میدان جمهوری ایروان؛ ارمنستان

میدان جمهوری ایروان؛ ارمنستان

هانیه احمدی
| چهار شنبه, ۱۱ آذر ۹۴ ساعت ۱۶:۰۰

میدان جمهوری ایروان در ارمنستان از دیدنی‌ترین مناطق پایتخت ارمنستان است. همراه کجارو باشید تا با این میدان بیشتر آشنا شوید.

میدان جمهوری ایروان که سابقا با نام میدان لنین (Lenin) شناخته می‌شد، یکی از دیدنی‌ترین مناطق ایروان پایتخت زیبای ارمنستان است. علاوه بر موقعیت قرار گرفتن آن در مرکز که توسط خیابان‌های اصلی قطع می‌شود و در بسیاری از موارد از آن عبور می کنید، یکی از مکان‌هایی است که هر گردشگری که به ارمنستان سفر می‌کند یک‌بار از آن دیدن خواهد کرد. این میدان بیضی شکل، در سال‌های اخیر نیز به محلی برای برگزاری مهم‌ترین کنسرت‌های موسیقی و اجرای آهنگ‌های مختلف که البته محدود به آهنگ‌های ارمنی نمی‌شود، تبدیل شده است که سبب شده افراد از سراسر ارمنستان برای شرکت در این مراسم جذاب به این مکان بیایند. با کجارو همراه باشید تا جزییات بیشتری از این مکان جذاب را در اختیارتان قرار دهیم:

تاریخچه میدان

427_001

دوران اتحاد جماهیر شوروی، عصر بازسازی برای تمام کشورهای اتحاد جماهیر شوروی به شمار می‌رفت که ارمنستان نیز از این امر مستثنی نبود. نقشه‌ی بازسازی میدان درسال ۱۹۲۶ مطرح شد و تا سال ۱۹۵۲ برای پیشرفت آن تلاش‌هایی صورت گرفت. معمار ارشد آن، آلکساندر تامانیان(Alexander Tamanyan ) نام داشت که پس از انقلاب از پتروگراد( Petrograd) به ایروان نقل مکان کرده بود. اولین نقشه‌ی بازسازی ایروان در سال ۱۹۲۴ کشیده شد، که در آن توجه خاصی به ساخت این میدان داشتند. اگرچه بخش عظیمی از نقشه‌های تامانیان غیر قابل اجرا و سخت به نظر می‌رسیدند، اما با تمام این اوصاف این میدان ساخته شد. تمامی تکیه‌‌خانه‌ها، رستوران‌ها و حمام‌ها تخریب شدند و جای خود را به ساختمان‌های جدید دادند. این ساختمان‌های جدید ترکیبی ازسبک‌ها و معماری‌های برتر جهانی را به نمایش می‌گذاشتند. همانطور که اشاره شد، این میدان را سابقا با نام میدان لنین(Lenin) می‌شناختند. به این دلیل که در سال‌های قبل مجسمه‌ای از یک انقلابی مارکسیست روسی به نام لنین (Lenin) در آن وجود داشت که خرد و سیاستش منجر به انقلاب روسیه در سال ۱۹۱۷ شد. این مجسمه نیز توسط هنرمند برجسته شوروی Sergei Merkurov ساخته شد و در قسمت جنوبی این میدان بیضی شکل قرار گرفت. در نوامبر سال ۱۹۴۰ و همزمان با بیستمین سالگرد جمهوری ارمنستان شوروی از این مجسمه که توسط دو معمار برجسته به نام‌های Natalia Peremuzova و Levon Vartanov طراحی شده بود، رونمایی کردند. این مجسمه همچنین به سبب جزییات موجود در آن و محل قرار گرفتنش، یکی از بهترین مجسمه‌های ساخته شده از Lenin بود که در تمام ساعات شبانه‌روز خودنمایی می‌کرد. اما این مجسمه در حال حاضر در این میدان وجود ندارد، پس از آنکه ارمنستان مجددا استقلال خود را به دست آورد، مجسمه را از آن محل برداشتند و اکنون در حیاط موزه‌ی تاریخ ملی نگهداری می‌شود.

سبک معماری میدان جمهوری

yersquare

به طورکلی، میدان‌ها درشهرهای مختلف به طرق گوناگون ساخته می‌شوند، برخی از آنها توسط یک معمار طراحی می‌شوند و همیشه سبک خود را حفظ می‌کنند (مانند la Place de vogues که توسط Claude de chastillon در پاریس طراحی شده است)، در حالی که تعدادی از آنها ممکن است در طول دهه‌های مختلف ساخته شوند، بدین معنا که نه تنها معماران مختلف بر ساخت آنها نظارت دارند بلکه سبک‌های معماری مختلفی را نیز شامل‌ می‌شوند. به عنوان مثال میدان Saint Mark در ونیز یا میدان Palace در لنینگراد. میدان جمهوری هم که ۱۴۰۰۰ مترمربع مساحت دارد، دارای یک سبک معماری واحد است.

ساختمان‌های اطراف میدان جمهوری

میدان به ‌وسیله‌ی ۷ ساختمان مهم احاطه شده است.

ARM003_2

  • گالری ملی و ساختمان موزه‌ی تاریخ ( درقسمت شمالی) - گالری ملی هنر شامل بیش از ۲۵۰۰۰ نقاشی از هنرمندان ارمنی، روسی و اروپایی است. موزه‌ی تاریخ نیز در بردارنده‌ی ۴۰۰۰۰۰ قطعه از میراث ارمنستان است.
  • وزارت دارایی ( در جنوب شرقی)
  • خانه دولت - در برگیرنده‌ی ادارات مهم دولتی ارمنستان است. تامانیان برای طراحی خانه‌ی دولت، معماری سنتی ارمنستان را مطالعه کرد و یک اثر به یاد ماندنی خلق کرد.
  • اداره‌ی پست مرکزی ارمنستان ( در جنوب شرقی) - شامل امکاناتی مانند تلگرام، تلفن‌های راه دور، تبدیل پول، کارت پستال‌هایی برای خرید، ارسال و دریافت بسته‌های پستی است.
  • هتل Marriott Armenia ( جنوب غربی) - این هتل در حال حاضر تنها هتل بین‌المللی در ایروان است.
  • وزارت امورخارجه (شمال غربی)
  • وزارت انرژی و منابع طبیعی (جنوب غربی)

6museum

ساختمان‌ها عمدتا از سنگ tufa ارمنی و به رنگ قرمز و سفید ساخته شده‌اند. زمانی که وارد میدان می‌شوید، ساعت بسیار بزرگی در ساختمان دولت توجه شما را جلب خواهد کرد که در مسکو ساخته شده و در سال ۱۹۱۴ به ایروان آورده شده است. قطر صفحه آن در حدود ۴ متر است و عقربه‌ی بزرگ آن ۱۸۸ سانتی‌متر و عقربه‌ی کوچک ۱۷۰ سانتی‌متر است.

5211

فواره‌های موزیکال میدان جمهوری

meydan1

در هنگام عصر این میدان بسیار شلوغ است، خصوصا در اوایل بهار و اواخر پاییز، زیرا در این بازه‌های زمانی است که این فواره‌های موزیکال که توسط مهندس و دانشمندی به نام Abram Abramyan طراحی شده است - راه‌اندازی می‌شوند و یک نمایش نورانی زیبا را درست در مقابل گالری هنر و موزه‌ی تاریخ به نمایش می‌گذارند. نمایش معمولا در ساعت ۹ یا ۱۰ شب آغاز می‌شود و تا ساعت ۱۱ ادامه دارد. رنگ‌های فواره‌ها مطابق با ریتم آهنگ‌ها تغییر می‌کنند. همچنین جریان‌های آب به نوبت تغییر مسیر می‌دهند. این نمایش واقعا سرگرم‌کننده و جذاب است و ارزش بازدید را دارد.

1284407436-3037

البته در سال ۲۰۰۷ سیستم این فواره‌ها پیشرفت کرد و امروزه توسط کامپیوتر کنترل می‌شوند. در کل میدان جمهوری یک مکان فوق‌العاده مهم برای تمامی مردم ارمنستان بوده و یک مقصد جالب و سرگرم‌کننده برای گردشگران به شمار می‌رود. میدانی که هم در طول روز و هم در هنگام شب باید ازآن بازدید کرد و در ساعات مختلف چشم‌اندازها و احساسات متفاوتی را از بودن در آن احساس خواهید کرد. در هنگام شب، میدان بسیار جذاب و تاثیرگذار خواهد بود و در طول روز شما این شانس را خواهید داشت که از ساختمان‌های مهم آن بهره‌مند شوید، موزه‌ی تاریخ ملی ( که معمولا تا ۵ بعدازظهر بازاست) را ببینید، با آثار هنرمندان ارمنی و دیگر کشورها آشنا شوید و البته به کافه‌ها و مراکز خرید در نزدیکی آن بروید.

دیدگاه  

    تبلیغات