ماجرای قطع درختان خیابان امام خمینی رشت

تیم  کجارو
سه شنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۰
ماجرای قطع درختان خیابان امام خمینی رشت
شهرداری رشت تصمیم گرفته بعد از قطع درختان خیابان امام (ره) برای باز زنده‌سازی بافت تاریخی، این خیابان را مشابه خیابان علم الهدی تعبیه کند و با ساخت مجتمع‌های تجاری و پارکینگ‌های طبقاتی که هیچ تناسبی با بافت تاریخی ندارند، هویت آن را تحت تاثیر قرار دهد.مرداد ماه امسال بود که به دستور شهردار رشت، درختان ۷۰ ساله خیابان امام خمینی(ره) قطع شدند و الوارهای درختان به محوطه سازمان فضای شهرداری رشت منتقل شد تا پروژ‌ه‌ای دیگر در بافت تاریخی رشت آغاز شود.
یکی از شهروندان رشت در این‌باره چنین می‌گوید:
خیابان امام خمینی خیابان قدیمی و اصیل رشت است که درختان قدیمی هم داشت، اما درختان آن را بریدند؛ با وجود اینکه شهروندان هم به این موضوع اعتراض کردند اما نتیجه‌ای نداشت. خانه‌هایی که در راسته این خیابان وجود دارند، قدیمی هستند و مغازه‌هایی که زیر این خانه‌ها قرار دارند را بازسازی کرده‌اند، اما بسیاری از خانه‌ها خالی، فرسوده و به حال خود رها شده‌اند. rash
این شهروند ادامه می‌دهد:
شنیده شده این خیابان را هم می‌خواهند مثل خیابان علم‌الهدی رشت که دو طرف آن بسته است و سنگ‌فرش شده و ماشین هم نمی‌تواند در آن تردد کنند، دربیاورند. خیابان علم الهدی را با مبلمان و مجسمه‌های شهری تزئین کرده‌اند.
رضا علیزاده، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه بخشی از اقدامات اجرایی و عملیاتی این پروژه به قطع درختان این خیابان برمی‌گردد و اشتباه و درست بودن این موضوع را باید دستگاه‌های تخصصی‌تر مثل محیط زیست و منابع طبیعی اظهار نظر کنند، می‌افزاید:
آن چیزی که مشخص است بافت تاریخی میدان امام (ره) و بخشی از خیابان‌های الحاقی منتهی به میدان شهرداری است. طرحی که شهرداری دنبال می‌کند، باید حتما با بافت تاریخی تطبیق داشته باشد. در این مدت هم نشست‌های متفاوتی با شهرداری داشتیم و بارها تاکید کردیم که این پروژه باید خودش را با ضوابط میراث فرهنگی تطبیق دهد. rashtt
علیزاده درباره اینکه شهرداری تا کنون چقدر به حریم تاریخی میدان شهرداری و سبزه میدان تعرض کرده است، بیان می‌کند:
تا کنون اقدامی که متعرضانه به بناهای تاریخی باشد، اتفاق نیفتاده است. ما توصیه‌های لازم را به شهرداری رشت داده‌ایم و بارها جلسات مستمر و گفت‌وگوهای مستقیم در این‌باره داشتیم. با این حال از این موضوع مراقبت می‌کنیم که خدشه‌ای به بافت تاریخی وارد نشود.
رضا علیزاده اظهار کرد:
بحث باز زنده‌سازی فرهنگی میدان شهرداری است، قرار است هویت تاریخی و فرهنگی میدان شهرداری احیا شود. اگر می‌خواهند بحث طرح باز زنده سازی احیا شود، تناسب طرح با نظام کالبدی و چارچوب‌های پذیرفته شده بافت تاریخی است و کمک می‌کند این طرح با یک نظم متوازن اجرا شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان تصریح می‌کند:
نکته دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که بازار قدیم رشت در میدان شهرداری است و علاوه بر اینکه جریان‌سازی اقتصادی را بر عهده دارد، نوستالژی و عقبه تاریخی نیز دارد و نباید از این موضوع غافل شویم که کسبه شهر رشت به ویژه در بازار جزو گروه ذی‌نفع این پروژه هستند. علی‌رغم اینکه شهرداری تاکید دارد این طرح می‌تواند رونق اقتصادی را همراه داشته باشد، باید مراقبت‌های ویژه هم داشته باشد.
علیزاده خاطر نشان می‌کند:
درخواست شهرداری این است که در بافت تاریخی پارکینگ‌های طبقاتی ایجاد کند تا تلفیقی از مجموعه‌های تجاری مدرن و پارکینگ‌های طبقاتی باشد که نیازهای ترافیکی شهر را جبران کند. علاوه‌بر اینکه این موضوع یک تناقض آشکار است در عین حال می‌تواند جریان اقتصادی بازار رشت را تحت تاثیر خودش قرار دهد. شهرداری باید به همه این موارد و سرانه فضای سبز هم توجه داشته باشد. موضوعاتی مثل پارکینگ طبقاتی در بافت تاریخی با ارتفاعی که دارند برای میراث فرهنگی توجیه فنی و کارشناسی ندارد.
منبع: ایسنا

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه