تبعات لغو معافیت روادید روسیه برای گردشگری ترکیه

تیم  کجارو
یکشنبه، ۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۰
تبعات لغو معافیت روادید روسیه برای گردشگری ترکیه
انتشار خبر لغو قرارداد معافیت روادید با ترکیه از اول سال جدید میلادی (۱۱ دی ماه آینده) فعالان و سرمایه‌گذارانصنعت گردشگری ترکیه را به شدت نگران کرده است.
لاوروف درکنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با ولید المعلم در مسکو گفت :
مسکو قرارداد معافیت روادید با ترکیه را از اول سال جدید میلادی تعلیق می کند.
قرارداد لغو مقررات روادید با ترکیه در سال ۲۰۱۰ میلادی امضا و از آوریل سال ۲۰۱۱ میلادی اجرایی شده بود. روز گذشته نیز اولگ سانوف رئیس آژانس گردشگری روسیه با تعریف همکاری گردشگری بین ترکیه و روسیه به عنوان یک همکاری «ظاهری» از توقف این همکاری خبر داده بود. گردشگران روس بعداز آلمان، بیشترین سفر را به ترکیه دارند و سالانه در حدود ۳.۵ میلیون گردشگر روس به ترکیه سفر می کنند. روسیه در حالی مقررات معافیت روادید با ترکیه را تعلیق می کند که وزیر خارجه روسیه از شهروندان روس خواسته است هر چه زودتر خاک ترکیه را ترک کنند. نیامدن گردشگران روسی برای ترکیه در کنار اینکه ضربه بزرگی به صنعت گردشگری ترکیه خواهد بود، به تجارت چمدانی بین دو کشور نیز به شدت ضربه می زند. شایان ذکر است از هم اکنون رسانه ها خبر می دهند که منطقه لاله لی استانبول که صرفا برای گردشگران روسی فعالیت می کند، به شدت خالی شده و هیچ مشتری روسی به منطقه نمی آید. گفته می شود حجم تجارت چمدانی یعنی خریدهایی که گردشگران روسی از این منطقه خرید می کنند سالانه بین ۸ تا ۱۱.۵ میلیارد دلار است. درهمین حال دیروز رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه درمنطقه بایبورت ترکیه در شمال این کشورگفت:
کشورش نمی خواهد به خاطر حادثه سرنگونی هواپیما روابط اقتصادی و تجاری با روسیه ضرر ببیند ومایل است درحاشیه نشست تغییرات اقلیمی درپاریس با ولادیمیر پوتین ابعاد مساله را گفت و گو کند.
رسانه های ترکیه گزارش کردند که کاخ کرملین بلافاصله پاسخ داد و اعلام کرده که هیچ برنامه دیداری بین پوتین و اردوغان مطرح نیست. ترکیه روز سه شنبه یک جنگنده روسی را با ادعای اینکه وارد حریم هوایی ترکیه شده و برغم ۱۰ بار هشدار حریم هوایی این کشور را ترک نکرده است، سرنگون کرد. منبع: ایرنا

برچسب‌ها توریسم

دیدگاه  

    تبلیغات