اشيا مسروقه تاریخی ایران از ایتالیا بازگردانده می‌شوند

اشيا مسروقه تاریخی ایران از ایتالیا بازگردانده می‌شوند

ساحره چمنی
| شنبه, ۱۰ مرداد ۹۴ ساعت ۱۱:۴۰
حدود ۳۰ قطعه از اشيا و آثار فرهنگی ایران که به تازگی در ایتالیا کشف شده، قرار است به ایران بازگردانده شود.
گزارش‌ها حاکی است که اموال مسروقه به سفارت جمهوری اسلامی ايران در رم تحویل داده شده و قرار است شهریورماه امسال به ایران بازگردانده شود. ایتالیا در جهت اجرای کنوانسیون «یونیدروا» در خصوص استرداد اموال فرهنگی مسروقه، حدود ۳۰ قطعه از اشیا و آثار فرهنگی متعلق به دوران قبل و پس از اسلام را تحویل سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم داد. بر اساس این گزارش، پس از سال ها پیگیری مستمر حقوقی سازمان میراث فرهنگی و سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم و در نهایت پس از صدور رای دادگاه تجدید نظر شهر میلان، این اموال به کشورمان بازگردانده می‌شوند. محمد حسن طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران دراین باره گفت:
امروز برای نخستین بار در جهان کنوانسیون استرداد اموال فرهنگی موسوم به «یونیدورا» به اجرا گذاشته شد و نخستین محموله قاچاقی که از ایران خارج شده بود، در حال استرداد به کشورمان است تا به موزه ملی ایران تحویل داده شود.
وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در جهت اجرای این کنوانسیون موفقیت جدیدی را در عرصه بین المللی بدست آورده است، افزود:
پس از مدت ها تلاش و با همت فراوان سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا، پلیس میراث فرهنگی ایتالیا و مجموعه حقوقی سازمان میراث فرهنگی ایران، سرانجام فعالیت‌های حقوقی به نتیجه رسید و برخی از اشیای مربوط به قبل و بعد از اسلام، که برخی از آنها منحصر به فرد است و از نظر فرهنگی از ارزش بسیاری برخوردار است از سوی پلیس اموال فرهنگی ایتالیا تحویل سفارت ایران داده شد.
طالبیان گفت:
در ماه سپتامبر(شهریور) نیز در مراسم رسمی که با حضور مقام‌های عالی‌رتبه در سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم برگزار خواهد شد، این اشیا به کشورمان استرداد می‌شوند.
4۱ منبع: ایرنا

برچسب‌ها ایتالیا

دیدگاه  

    تبلیغات