چشمه‌های باداب سورت در معرض خطرند

تیم  کجارو
سه شنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۰
چشمه‌های باداب سورت در معرض خطرند

چشمه‌های آب معدنی باداب سورت یکی از جاذبه‌های گردشگری بین استان مازندران و نزدیک استان سمنان است، اما این جاذبه کم‌نظیر مدتی است به دلیل ورود بی‌رویه و کنترل‌نشده گردشگران، حال و روز خوشی ندارد.

 شهلا رمضانی یکی از اهالی روستای مالخواست می‌گوید:

برخی از گردشگرانی که به این روستا می‌آیند، حریم روستا و مردمش را رعایت نمی‌کنند. مردم روستا رعایت برخی از مسائل را به فرزندانشان یاد می‌دهند، اما گردشگران با خود فرهنگی را به روستا می‌آورند که برای آنها ضد فرهنگ محسوب می‌شود». وی ادامه می‌دهد: «نه تنها گردشگران، بلکه مردم روستاهای اطراف هم به آن آسیب می‌زنند. بارها دیده‌ایم که موتورسواران روی چشمه‌ها رفته و لبه چشمه را تخریب می‌کنند».

حضور گردشگران در این محوطه به قدری مخرب بوده که شهریور امسال شورای تامین ساری، ورود به چشمه‌های باداب‌سورت را ممنوع اعلام کرد. مردم روستای اروست و مالخواست می‌گویند که در پایان هفته ۳۰۰ تا ۴۰۰ دستگاه خودرو به این منطقه می‌آیند و آنها شاهد از بین رفتن این چشمه‌های بی‌نظیر پلکانی هستند. به همین دلیل هم اداره کل میراث فرهنگی استان مازندران روی ممنوعیت حضور گردشگران اصرار کرد و در این مدت ۷۴ هکتار از اطراف چشمه‌ها برای عدم حضور گردشگر در این اطراف فنس‌کشی شد. تنها حضور گردشگران و ورود خودروهای شخصی و موتورسیکلت نیست که چشمه‌های پلکانی باداب سورت را تهدید می‌کند، چند سالی است که خشکسالی هم موجب خشک شدن این چشمه‌ها شده و وجود معدن سنگ تراورتن نیز بی‌تاثیر نبوده است.

منبع: دنیای اقتصاد

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه