قبل از خرید کردن، سیب بخورید

قصد خرید از مغازه خوراکی فروشی دارید؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است، قبل از رفتن به مغازه یک چیزی بخورید. تحقیقات علمی محققین دانشگاه کورنل (Cornell University) نشان­‌دهنده این موضوع است که اگر فردی قبل از خرید کردن غذایی سبک و ساده مانند سیب را میل کند، تمایل کم­تری به خرید مواد خوراکی ناسالم خواهد داشت. دلیل آن هم این است که خوردن وعده غذایی سالم، ذهن شما را هم سالم نگه خواهد داشت.

 ۱۷. خوراکی‌های ناسالم خود را پنهان کنید

بر اساس نتایج یک آزمایش که در نشریه «بین‌المللی چاقی» (International Journal of Obesity  ) منتشر شده است، افراد شاغل در یک اداره، زمانی که ظرف غذای پیش روی آن­ها مات بود، نسبت به وقتی‌ که در مقابل آن­ها ظرف غذای شفاف قرار داده شده بود، شیرینی کم­تری را مصرف می­‌کردند، پس مواد غذایی را که باعث اضافه‌وزن می‌شود در ظرف‌های مات و غیر شفاف قرار دهید تا کم­تر تمایل به خوردن آن‌ها داشته باشید.

 ۱۸. خوراکی‌های سالم را در دسترس خود قرار دهید

طی ۲ آزمایش که به صورت مجزا انجام شد، ۲ نوع خوراکی که یکی سیب و دیگر ذرت بو داده بود، در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گرفت. البته هر بار دسترسی راحت به یکی از این ۲ خوراکی متفاوت ایجاد شد. نتایج، گواه این موضوع بود که افراد به خوردن غذایی که دسترسی راحت‌تری به آن دارند، تمایل بیشتری نشان می‌دادند و میل آن­ها در انتخاب نوع خوراکی در اولویت پایین­‌تری قرار داشت.

 ۱۹. لباس متناسب با بدن ایده‌آلی را که در ذهن‌تان دارید، بپوشید

خانم کیتی ریکل (Katie Rickel) به عنوان یک متخصص روان­شناسی به این موضوع معتقد است که به جای پوشیدن لباس‌های گشاد و پشمی که کل بدنتان را می‌پوشاند، بهتر است لباس­‌هایی شیک و دل­خواه خود را بپوشید. چون پوشیدن این نوع لباس­‌ها باعث می‌شود احساس جذاب بودن به شما دست بدهد و همین موضوع مشوقی خواهد بود تا برای دست­یابی بیشتر به شکل ظاهری و تناسب‌اندام‌تان به نحوه مناسب‌تر و سالم‌تری غذا بخورید.

 ۲۰. با نوشابه رژیمی خداحافظی کنید

طبق نتایج تحقیقات صورت گرفته در مرکز علوم سلامت سن آنتونیو دانشگاه تگزاس (The University of Texas Health Science Center at San Antonio)، افرادی که در رژیم غذایی به سر می‌برند و نوشابه رژیمی می نوشند، از وزن بیشتری نسبت به افرادی که در طول رژیم خود از این نوع نوشابه‌ها استفاده نمی‌کنند، برخوردارند. هرچند که در تبلیغات نوشابه‌های رژیمی گفته می‌شود که هیچ ضرری ندارند، اما نتایج علمی گواه این است که این نوشابه‌ها برای کاهش وزن ضرر دارند.

 ۲۱. قهوه یا چای خود را تلخ بنوشید

اگر با قهوه و یا چای خود شکر و شیر مصرف می‌کنید، باید بدانید که به طور ناخواسته مقدار زیادی کالری به بدن خود وارد می‌کنید. سعی کنید نوشیدنی خود را به صورت تلخ یا در نهایت با مقداری کمی از شیر کم‌چرب میل کنید. با رعایت این نکته با مصرف هر فنجان چای و یا قهوه از ورود ۱۰۰ کالری اضافه به بدن‌تان جلوگیری کرده‌اید و اگر این عدد را در تعداد دفعاتی که در طول ۱ سال چایی و یا قهوه می‌خورید ضرب کنید، متوجه خواهید که از حدود ۵ کیلوگرم اضافه‌وزن خود جلوگیری کرده‌اید.

 ۲۲. در کنار دست‌­تان مغز بادام نگه‌دارید

به عنوان یک وعده سبک غذایی می‌توانید تعدادی مغز بادام خام در دسترس خود قرار دهید. هر مغز بادام غنی از پروتئین، چربی سالم، ویتامین ای (Vitamin E) و مواد مغذی دیگر است. باید این موضوع را هم یادآور شد که ارتباط مغز بادام با کاهش وزن بارها به اثبات رسیده است.

 ۲۳. دمای محیط اطراف خود را پایین نگه ‌دارید

طبق آزمایش دانشمندان دانشگاه پزشکی ماستریچ (Maastricht University Medical Center ) که در نشریه «روند غدد و متابولیسم» (Trends in Endocrinology & Metabolism)  در سال ۲۰۱۴ به چاپ رسیده است، دمای هوای بالا (گرم) که به طور معمول در اماکن مختلفی چون محل کار، مغازه‌­ها و مراکز خرید، منزل و حتی بیمارستان­‌ها پیش می‌­آید، به مرور زمان می­‌تواند باعث بروز بیماری‌های مختلفی مانند چاقی شود. در نتیجه سعی کنید دمای هوای محیطی را که به طور مداوم در آن حضور دارید، پایین نگه داشته تا از اضافه‌وزن خود جلوگیری کنید.

 ۲۴. عادت نشستن روی صندلی را ترک کنید

طبق نتایج تحقیقات دانشمندان در دانشگاه چستر انگلستان (University of Chester in the United Kingdom ) استفاده از میزهای کاری بلند (به شکلی که برای استفاده از آن‌ها نیازی به نشستن روی صندلی نباشد) می‌تواند به شما کمک کند تا روزانه ۱۱۴ کالری بیشتر بسوزانید. اگر فرض کنیم در طول سال ۲۶۱ روز کار می‌کنید، با رعایت این فن ساده حدود ۴٫۵ کیلوگرم از وزن خود را کم خواهید کرد.

 ۲۵. هر چندوقت یک ­بار رنگ بشقاب خود را تغییر دهید

شاید باور نکنید، ولی با اجرای آخرین روشی که در این مقاله کجارو برای شما آورده شده است، به راحتی می‌توانید جلوی پرخوری خود را بگیرید. طبق تحقیقات دانشمندان دانشگاه کورنل آمریکا (Cornell University ) افراد می‌توانند با تغییر مداوم در رنگ بشقاب غذای‌شان، میزان غذای مصرفی خود را کاهش دهند. دانشمندان این تحقیق معتقد هستند که‌ این کار باعث می‌شود تا ذهن فرد به جای مصرف غذا متوجه تغییراتی شود که چشم آن را می‌بیند و همین موضوع باعث کاهش در میزان غذایی مصرفی می‌­شود.

امیدواریم شما مخاطب عزیز کجارو از خواندن این مقاله لذت برده باشید و با رعایت این موارد ساده و البته آسان، نه ‌تنها جلوی اضافه‌وزن خود را بگیرید، بلکه از برنامه غذایی سالم‌تر و در نتیجه زندگی شادتری برخوردار شوید.

منبع:Eatthis

برچسب‌ها توریسم

دیدگاه  

    تبلیغات